Biskup Stanisław Jamrozek przyjął sakrę

Bp Stanisław Jamrozek już 14 czerwca obchodził będzie kolejną uroczystość, minie bowiem 24 lata od przyjęcia przez niego świeceń kapłańskich. Fot. Monika Kamińska (2)

PRZEMYŚL. Pierwszy polski biskup mianowany przez papieża Franciszka po święceniach.

Gdy wierni zgromadzeni w poniedziałek (20.05) w przemyskiej archikatedrze odmawiali Litanię do Wszystkich Świętych, ksiądz biskup Stanisław Jamrozek (53 l.) leżał krzyżem. Potem nuncjusz apostolski, abp Celestino Migliore, odczytał wszystkim bullę papieską wszem i wobec głosząc, że oto papież Franciszek nominuje ks. Stanisława Jamrozka na nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej. Gdy na głowie biskupa nominata spoczęły ręce hierarchów kościelnych, a potem ewangeliarz, zaś metropolita przemyski, abp Józef Michalin przekazał mu pierścień, mitrę i pastorał, stało się już oficjalnie. Mamy nowego biskupa!

Biskup S. Jamrozek (53 l.) jest pierwszym polskim biskupem nominowanym przez papieża Franciszka. Ojciec Święty tę swoją decyzję ogłosił 20 kwietnia, ale uroczystości związane ze święceniami nowego biskupa zaplanowano na miesiąc później, czyli 20 maja, a więc na dzień po Zesłaniu Ducha Świętego i dzień poświęcony Najświętszej Marii Pannie Matce Kościoła. Zapewne nieprzypadkowo, bo jak w swej homilii podkreślił metropolita przemyski, abp Józef Michalik, gdy „rodzi się” nowy kapłan czy biskup to znak Ducha Świętego i jego działania, a poświęcenie się Maryi i nauczanie maryjnych dróg wiernych i kapłanów to droga kapłańska ks. S. Jamrozka, którą będzie kontynuował, jako biskup.

Abp J. Michalik przypomniał też, że – Posługiwanie biskupa to pole poszerzone o odpowiedzialność za cały Kościół, za prawo Boga do obecności nie tylko w sercu pojedynczego człowieka, ale całego narodu. Za wolność wewnętrzną konkretnych ludzi i całego społeczeństwa. Za styl i kulturę życia w naszej diecezji i ojczyźnie – głosił metropolita przemyski. Ciepło i z serca powitał abp Michalik swego nowego pomocnika o godności biskupiej i zwrócił się doń słowami: – Kochaj Ewangelię i kochaj prawdę. Głoś ją słowem i życiem, jak święty biskup Józef Sebastian Pelczar, jak błogosławiony ks. Jan Balicki, jak twój święty patron Stanisław – powiedział do biskupa nominata. Gdy stało się zadość ceremonii przyjęcia sakry biskupiej, bp Stanisław Jamrozek wymienił braterski pocałunek z hierarchami, wśród których poza nuncjuszem apostolskim i metropolitą był także m.in. abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego.

Metropolita przemyski, abp Józef Michalik, ciepłymi słowami przywitał bp. Stanisława Jamrozka jako swego pomocnika o godności biskupiej.

Nowy biskup pomocniczy niedawno, bo 5 maja, skończył 53 lata. Urodził się w Rzeszowie. Mając 23 lata wstąpił do przemyskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W czerwcu obchodził będzie niezwykle ważną w życiu każdego kapłana uroczystość – rocznicę swych święceń kapłańskich, które przyjął z rąk śp. abp. Ignacego Tokarczuka 24 lata temu. Studiował na KUL-u teologię duchowości, doktoryzował się na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie. Pełnił funkcję sekretarza metropolity przemyskiego, 12 lat temu został ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Od poniedziałku (20.05) jest już oficjalnie biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej.

Monika Kamińska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o