Black Hawki są oblatywane w Mielcu

Śmigłowce produkowane w Mielcu zakupiła m.in. Arabia Saudyjska. Fot. PZL Mielec

PODKARPACIE. W Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu uruchomiono nowe centrum prób w locie śmigłowców S-70i Black Hawk. Jeszcze w tym roku PZL zamierzają zatrudnić i przeszkolić kolejnych polskich pilotów doświadczalnych.

W ramach przygotowań do produkcyjnych lotów próbnych właściciel PZL Mielec, firma Sikorsky zainwestowała w remont istniejącego już hangaru i malarni. Ponadto powołana została jednostka lotniczej zakładowej straży pożarnej, zatrudniająca pięciu pełnoetatowych strażaków, którzy zostali przeszkoleni w zakresie standardowych technik pożarnictwa, ratownictwa podczas katastrof lotniczych, a także w zakresie awaryjnych procedur ewakuacyjnych na śmigłowcu Black Hawk.

Końcem 2010 roku w PZL Mielec został zatrudniony znany polski pilot doświadczalny Leszek Pawuła. Jego zadaniem jest wykonywanie produkcyjnych lotów próbnych na schodzących z linii produkcyjnej śmigłowcach S-70i. Pawuła jest m.in. śmigłowcowym pilotem doświadczalnym 1 klasy, jest też jednym z trzech egzaminatorów upoważnionych przez polski Urząd Lotnictwa Cywilnego do egzaminowania śmigłowcowych pilotów doświadczalnych.

Hangar H-21 w PZL Mielec może zmieścić dwa śmigłowce z zamontowanymi łopatami, bądź trzy śmigłowce bez łopat. By sprostać wymaganiom, w drugiej połowie roku w planach jest powiększenie powierzchni hangaru. W tym roku PZL Mielec zamierza też zatrudnić i przeszkolić jednego lub dwóch kolejnych polskich pilotów mając na uwadze wsparcie operacji lotniczych, które będą miały miejsce w roku 2012. – Ogólne wyniki montażu ostatecznego i lotów testowych wykonanych w PZL Mielec na śmigłowcu S-70i Black Hawk przekroczyły oczekiwania firmy Sikorsky – mówi Robert Mastronardi, Senior Manager ds. Programu S-70i w Sikorsky Military Systems. – Kadra kierownicza i załoga płynnie przystosowała się do nowego profilu produkcji, jakim jest produkcja helikoptera Black Hawk podwyższając możliwości produkcyjne. PZL Mielec, które od czterech lat należą do firmy Sikorsky, stały się centrum końcowego montażu helikoptera S-70i Black Hawk oraz centrum produkcyjnych lotów próbnych najnowszej wersji tego śmigłowca, produkowanego z przeznaczeniem na rynek międzynarodowy.

Produkowany w Mielcu śmigłowiec jest demonstrowany w czasie rozpoczętego w poniedziałek International Paris Air Show na paryskim lotnisku Le Bourget. Będzie to pierwsza ogólnoświatowa prezentacja nowej wersji tego znanego helikoptera. Prezentowany na wystawie śmigłowiec S-70i jest jednym z sześciu zmontowanych i testowanych w locie w PZL Mielec maszyn. Zakłady planują zwiększyć produkcję śmigłowców do 15 sztuk w roku 2012 i 22 sztuk w 2013 r.

PZL Mielec zatrudniają obecnie ponad 2000 pracowników. Oprócz śmigłowców Black Hawk, firma wytwarza też samoloty M28 i M18. PZL produkują także kabiny, które są głównym elementem struktury budowanych w Mielcu śmigłowców S-70i i produkowanych w USA UH-60 dla armii amerykańskiej. Ostatnio przyrząd montażowy opuściła już 50 kabina.

kk

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.