Błąd na smoleńskiej monecie

Fot. www.enumizmatyczny.pl

KRAJ. NBP wprowadził do obiegu kolekcjonerskie 2-złotówki upamiętniające rocznicę smoleńskiej katastrofy.

Lotnicza szachownica, widniejąca na rewersie monety, jest znaniem ekspertów obrócona o 90 stopni. Zgodnie z Ustawą o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej kwadraty lewy górny i prawy dolny są białe. Tymczasem na smoleńskiej 2-złotówce te kwadraty mają wypukłą, chropowatą powierzchnię, a pozostałe dwa – wklęsłą lustrzaną. Numizmatycy twierdzą, że lustrzana powierzchnia jest jaśniejsza, więc odpowiada białemu kolorowi. Czy szachownica na monecie została obrócona?

– W zależności od kąta patrzenia i padania światła bywa, że lustro jest jaśniejsze, a rzeźba ciemniejsza, bądź odwrotnie – twierdzi Przemysław Kuk, rzecznik banku centralnego. – Takie prezentowanie barw jest stosowane także przez innych emitentów na świecie. Kolory różnicuje się jednoznacznie, ale bez wskazania, jaki kolor, jaką fakturą jest wykonany.

Eksperci uważają jednak, że błąd jest ewidentny. Dobrze to wróży tym, którzy kupili smoleńską 2-złotówkę. W numizmatyce egzemplarze zawierające jakikolwiek błąd emisyjny nabierają po latach znacznie większej wartości, niż monety wykonane bezbłędnie.

kr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
roman
roman
9 lat temu

no elektrownie atomowe chcą budować a monety prawidłowo nie umieją – wybić – chyba że była bita w chinach aby koszty były niższe no to wtedy błąd jest do przyjęcia i będzie atrakcją numizmatyczną.