Bociany będą nas omijać

Na tle szczęśliwej, irlandzkiej rodziny premier Donald Tusk ogłosił rok 2013 rokiem rodziny. To chyba efekt zachłyśnięcia się wydłużeniem urlopów macierzyńskich, które jest bodaj jedynym prorodzinnym posunięciem tego rządu.

Bo ochłapy rzucone na przedszkola i żłobki czy zapowiadana refundacja zabiegów in vitro przyszłości narodu na pewno nie uratują. Warto przypomnieć, że ta sama władza rok temu zafundowała rodzicom podwyżkę z 8 do 23 proc. podatku VAT na podręczniki, ubrania i żywność dla dzieci, a młodym małżeństwom likwidację „Rodziny na Swoim”.

Rzeczywistość mówi sama za siebie – Polska jest obecnie na 209. (!) miejscu na świecie pod względem dzietności. Statystyczna Polka rodzi tylko 1,31 dzieci, i, co równie istotne, rodzi je dopiero przed trzydziestką. Ale nie może być inaczej w kraju, w którym miliony pracowników zarabia śmieszne pieniądze, i martwią się nie o dzieci, tylko o to, czy utrzymają pracę. Szacuje się nawet, że wychowanie dziecka do 18. roku życia kosztuje mniej więcej tyle, ile postawienie jednorodzinnego domu, więc jeśli sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać, urodzeń będzie jeszcze mniej.

Nasza polityka prorodzinna, w porównaniu z tymi prowadzonymi na Zachodzie, jest naprawdę śmieszna. W Niemczech przeciętna rodzina z trójką dzieci dostaje na ich wychowanie od państwa prawie tyle samo pieniędzy, ile łącznie zarabiają rodzice, a we Francji, poza comiesięcznymi świadczeniami, funkcjonują też darmowe żłobki i przedszkola. A co mamy w Polsce? 1000 zł becikowego, parędziesiąt złotych zasiłku rodzinnego i ulgę podatkową w astronomicznej, maksymalnej kwocie 1120 zł na każde dziecko. Przy takiej „bidzie z nędzą” już chyba tylko uroda Polek sprawia, że jeszcze rodzą się u nas dzieci.

Arkadiusz Rogowski

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ambroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Panie red. chyba jest Pan świadomy faktu iż premier Tusk wypoczywa na urlopie w Dolomitach od 4.01. i nie warto pisać o problemach, bo a nuż wezwie samolot i znów narazi nas na kolejny koszt przelotu ?. A że nic pozytywnego z tego nie wyniknie to pewne , bo udowodnił to już za 5lat udawania rządzenia krajem.