Bociany będą nas omijać

Na tle szczęśliwej, irlandzkiej rodziny premier Donald Tusk ogłosił rok 2013 rokiem rodziny. To chyba efekt zachłyśnięcia się wydłużeniem urlopów macierzyńskich, które jest bodaj jedynym prorodzinnym posunięciem tego rządu.

Bo ochłapy rzucone na przedszkola i żłobki czy zapowiadana refundacja zabiegów in vitro przyszłości narodu na pewno nie uratują. Warto przypomnieć, że ta sama władza rok temu zafundowała rodzicom podwyżkę z 8 do 23 proc. podatku VAT na podręczniki, ubrania i żywność dla dzieci, a młodym małżeństwom likwidację „Rodziny na Swoim”.

Rzeczywistość mówi sama za siebie – Polska jest obecnie na 209. (!) miejscu na świecie pod względem dzietności. Statystyczna Polka rodzi tylko 1,31 dzieci, i, co równie istotne, rodzi je dopiero przed trzydziestką. Ale nie może być inaczej w kraju, w którym miliony pracowników zarabia śmieszne pieniądze, i martwią się nie o dzieci, tylko o to, czy utrzymają pracę. Szacuje się nawet, że wychowanie dziecka do 18. roku życia kosztuje mniej więcej tyle, ile postawienie jednorodzinnego domu, więc jeśli sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać, urodzeń będzie jeszcze mniej.

Nasza polityka prorodzinna, w porównaniu z tymi prowadzonymi na Zachodzie, jest naprawdę śmieszna. W Niemczech przeciętna rodzina z trójką dzieci dostaje na ich wychowanie od państwa prawie tyle samo pieniędzy, ile łącznie zarabiają rodzice, a we Francji, poza comiesięcznymi świadczeniami, funkcjonują też darmowe żłobki i przedszkola. A co mamy w Polsce? 1000 zł becikowego, parędziesiąt złotych zasiłku rodzinnego i ulgę podatkową w astronomicznej, maksymalnej kwocie 1120 zł na każde dziecko. Przy takiej „bidzie z nędzą” już chyba tylko uroda Polek sprawia, że jeszcze rodzą się u nas dzieci.

Arkadiusz Rogowski

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.