Boga można odnaleźć też w Internecie

Czas spędzony przed komputerem nie musi być czasem straconym – przekonują o tym kapłani, którzy zachęcają nas do pracy nad swoim sumieniem i relacjami z Bogiem i bliskimi. Fot. Bogdan Myśliwiec

Boom na rekolekcje w sieci. Trzeba tylko chcieć i wiedzieć, gdzie ich szukać.

„6 prawd wiary na sześć tygodni postu”, „Siedem grzechów głównych na siedem piątków”, „Sacrolaborki”, „Kryzys szansą na Boga”. Sposobów na to, aby w Wielkim Poście pochylić się nad swoją wiarą jest wiele, a jednym z nich i to coraz popularniejszym jest odbycie rekolekcji w sieci.

Wielu z nas odczuwa brak czasu. Nie starcza go dla rodziny, brakuje, by poświęcić się hobby, nie mamy go także dla Boga. Wielki Post ma nam pomóc wyhamować w codziennej gonitwie i pomóc odnaleźć w życiu to, co najważniejsze, w tym także Boga. Jak to jednak zrobić, jeśli nie ma kiedy?

Rekolekcje z Youtube
Rekolekcje w sieci to sposób na wiernych, którzy nie mają czasu na to, by pójść do kościoła na wielkopostne katechezy. Proponują je znane, działające od lat portale katolickie, wspólnoty zakonne, a na Youtube – księża indywidualnie.

Różnorodną ofertę dla początkujących i zaawansowanych przygotowali dominikanie. Rekolekcje „6 prawd wiary” na stronie zakonników śledzi na Facebooku kilkanaście tysięcy internautów.

Rekolekcje składają się z sześciu części. Każda z nich trwa około 10 minut. Łatwo policzyć, że jeśli poświęcimy sześć razy po 10 minut na ich wysłuchanie poświęcimy w ciągu całego postu zaledwie godzinę. Nie trzeba wychodzić do kościoła, nie trzeba nawet wstawać z krzesła. Wystarczy sześć razy w ciągu 40-dniowego postu kliknąć na stronę, na której wyświetli się film z nagraniem rekolekcji. Włączyć go można w przerwie w pracy, albo w wolnej chwili w domu.

Co piątek jeden grzech
Dla tych, którzy chcą wygospodarować 10 minut więcej, dominikanie przygotowali także dłuższy cykl internetowych nauk. Zakonnicy na nadchodzący Wielki Post przygotowali propozycję „Siedem grzechów głównych na siedem piątków”.

Co tydzień Ojciec Paweł Kozacki, przeor krakowskiego klasztoru dominikanów w cyklu „Sacrolaborki” w krótkim filmiku opowiada o jednym z siedmiu grzechów głównych.
– „Dlaczego siedem, dlaczego główne, jak są ze sobą powiązane, czy rodzą następne wady i grzechy?” – na te pytania odpowiedzi można znaleźć w każdy piątek od 22 lutego do 5 kwietnia.

– Rekolekcje w kościele głoszone są albo do południa, albo wieczorem, kiedy wracam z pracy. Trudno mi wygospodarować czas na to, by wyskoczyć do kościoła. Dominikańskie rekolekcje w sieci dodałam sobie do Facebooka i nie muszę się nawet martwić o to, aby pamiętać, by wejść na stronę zakonu. Link po prostu sam wyświetla mi się na mojej stronie – przyznaje 35-letnia Anna, która pierwszy raz korzysta z internetowych rekolekcji.

e-Ewangelia
Internet to środek przekazu, z którego kapłani katoliccy korzystają od dawna. Niemal każda parafia ma swoją stronę www, w sieci można znaleźć także mnóstwo informacji z życia kościoła. Ten sposób kontaktu z przewodnikami duchowymi cenią sobie także wierni.

– W minionym adwencie, dzień po dniu czytaliśmy w sieci po kawałku Ewangelię św. Łukasza. Otrzymaliśmy później wiele wyrazów wdzięczności za zmobilizowanie do codziennego czytania – przyznają dominikanie. – Na Wielki Post postanowiliśmy kontynuować ten pomysł i niestrudzony w animowaniu duszpasterskich przedsięwzięć ojciec Dawid skrzyknął nową, trochę zmienioną w stosunku do adwentu ekipę, która podjęła się tego zadania.

– Zasady pozostają niezmienione: przez cały Wielki Post codziennie zamieszczamy na naszej stronie www kolejny fragment Ewangelii według św. Mateusza. Czasem będzie to cały rozdział, czasem jego fragment. Podzieliliśmy tekst Ewangelii w taki sposób, by rozłożyć lekturę na cały Wielki Post. Zachęcamy do poświęcenie każdego dnia tyle czasu, ile będzie potrzebne, byście spokojnie przeczytali zaproponowany tekst. Pod każdym tekstem znajdą się także komentarze – zachęcają dominikanie.

Więcej przed komputerem niż w kościele
Kościoły podczas rekolekcji nie pękają już w szwach tak jak jeszcze 20 lat temu, chyba, że zapraszany jest charyzmatyczny duchowny, którego przyjazd poprzedzony jest mocną reklamą. E-rekolekcje przeżywają natomiast prawdziwy boom. To, co do niedawna było tylko ciekawostką, staje się normalnością, a każdy, kto szuka w sieci duchowego przewodnika na Wielki Post, znajdzie coś dla siebie, a w Niedzielę Wielkanocną poczuje moc Zmartwychwstałego.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o