Bogaci się bogacą, a biedni tracą

- Musiałaby wystąpić jakaś potężna akcja inwestycyjna, żeby produkt krajowy brutto u nas się widocznie zwiększył – mówi dr Krzysztof Kaszuba. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Nasze województwo wciąż jest w biedniejszej części kraju.

Nasz kraj podzielony na Polskę A i Polskę B, zamiast zacierać granicę poszerza ją. Różnice w zamożności obywateli z różnych regionów zwiększają się, a Podkarpacie zostaje w tej gorszej, biedniejszej i mniej rozwijającej się części.

Według danych Instytutu Prevision, w 2010 r. PKB przypadające na mieszkańca było na Mazowszu już 2,5 razy wyższe niż na Podkarpaciu. Z roku na rok ta różnica się zwiększa. Jesteśmy jednym z najwolniej rozwijających się i najbiedniejszych rejonów.

– Nasze PKB jest dużo niższe niż w Warszawie między innymi dlatego, że większość przedsiębiorstw w kraju, również tych, które funkcjonują na Podkarpaciu, mają swoje siedziby w Warszawie czy Krakowie i tam pracują na PKB – mówi Dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor WSZ.

Eksperci z Instytutu Badań Strukturalnych twierdzą, że Podkarpacie mimo, że jest jednym z najbiedniejszych województw, wciąż się rozwija. Mówią tu o przemyśle lotniczym i maszynowych, a także rosnącej liczbie klastrów i firm inwestujących w innowacje i nowoczesne technologie.

– Pomimo, że mamy inwestycje, to nie jest to tak duża dynamika i nie ma tutaj możliwości przeskoczyć nagle kilka województw – tłumaczy dr Kaszuba. – Pamiętajmy, że wzrost PKB jest też związany z rynkiem pracy, a Podkarpacie jest jednym z województw, w których występuje najwyższe w kraju bezrobocie. Saldo migracji jest ujemne i ludzie pracują na wzrost PKB za granicą. Mamy tez najniższe przeciętne płace w kraju. Możemy się jednak pocieszyć tym, że rzeczywiste bogactwo ludzi Podkarpacia jest wyższe niż w statystykach oficjalnych.

Blanka Szlachcińska

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AmbrożyK.Bimbałaklient “Społem” Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Kliencie pisze Ci jak wół na „Życie” i pomoc w wychowaniu wnuków!.

klient “Społem”
Gość
klient “Społem”

Jezeli podkarpackie nalezy do najbiedniejszych regionow Polski to dlaczego ceny ziemi, dzialek budowlanych i mieszkan zamiast ulegac obnizce WZRASTAJA ?

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

Ponieważ wielu nie mających co zrobić z kasą warszawiaków wykupuje wiele działek począwszy od BIESZCZAD. Bidoki zaś sprzedają wszystko co popadnie aby żyć?.

klient “Społem”
Gość
klient “Społem”

Po pierwsze ceny ziemi, dzialek budowlanych i mieszkan sa jedne z najwyzszych w Polsce. Jezeli te biedaki biora takie ceny od warszawiakow jak sugerujesz to gdzie jest ta kasa ktora biora za to co sprzedali ?