„Bogaty naród” powinien zadbać o kirkut i synagogę?

Tak dziś wygląda kolbuszowska synagoga. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Kontrowersyjny wpis radnego na temat odpowiedzialności Żydów.

Widok zdewastowanego kirkutu i rozsypującej się synagogi od lat razi wielu kolbuszowian. Radny Michał Karkut (32 l.) znalazł winowajców tego stanu rzeczy. To Żydzi. Na swoim blogu określa ich mianem „bogatego narodu”. – To bogaty naród, ale w debilnych obrazkach z Żydem z pieniążkiem, z antysemickich karykatur, etc – komentuje wpis radnego inny kolbuszowski bloger, Janusz Radwański (28 l.).

Ideą lokalnych historyków jest odzyskanie synagogi dla miasta. Chcą, by powstało tam muzeum, miejsce do koncertów i wystaw. Jest jednak warunek: samorząd musi kupić obiekt od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Rozmowy w tej sprawie do łatwych nie należą. Zdaniem radnego Michała Karkuta miasto ma w tej chwili ważniejsze priorytety.

– „Przykro się robi człowiekowi jak pomyśli, że naród ten bardzo bogaty jakoś o swoją historię mało dba – komentuje sprawę na swoim blogu radny Karkut. – Synagoga się sypie, kirkut w opłakanym stanie uprzątnięty tylko dzięki determinacji miejscowych pasjonatów… Dziwne to trochę. Właścicielom na synagodze zupełnie nie zależy, ale wolą pozwolić, aby się zawaliło, niż oddać za darmo komuś (…) – zaznacza radny.

Na wpis Karkuta na swoim blogu krytycznie odniósł się Janusz Radwański. – „Tym „bogatym narodem” oczywiście są  Żydzi. Ale ci stereotypowi, z debilnych obrazków z pieniążkiem, z antysemickich karykatur, etc. – pisze Radwański. – Polska diaspora żydowska liczy 8-12 tys. O wiele mniej niż powiat kolbuszowski. Bogactwo, że ho ho, zaiste. Częścią historii wszystkich Żydów to może być Ściana Płaczu. Nasza synagoga to nie ten kaliber”

Paweł Galek

do “„Bogaty naród” powinien zadbać o kirkut i synagogę?”

  1. stefancierucha

    chcieli odzyskania swoich wlasnosci teraz nie ma wlasciciela?w prl-u pamietam ze bylo tam museum I ktos o to dbal byl porzynajmniej jakis wlasciciel kto z kogo robi idiote?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.