„Bogaty naród” powinien zadbać o kirkut i synagogę?

Tak dziś wygląda kolbuszowska synagoga. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Kontrowersyjny wpis radnego na temat odpowiedzialności Żydów.

Widok zdewastowanego kirkutu i rozsypującej się synagogi od lat razi wielu kolbuszowian. Radny Michał Karkut (32 l.) znalazł winowajców tego stanu rzeczy. To Żydzi. Na swoim blogu określa ich mianem „bogatego narodu”. – To bogaty naród, ale w debilnych obrazkach z Żydem z pieniążkiem, z antysemickich karykatur, etc – komentuje wpis radnego inny kolbuszowski bloger, Janusz Radwański (28 l.).

Ideą lokalnych historyków jest odzyskanie synagogi dla miasta. Chcą, by powstało tam muzeum, miejsce do koncertów i wystaw. Jest jednak warunek: samorząd musi kupić obiekt od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Rozmowy w tej sprawie do łatwych nie należą. Zdaniem radnego Michała Karkuta miasto ma w tej chwili ważniejsze priorytety.

– „Przykro się robi człowiekowi jak pomyśli, że naród ten bardzo bogaty jakoś o swoją historię mało dba – komentuje sprawę na swoim blogu radny Karkut. – Synagoga się sypie, kirkut w opłakanym stanie uprzątnięty tylko dzięki determinacji miejscowych pasjonatów… Dziwne to trochę. Właścicielom na synagodze zupełnie nie zależy, ale wolą pozwolić, aby się zawaliło, niż oddać za darmo komuś (…) – zaznacza radny.

Na wpis Karkuta na swoim blogu krytycznie odniósł się Janusz Radwański. – „Tym „bogatym narodem” oczywiście są  Żydzi. Ale ci stereotypowi, z debilnych obrazków z pieniążkiem, z antysemickich karykatur, etc. – pisze Radwański. – Polska diaspora żydowska liczy 8-12 tys. O wiele mniej niż powiat kolbuszowski. Bogactwo, że ho ho, zaiste. Częścią historii wszystkich Żydów to może być Ściana Płaczu. Nasza synagoga to nie ten kaliber”

Paweł Galek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
stefancierucha Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
stefancierucha
Gość
stefancierucha

chcieli odzyskania swoich wlasnosci teraz nie ma wlasciciela?w prl-u pamietam ze bylo tam museum I ktos o to dbal byl porzynajmniej jakis wlasciciel kto z kogo robi idiote?