Boguchwała zapłaci za praktyki monopolistyczne?

Zdaniem UOKiK, w wielu gminach zakłady gospodarki komunalnej stosują praktyki monopolistyczne m.in. przy budowie kanalizacji i zwykli mieszkańcy na tym tracą.

PODKARPACIE. UOKiK nałożył ponad 7 tys. zł kary na gminę.

W tym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udowodnił już 27 gminnym zakładom komunalnym nadużywanie monopolistycznej pozycji. Ukarana została za to też firma z Podkarpacia. Gminom zarzucono, że starały się przerzucać na mieszkańców część kosztów budowy infrastruktury.

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary za monopol w usługach komunalnych mogą zapłacić zakłady gospodarki komunalnej podlegające samorządom. Okazuje się, że najbardziej bolesne dla osób korzystających np. z kanalizacji, czy wodociągu  jest to, że mimo krzywdzących warunków są one w dalszym ciągu skazane na to konkretne przedsiębiorstwo komunalne. Nie mogą bowiem zmienić dostawcy, bo na rynku nie ma żadnej konkurencji.

Na gminę stosującą praktyki monopolistyczne krzywdzące mieszkańców może zostać nałożona kara finansowa  w wysokości do 10 procent przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym ten, w którym dopuszczono się nadużyć. Samorządy są karane najczęściej kwotami rzędu kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pod koniec sierpnia Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożyła ponad 7 tys. zł kary na Zakład Gospodarki Komunalnej w Boguchwale. W uzasadnieniu napisano, że firma ta narzuciła mieszkańcom gminy znaczne uciążliwości przy wydawaniu warunków technicznych, które były konieczne przy budowie przyłączy kanalizacyjnych.

- Kara jaką nałożył na nas Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to jeszcze nie wyrok, a jedynie decyzja – poinformował Marek Janda, prezes GO-KOM w Boguchwale. – Dlatego też odwołaliśmy się od tej decyzji do sądu.

Mariusz Andres

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.