Bohaterowie kultowego „Czasu Honoru” w Kolbuszowej?!

KOLBUSZOWA. Poniedziałkowe imprezy w ramach Dni Kolbuszowej poświęcone były Jankowi Bytnarowi, kolbuszowianinowi, który podczas II wojny światowej brał udział w dywersyjnych akcjach Szarych Szeregów.

– Chodzi o to, żeby młode pokolenie poznało go, nie w formie sztywnej akademii, ale w jak najbardziej dla siebie przyswajalnej – tłumaczy Wiesław Sitko, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.
Janek Bytnar urodził się w 1921 roku w Kolbuszowej, gdzie mieszkał przez pierwsze pięć lat swego życia. Następnie z rodzicami wyjechał do Warszawy, gdzie, już jako młodzieniec brał czynny udział w dywersyjnych akcjach Szarych Szeregów.  Za to został aresztowany przez Gestapo. Mimo brutalnego śledztwa nie wydał nikogo. Co prawda, został uwolniony w akcji pod Arsenałem. Ale był tak zmasakrowany, że nie udało się go uratować.

– Jest przykładem bohaterstwa. Dlatego wartości, którymi się kierował, chcielibyśmy przenieść na młodsze pokolenie – mówi Wiesław Sitko, dyrektor MDK. – W tym celu zorganizowaliśmy poświecone mu konkursy. Jeden z nich dotyczy mini komiksów, inny z kolei… rapowania o czasach walki. Chodzi o to, żeby młode pokolenie poznało Janka, nie tylko w formie sztywnej akademii, ale w postaci jak najbardziej dla siebie przyswajalnej

Dziś wieczorem na kolbuszowskim Rynku dla Janka wystąpią znani raperzy: Rahim i Eldo. Zagra kapela reggae Habakuk. A cała impreza pod hasłem… Janek rapował by z nami. Możliwe, że z tej okazji Kolbuszową odwiedzą aktorzy kultowego serialu „Czas Honoru”. – Prowadzimy z nimi rozmowy – zdradza dyrektor Sitko. – Mam nadzieję, że przyjedzie Jakub Wesołowski, albo Antoni Pawlicki. Chcą to zrobić całkowicie charytatywnie.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments