Bój o lody

Ekolodzy twierdzą, że znana wytwórnia lodów zagraża bezpieczeństwu mieszkańców Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Czy znana wytwórnia stanowi zagrożenie dla miasta?

Ekolodzy ze stowarzyszenia “Człowiek i Natura” domagają się, by znane zakłady “Koral” albo zaprzestały używania amoniaku, albo przeniosły produkcję poza miasto. Kierownictwo firmy raz twierdzi, że wytwórnia nie stwarza dla miasta zagrożenia, ale blokując powstające obok osiedle mieszkanie używa argumentu, że zakład może być niebezpieczny dla otoczenia.

Spór toczy się już od dłuższego czasu. Po serii artykułów w prasie z których wynikało, że “Koral” stanowi zagrożenie dla otoczenia, członkowie stowarzyszenia “Człowiek i Natura” skierowali pozew przeciwko firmie, wnioskując o zakazanie jej gromadzenia i używania amoniaku na terenie siedziby zakładu przy ul. Trembeckiego  Rzeszowie.

- Jesteśmy przeciwni lokalizowaniu zakładów przemysłowych na terenie miast – mówi Wiesław Plezia, prezes zarządu Stowarzyszenia “Człowiek i Natura”. Stowarzyszenie, przed skierowaniem pozwu do Sądu, wysłało w sprawie PPL “Koral” pisma do Urzędu Miasta Rzeszów, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie jak i Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Za każdym razem zwracano się do kierownictwa firmy z zapytaniem o status bezpieczeństwa związany z działalnością tego zakładu na terenie miasta oraz wpływu jego działalności na środowisko naturalne. Uzyskano odpowiedzi, iż PPL “Koral” “z uwagi na rodzaj, kategorię i ilość substancji niebezpiecznej nie kwalifikuje się do grupy zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku powstania poważnej awarii przemysłowej”.

Z kolei w sądzie przedstawiciele “Korala” stwierdzili, że ich zakład należy do najbezpieczniejszych w mieście. W tym samym czasie ci sami prawnicy, wysłali do Wydziału Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa pismo, w którym udowadniali, że ich zakład stanowi jednak poważne niebezpieczeństwo dla otoczenia. W tym drugim wypadku sprawa dotyczyła konfliktu z inwestorem budującym w Rzeszowie osiedle Wisłok.

Prezes zarządu Wisłoka Józef Janowski twierdzi, że “Koral” robi wszystko, aby zablokować inwestycję.

- Wielokrotnie próbowaliśmy rozmawiać z przedstawicielami tej firmy, jednak zawsze z tym samym, negatywnym skutkiem. Robiliśmy wszystko, aby na zasadach dobrosąsiedzkiego współżycia dojść do porozumienia. Nie rozumiem dlaczego właściciele Korala mają takie podejście, które polega na destrukcji i chęci niszczenia wszystkiego, co im stanie na drodze, a w tym przypadku nas – mówi Janowski. Wisłok rozważa nawet drogę sądową i walkę o odszkodowanie, które ma zrekompensować firmie straty jakie ponosi w związku z wielomiesięcznym sporami z firmą “Koral”.

***

Konflikt między inwestorem budującym osiedle a “Koralem” trwa już od dłuższego czasu. Cierpią na tym wszyscy. Ludzie chcą mieszkań, chcą też dobrych wyrobów. Czy uda się to pogodzić?

Szymon Jakubowski

do “Bój o lody”

 1. Kasia poinformowana

  Developer czyli rodzina Jurkiewicz właściciele Jedynki. Sami założyli Stowarzyszenie Człowiek i Natura dając listę do podpisania nieświadomym pracownikom. Każdy ich biznes jest przekrętem na którym wiele uczciwych osób traci majątki życia

 2. vito

  Pracowałem w Koralu przez 9 lat w pionie technicznym. Wiem, że zabezpieczenia są najwyższej klasy i nie ma prawa amoniak uciec. Za to niezmiernie nam w firmie doskwierał odór zgniłej padliny z Zakładów Mięsnych. I tym się tzw. ekolodzy nie przejmowali. Nie przejmują się także tym, że na zgliszczach „bakutilu” będą mieszkać ludzie!!
  Kto ich sponsoruje. Niszczą miejsca pracy, ludzi narażają za poważne schorzenia – na terenie gdzie masowo zabijano bydło i plątały się tam stada szczurów większych niż koty, A TERAZ MAJĄ SIĘ TAM BAWIĆ DZIECI??
  MIEJSCE EKOLOGÓW JEST NA ŁONIE NATURY I NIECH SIĘ NA TYM SKONCENTRUJĄ!!!

 3. Stefan

  To nie wiecie, że temu stowarzyszeniu patronuje kuria i nie musza oni już więcej nic robić. Co łaska.

 4. Matka Polka

  Szukam w Google i szukam i nic….
  Stowarzyszenie „czlowiek i natura” to chyba tylko twor powolany po to by zaistniec w tej jednej sprwie. Zadnych innych wynikow nie znaleziono. oprocz stanowiska w sprwie Firmy KORAL dajacej zatrudnienie kilkaset osobom.
  Jesli ktos poda chociaz 3 inne kierunki dzialania tego stowarzyszenia jestem sklonna ustanowic nagrode.
  Nagroda rowniez dla kogos kto wskaze glownych sponsorow stowarzyszenia…
  Komu zalezy na likwidacji zakladow produkcyjnych???
  Ciekawe jak beda sie sprzedawc mieszkania w miescu smierci milionow zwierzat… Powodzenia zycze ..

 5. Matka Polka

  Prosimy prokurature o zainteresowanie sie tym, kto wydal zezwolenie na budowe miszkan w dzielnicy przemyslowej!! To Koral byl tam pierwszy i jesli ktos powie ze to on sie ma wyniesc to lepiej, zebym nie dozyla tego dnia bo bedzie to znak ze w tym kreaju juz naprawde wszytsko mozna kupic.
  Ciekawa jestem kto finansuje to Stowarzyszenie „Czlowiek i natura”
  Czyzby kasa pochodzila z kregow zwiazanych z deweloperem budujacym Wislok???
  A moze to pieniazki z kurii od ksiedza biskupa??
  Przeciez wszyscy w rzeszowie wiedza kto za tym stoi.
  Prosimy Stowarzyszenie o wyjasnienie..

 6. Stefan

  Wiadomo kto tam buduje i dlaczego chce wykończyć Koral. Tylko nikt nie zwraca uwagi na tych ludzi, którzy straca pracę. Ich nasz władza ma daleko w poważaniu. Ciekawy jestem jak długo jeszcze to społeczeństwo traktowane jak motłoch bez głosu wytrzyma. Gdzie jest granica wytrzymałości. Za komuny po podwyżkach cen wódki i kiełbasy były strajki. Teraz brakuje na chleb i nikogo to nie obchodzi.

  • realistka

   Tylko naiwni sądzili że pod rządami PO będzie nam dobrze. Poczekajmy , za moment POwcy odkryją nowe karty. Tusk Polskę całą by sprzedał byle tylko dostać się do władz UE, nawet jako portier. Kiedyś rajcowała go prezydentura, teraz chce piąć się wyżej. Tylko w Unii mają go daleko w „poważaniu”. Mam nadzieję, że ten chłoptaś wreszcie się naje , tylko dlaczego naszym kosztem?.

 7. pferd

  pierwsze pytanie powinno brzmieć:
  KTO POZWOLIŁ BUDOWAĆ BLOKI MIESZKALNE W TYM MIEJSCU?
  a drugie:
  czemu wtedy ekolodzy nie protestowali ze osiedle mieszkaniowe chcą budować w części przemysłowej miasta?

 8. Paweł

  Ciekawe ile Ekolodzy dostali za tą analizę. To jest i była dzielnica przemysłowa. Deweloper kupił tanio ziemię buduje bloki w miejscu gdzie nigdy nie powinny zostać wybudowane. A że interes nie idzie bo teren przemysłowy i zalewowy to szuka pomocy u wszystkich.

 9. adam

  Mieszkania na ul.Siemińskiego nikt nie chce kupić i teraz robią wszystko aby blokować zakład który istnieje od kilkudziesięciu lat najpierw jako Chłodnia Rzeszów teraz Koral.Firma kupiła od syndyka teren skażony po byłych zakładach mięsnych i teraz chce zarobić dużą kasę na mieszkaniach które w tym miejscu nigdy nie powinny powstać.

 10. wojtek

  chyba Koral byl tam pierwszy??
  to jak kupie dzialke nad wislokiem i wybuduje sobie domek to mam prawo żądać zamknięcia WSK?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.