Bolesław Prus na monetach NBP

Fot. NBP

PODKARPACIE. W czwartek 20 września Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu serię monet upamiętniających jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, Bolesława Prusa - złotą o nominale 200 zł, srebrną dziesięciozłotówkę oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold.

Bank centralny upamiętni w ten sposób Rok Bolesława Prusa oraz setną rocznicę śmierci pisarza.

Monety zaprojektowała Roussanka Nowakowska, a tradycyjny awers z orłem – Ewa Tyc-Karpińska. Głównym motywem graficznym rewersu monety złotej jest popiersie Bolesława Prusa, zaś awers przedstawia sylwetkę pisarza idącego ulicą. Na rewersie monety srebrnej, obok popiersia Bolesława Prusa, znajduje się postać damy z parasolką na tle zarysu warszawskiej Starówki. Kompozycję awersu monety tworzy postać Bolesława Prusa stojącego obok ulicznej latarni na tle warszawskiej Starówki. Dwuzłotówkę zdobi popiersie Bolesława Prusa z kapeluszem na głowie.

Monety zostaną wprowadzone do obiegu w czwartek 20 września 2012 r. Tego dnia w oddziałach okręgowych NBP rozpocznie się zamiana monet dwuzłotowych oraz odbiór monet kruszcowych wylicytowanych na aukcji w serwisie Kolekcjoner. Od 24 września monety złote i srebrne będą również dostępne w sklepie internetowym i w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

am

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.