Borelioza atakuje znienacka

Rumień wędrujący jest 100-proc. rozpoznaniem boreliozy i nie jest wymagane wtedy robienie testów. Jeżeli brak jest rumienia, a występują objawy chorobowe, to dla potwierdzenia zachorowania na boreliozę wykonujemy testy serologiczne.

Nieleczona borelioza może zaatakować stawy, serce, ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Skutkuje trwałymi uszkodzeniami organizmu, czyli prowadzi do kalectwa.

Borelioza z Lyme (krętkowica kleszczowa, Lyme borreliosis, Lyme disease) jest wieloukładową chorobą infekcyjną, antropozoonozą (chorobą odzwierzęcą), przenoszoną przez kleszcze. Wywołują ją krętki Borrelia burgdorferi. Infekcja obejmuje skórę, stawy i serce oraz ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy.

– Jeżeli kleszcz ukąsił nas w płatek uszny, mosznę, brodawki sutkowe to pojawia się tam charakterystyczny ziarniniak kwasochłonny. Może mu towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych, które trzeba leczyć antybiotykiem. Zmiany skórne mają tendencje do samoleczenia się i samoistnie mogą zniknąć po kilku tygodniach i wtedy następuje rozsiew zakażenia i trwanie infekcji dłużej – 3 do 26 tygodni. Wtedy też mogą pojawiać się rumienie wędrujące mnogie, zapalenie nerwów czaszkowych, opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, korzeni nerwowych, zapalenia wielostawowe, zapalenia serca, siatkówki i naczyniówki oka – mówi Mariusz Szepelak, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.

Tak wygląda borelioza wczesna (od pokąsania do około 6 miesięcy). Po upływie 6 miesięcy można rozpoznać boreliozę późną, która charakteryzuje się zanikowym zapaleniem skóry, przewlekłym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, polineuropatią obwodową.

Rumień jest 100-proc. rozpoznaniem boreliozy
Po dostaniu się bakterii do skóry następuje ich namnażanie. Mnożą się bardzo wolno i może się zdarzyć, że przed wystąpieniem rumienia (około 14 dni po pokłuciu) poszkodowana osoba ma niespecyficzne objawy, bolą ją stawy, mięśnie, głowa, może mieć temperaturę do 38 st., dyskomfort ogólny, zmęczenie i powiększenie węzłów chłonnych.  Te objawy są podobne do grypy – “grypopodobne” – i mijają same, a zakażenie rozwija się dalej. Po około 30 do 45, a niekiedy do 90. dnia po ekspozycji, pojawia się rumień wędrujący. Według moich obserwacji średni okres wylęgania się rumienia na terenie działania Wojewódzkiej Poradni Chorób Zakaźnych w Krośnie to czas około 45 dni – mówi dr Szepelak. – Zapadalność na terenie Podkarpacia na boreliozę wynosi ok.23/100 000 mieszkańców. Wśród zakażonych dominują kobiety mieszkające na wsi.

Rumień wędrujący (typowy) to zmiana o charakterze plamistym, owalna, lub okrągła, czerwona, czerwonosina, rzadko bolesna. Może swędzieć. Ma ostre granice. Rozszerza się na obwód z przejaśnieniem w środku. Porównać to można do tarczy strzeleckiej. U dzieci może być jednolicie czerwona lub też przyjmować postać obwódki z ciemniejszym punktem w miejscu wkłucia. Najczęściej jednak rumienie są wielokształtne, maja różne odcienie czerwieni, są poprzerywane, wielkości od kilu do kilkunastu centymetrów. Zawsze jednak tym plamom towarzyszy ich pełzanie na obwód. Najprostszym sposobem aby się o tym przekonać jest obrysowanie brzegów zmiany długopisem i porównanie ich na drugi dzień (średnio na dobę powiększa się od 2 do 5 cm).

Mały kleszcz, duży problem
Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi lądowych kręgowców i w każdym stadium rozwojowym (oprócz jaja)  tj. larwa, nimfa i postać dorosła żywią się krwią. Na terenie Polski bytują kleszcze pospolite-Ixodes ricinus (inaczej łąkowe, pastwiskowe). Kleszcze nie wykazują swoistości żywicielskiej i pasożytują na wielu gatunkach zwierząt: gady, ptaki, gryzonie, ssaki co daje ogromne możliwości przenoszenia różnych patogenów. Człowiek jest dla nich żywicielem przypadkowym. W trakcie rozwoju kleszcza przenoszenie borelii jest transstadialne: z nimfy na larwę i na postać dorosłą. Udowodniono przenoszenie borelii transowarialnie na tworzące się w ciele samicy jaja. Wyżej wymienione transmisje patogenu dają możliwości przeniesienia jednego gatunku borelii jak i kilku gatunków w jednym osobniku. Środowisko bytowania kleszcza to najczęściej lasy liściaste i mieszane z bogatym podszytem. Rzadko spotyka się je na stanowiskach suchych, piaszczystych, lasach i borach iglastych, mokradłach i bagnach.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tadeusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tadeusz
Gość
Tadeusz

Nie polecam Mariusza Szepelaka.Totalny ignorant.