Borelioza atakuje!

W celu potwierdzenia zakażenia boreliozą stosuje się testy serologiczne metodą Elisa (test przesiewowy) i testy potwierdzenia - metodą Western Bloot. Fot. Wit Hadło
W celu potwierdzenia zakażenia boreliozą stosuje się testy serologiczne metodą Elisa (test przesiewowy) i testy potwierdzenia – metodą Western Bloot. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W ślinie niektórych kleszczy znajduje się paraliżująca neurotoksyna.

Z badań prowadzonych w ramach trzyletniego projektu badawczego „Ryzyko ekspozycji na kleszcze i choroby odkleszczowe na terenie południowej Polski” wynika, że poza boreliozą kleszcze są nosicielami groźnych patogenów, odpowiadających za anaplazmozę, babeszjozę, zapalenie mózgu. Na niektórych obszarach około 30 proc. kleszczy ma któryś z tych patogenów lub kilka naraz, niektóre kleszcze zawierają w ślinie bardzo silną neurotoksynę, która powoduje porażenie nerwowo-mięśniowe klatki piersiowej. Zbyt późne usunięcie takiego kleszcza może doprowadzić nawet do uduszenia; najwięcej nowych przypadków zachorowań na boreliozę przypada na okres między 1 maja a 30 listopada.

– W ciągu od 3 do 26 tygodni od ugryzienia kleszcza mogą pojawiać się rumienie wędrujące mnogie, zapalenie nerwów czaszkowych, opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, korzeni nerwowych, zapalenia wielostawowe, zapalenia serca, siatkówki i naczyniówki oka – mówi Mariusz Szepelak, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.

Tak wygląda borelioza wczesna. Po upływie 6 miesięcy można rozpoznać boreliozę późną, która charakteryzuje się zanikowym zapaleniem skóry, przewlekłym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, polineuropatią obwodową. Z danych NIZP PZH wynika, że rocznie do polskich szpitali w ostatnich latach trafia około 9 tys. pacjentów z boreliozą (to pięć razy więcej niż przed 10 laty).

Większa świadomość i chorych i lekarzy
Obecnie zdecydowaną większość przypadków boreliozy jest w stanie skutecznie rozpoznać i leczyć lekarz POZ. – Jeżeli widoczny jest rumień, lekarz praktycznie natychmiast rozpoznaje chorobę i zleca odpowiednią terapię – podkreśla specjalista.

Problem pojawia się, gdy pacjent nie pamięta o ukąszeniu, nie widać też charakterystycznego rumienia wędrującego. W takich przypadkach choroba nawet latami może być nieprawidłowo diagnozowana. Bakteria w tym czasie wędruje po organizmie, wywołując nietypowe objawy jak osłabienie, bóle mięśni i stawów, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy, późną postać gruźlicy lub kiły. Zdarza się, że mylona jest z tak poważnymi chorobami jak stwardnienie rozsiane.

– Boreliozę leczy się antybiotykami. Nie ma innej metody. Jest to zakażenie bakteryjne (krętki Borrelia) – wyjaśnia lekarz. – Postacie rozsiane stawowe, neurologiczne, kardiologiczne antybiotykiem podawanym 30 dni dożylnie w odpowiedniej dawce.

Nie ma sposobu na odstraszenie kleszczy. Środki dostępne w aptece nie zawsze są skuteczne. Co zrobić kiedy zostaniemy ukąszeni przez pajęczaka? Kleszcza należy jak najszybciej usunąć, a następnie obserwować miejsce ukąszenia, które w przypadku zakażenia boreliozą zacznie się zmieniać. Pierwszy i podstawowy objaw to pojawienie się rumienia tzw. wędrującego, tj. zaczerwienienia większych rozmiarów w okolicy ukąszenia. Kolejne objawy to ogólne zmęczenie, zaburzenia mowy, widzenia oraz szumy w uszach.

Szczepić czy nie?
– Niestety, nie ma szczepionki chroniącej przed boreliozą. Z takiej ochrony możemy jednak skorzystać, aby zabezpieczyć się przed kleszczowym zapaleniem mózgu – mówi lekarz. W Polsce śmiertelność z powodu kleszczowego zapalenia mózgu szacuje się na 1-2 proc. Nawet jeśli pacjent przeżyje, choroba może pozostawić trwały ślad w postaci zaników mięśni, bólów głowy, zaburzeń równowagi, pogorszenia funkcji poznawczych, jak np. problemy z zapamiętywaniem, a nawet zmianę osobowości.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KarolaZNowosci
KarolaZNowosci
6 lat temu
Józek
Józek
7 lat temu

BORELIOZA OWSZEM WYSTĘPUJE ALE „BORIELOZA ” ???????