Bosch kupi rzeszowski Zelmer

Zelmer podpisał porozumienie z Bosch und Siemens i ta niemiecka firma zostanie właścicielem rzeszowskiego producenta AGD. Fot. Archiwum

MONACHIUM, RZESZÓW. Czy niemiecka firma będzie sprzedawać produkty Zelmera pod swoją nazwą?

We wtorek (13 bm.) w Monachium, Zelmer podpisał porozumienie transakcyjne ze spółką Bosch und Siemens. Zarząd rzeszowskiej spółki, produkujący sprzęt AGD, wybrał niemiecką firmę jako inwestora strategicznego.

Największy udziałowiec Zelmera, fundusz Enterprise Investors (ma 49-procentowy pakiet akcji), jest zainteresowany ich sprzedażą. Bosch za każdą akcję oferuje 40 zł. Przy takiej wycenie rzeszowski producent AGD jest warty 600 mln zł.

Okazuje się, że wartość jednej akcji Zelmera proponowana przez Bosch und Siemens jest o prawie 40 proc. większa niż jej cena z Giełdy Papierów Wartościowych.

Zarząd Zelmera jeszcze w sierpniu informował, że szuka inwestora strategicznego. Właściciele akcji będą mogli je odsprzedawać niemieckiej spółce od 4 grudnia przez 70 dni, czyli do 11 lutego 2013 roku. Jednak wcześniej Bosch musi jeszcze uzyskać na to zgodę urzędów antymonopolowych.

– Możemy z satysfakcją poinformować, że proces, który trwał przez kilka tygodni, już się zakończył – powiedział Janusz Płocica, prezes Zelmer S.A. –  Wybrany inwestor oferuje atrakcyjne ceny za akcje dotychczasowych akcjonariuszy i Bosch będzie nas wpierać  w dalszym rozwoju.

Krzysztof Kaszuba, ekonomista z Rzeszowa w wypowiedzi dla Radia Rzeszów stwierdził, że niemiecki potentat nie będzie wzmacniał rzeszowskiej marki poza granicami Polski i produkty Zelmera będzie sprzedawał pod własną nazwą. Czy tak się stanie, czas pokaże.

Rzeszowski Zelmer zatrudnia ponad 2 tys. osób. Jest liderem producentów sprzętu AGD w kraju. Produkuje m.in.: odkurzacze, żelazka, wagi łazienkowe, czajniki bezprzewodowe i ekspresy do kawy.

Mariusz Andres

10
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
kJanAsikmariankrzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

Destrukcja trwa. Naród traci swoją przyszłość – czeka nas nowoczesne niewolnictwo. Dwie trzecie układających towar na półki w supermarketach ma wyższe wykształcenie, w warsztaach klocki w samochodach zmieniają inżynierowie. Resztki własności wypracowanej przez naszych Rodziców sprzedaje się za doraźne korzyści. Ludzie zarabiają 1200-1500 zł na prowincji i jeszcze się cieszą. (dzisiaj dowiedziałem się, że tyle zarabiają pracownicy Thomson-TCL). Mamy marny wzrost gospodarczy. Co zostało z nadziei na drugą Japonię? Nic. A w tym czasie drugą Japonią została Korea, która wspierała państwowe koncerny, chroniła je i dokapitalizowała. I odnieśli wielkie zwycięstwo. Tak samo Chiny – 20 lat temu kopiowali Poloneza, teraz… Czytaj więcej »

marian
Gość
marian

W taki sposób kończy sie polski przemysł.

krzysztof
Gość
krzysztof

Bosch ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji po cenie wyższej niż wartość obecna spółki. Akcje Zelmeru mają też firmy ubezpieczeniowe PZU i AVIVA, chyba po 10%. Pozostałe akcje są w posiadaniu pracowników i drobnych akcjonariuszy. Lepiej sprzedać te akcje, bo raczej potem Bosch wycofa akcje spółki z obrotu giełdowego i wyceni je sobie jak chce. Będzie tak samo jak z akcjami ICN Polfa i Alimy – Gerber.

ciekawski
Gość
ciekawski

Czegoś nie rozumie ? skoro fundusz Enterprise Investors ma 49-procentowy pakiet akcji to nie mają pakietu większościowego i kto ma pozostałe 51% ? Dlaczego mają decydować o przyszłości Polskiej marki ? Czy coś może mnie ominęło ?

blokers
Gość
blokers

Drang nach Osten trwa,bezkrwawy.Podobnie bylo z Alimą,potrzebne były rynki zbytu i tylko.

polaczek
Gość
polaczek

to początek końca marki zelmer scenariusz jest prosty kupią zaloga dostanie jakis pakiet socjalny na 2 ,3 lata później produkcja do chin a nastepnie liwkidacja marki a w rzeszowie jakiś magazyn zrobią albo cos w tym stylu

Asik
Gość
Asik

Takich przykładów mieliśmy już wiele.
Zarobią jednostki – złodzieje, co wykupili Zelmer w przekręcie prywatyzacyjnym. Stracił naród, który tę firmę budował przez dziesięciolecia.

k
Gość
k

Ludzie Opamiętajcie się zelmer już nie istnieje ! Przekupili nas ! Kto naiwny to sprzedał akcje proste jak drut . Chiny mają fabrykę wielkości polski wvspecykifakcji agd i nie lepiej tam naszym darmozjadom z ręki jeść .

k
Gość
k

Dziś zostałem okradziony przez tą firmę co niby chroni zelmer w rogoźnicy IMPEL !!!! Mamy szatnie tak ochrona jest tak A i tak kradną to jak to jest ? Jutro tego nie podaruje !!!! Prezes mi to wróci jak nie to mu je**e z bani ! MALARNIA wita

k
Gość
k

Firma ochrony IMPEL OKRADA PRACOWNIKÓW FIRMY ZELMER DZIĘKUJEMY PANIE TOMKIEWICZU !!!!