Bracia z Golec uOrkiestry promują stroje ludowe

Fot. MWMedia

Fundacja Braci Golec wydawała czwarty tom z serii „Stroje ludowe w Karpatach polskich”. W nowej publikacji przedstawiony jest „Strój górali podhalańskich”. – My też mamy swoich kreatorów mody – powiedziała Stanisława Trebunia-Staszel, autorka publikacji.

– Strój górali podhalańskich to już czwarta pozycja z cyklu „Stroje ludowe w Karpatach polskich”. Do tej pory, jako Fundacja Braci Golec wydawaliśmy „Mieszczański strój żywiecki”, „Strój górali śląskich” i „Strój górali żywieckich”. Dochód ze sprzedaży tych albumów przeznaczamy na kształcenie talentów muzycznych z naszego regionu. Bardzo nas to motywuje do przygotowywania kolejnych publikacji. Chcemy wydać całą serię, która składać się ma z dziewięciu tomów i przedstawiać najważniejsze regiony etnograficzne Karpat polskich – powiedzieli o nowej publikacji Paweł i Łukasz Golec.

Autorką publikacji jest dr Stanisława Trebunia-Staszel, fotografie strojów wykonał Jacek Kubiena.

– Mam nadzieję, że ta publikacja przybliży dzieje podhalańskiego stroju, a poprzez to także cząstkę naszej kultury. Ten album łączy narrację, opis i zdjęcia. I to właśnie fotografie pozwalają lepiej wejrzeć w specyfikę góralskiego stroju. Odwiedzaliśmy różne podhalańskie miejscowości, by uchwycić współczesny strój góralski i przybliżyć kontekst kulturowy, w którym on funkcjonuje – powiedziała autorka.

W prawie dwuletnią pracę nad albumem zaangażowani byli etnografowie, lokalni działacze, instytucje kultury, zespoły regionalne, twórcy ludowi. „Stroje ludowe w Karpatach polskich” to kompleksowy projekt edukacyjno-badawczy realizowany przez Fundację Braci Golec od 2007 roku. Seria ma być najobszerniejszą publikacją dotyczącą stroju ludowego, jaka ukazała się do tej pory w Polsce.

PAP, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments