Braknie pieniędzy na pensje nauczycieli

- Przyszłoroczna subwencja będzie zbyt mała żeby w całości wystarczyła na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli – mówi Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlczy. – Nasza gmina już teraz z tego powodu jest w trudnej sytuacji, ale z tego co mi wiadomo również inne samorządy na Podkarpaciu mają takie same problemy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W 2013 roku subwencje oświatowe będą za małe i gminy będą w trudnej sytuacji.

Od września średnio o 3,8 proc. wzrosły wynagrodzenia nauczycieli. Według Ministerstwa Finansów gminy będą w stanie pokryć z subwencji oświatowych te podwyżki. Jednak władze gmin twierdzą, że przyszłoroczna subwencja będzie zbyt mała, bo w podobnej wysokości jak tegoroczna, a już teraz pieniędzy tych jest za mało.

W tym roku wzrosły nie tylko pensje nauczycieli, ale również koszty pracodawców. Podwyższona została składka rentowa. W budżecie państwa na pokrycie wzrostu składki znaleziono 450 mln zł. Jednak przyszłoroczny budżet nie przewiduje takiej rezerwy i nie będzie uwzględniona w subwencji.

Wiele mniejszych gmin na Podkarpaciu jest na progu wydolności finansowej. Przyczyną takiej sytuacji są wydatki związane z Kartą nauczyciela. Samorządy od kilku la chcą za wprowadzeniem zmian w Karcie, ale nic w tej sprawie się nie dzieje. W przyszłym roku gminy nie dostana też dofinansowania do edukacji przedszkolnej. Mimo to mają obowiązek finansować naukę pięcio- i sześciolatków.

-  Jesteśmy zobowiązani do wypłacenia podwyżek dla nauczycieli i je dostaną, mimo że brakuje nam pieniędzy – mówi Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza. – W tym roku otrzymaliśmy około 10 milionów złotych rządowej subwencji oświatowej, a potrzeba 16 mln zł. Resztę pieniędzy musimy wygospodarować kosztem budżetu gminy. Zamiast więc przeznaczyć je na pomoc społeczną, sport, czy remonty dróg, przekazane będą na pensje nauczycielskie. Dlatego nasza sytuacja jest trudna, a w 2013 roku może być jeszcze gorzej.

Mariusz Andres

do “Braknie pieniędzy na pensje nauczycieli”

 1. Mieszkaniec Świlczy

  Szanowny Panie wójcie prosze popatrzec na pana Urzad , jak sie do niego wchodzi to sie wydaje ze jest sie na wyscigu ludzi z KUBKAMI po kawe !!!! Również chce zapytac co sie zstało z IKEA ?? Panie wójcie trzeba sie wziasc do ROBOTY !!!

  • GMINNA

   Swieta racja z tymi kubkami , a co do ikei to jak moze ktos inwestowac w gmine gdzie nie ma zaplecza, z pewnoscia tez brakuje osoby, ktora mowilaby plynnie po angielsku lub niemiecku, moze to szczegoly ale jak wazne. Wojt juz liczyl kase jaka dostanie i posadka jakas by sie znalazla na ciezkie czasy dla klanow gminnych a tu trzeba sie obejsc smakiem – jaka szkoda!!! Jesli chodzi zas o place dla nauczycieli to pieniadze byly ale poszly do TRZCIANY (zagroda wojta) i Bratkowic.
   Sa jeszcze dochody o ktorych zwyklym smiertelnikom sie nie mowi, bo by sie zaczeli domagac.

 2. stary

  no jakby czarnych spowrotem do kosciolow zaprowadzic to szkolom ciezkie miliony by zostaly, ktore purpurowa mafia drenuje z naszych portfeli. i dla nauczycieli by starczylo i na podreczniki tez by sie znalazlo

 3. ROMAN

  no kasy chyba wystarczy- pisanie/ czytanie/ matematyka podstawy / liczenie do tysiąca – inne przedmioty i tak są ograniczane i likwidowane- no to kilku nauczycieli na małą szkołę wystarczy aby uczyć przyszłych niewolników.

 4. K.Bimbała

  OBUDŹ się POLSKO – 29.09.2012 -to odpowiedź na te tematy !!

 5. GMINNA

  Panie wojcie drogi.
  A uszczuplic kadre nierobow w gminie a znajda sie pieniazki na edukacje.
  chyba to jest wazniejsze od picia kawy na okraglo i opowiadania bzdetow bez przerwy.
  Slyszalam tez ze zarobki w gminie Swilcza nie naleza do najnizszych.
  Zalecam skladke z pensji urzednikow i nie tylko na rzecz edukacji.

 6. asterix1969

  Że też dla innych grup zawodowych zawsze tych pieniędzy wystarczy!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.