Brakuje dawców organów w Krośnie

W krośnieńskim szpitalu pracuje już koordynator ds. transplantacji. Fot. Wioletta Zuzak
W krośnieńskim szpitalu pracuje już koordynator ds. transplantacji. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO, PODKARPACIE. Przeszczepy ratują życie.

Wg statystyk, najmniej narządów pobiera się w szpitalach w województwie podkarpackim, podlaskim i lubelskim. Z naszych informacji wynika, że w krośnieńskiej lecznicy liczba narządów pobranych do przeszczepów jest znikoma. W ub. roku odbyło się tylko jedno pobranie. Dlatego podjęto działania mające na celu poprawę istniejącej sytuacji. Powołano nowego koordynatora ds. transplantacji – lek. Bartłomieja Sobótkę, który będzie koordynował, nadzorował i dokumentował prace zespołu transplantacyjnego krośnieńskiego szpitala oraz prowadził kampanie promocyjne.

Jak się dowiadujemy w szpitalu w Krośnie, wszystkie podejmowane działania, takie jak na przykład przeprowadzone ostatnio w tutejszej lecznicy szkolenie pn. „Podstawy dawstwa narządów”, mają spowodować zwiększenie liczby pobrań organów. Szkolenie owo zostało zorganizowane ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

Jeden dawca może uratować sześć istnień
Temat przeszczepów nadal wzbudza wiele kontrowersji. Pomimo, że Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, iż oddanie organów jest ważnym aktem miłości bliźniego, to jednak w Polsce wciąż brakuje narządów do przeszczepów.

Narządy do transplantacji pobierane są od pacjenta, u którego stwierdzono śmierć mózgu. Lekarze za każdym razem zwracają się do rodziny o zgodę.

„Rodziny obawiają się nadużyć”
– I tu zaczynają się przysłowiowe schody, bo w wielu przypadkach rodzina zgłasza sprzeciw i do pobrania narządów nie dochodzi – mówi nam jeden z lekarzy, chcący zachować anonimowość.

Dlaczego? – Najbliższa rodzina ofiar wypadków, które mogłyby zostać dawcami organów, obawia się głównie nadużyć, czyli handlu organami – zwraca uwagę nasz rozmówca.

Nie zabieraj swoich narządów do nieba…
Lekarze podkreślają przy tym, że transplantacja to aktualnie najlepsza metoda leczenia. Dlatego też w całym kraju organizowane są przedsięwzięcia mające na celu promowanie tej idei, jak na przykład dosyć popularna kampania pn. „Nie zabieraj swoich narządów do Nieba – one potrzebne są tu, na ziemi”.

***
Każda osoba dorosła podpisująca tzw. oświadczenie woli wyraża tym samym zgodę na pobranie po śmierci swoich narządów do przeszczepienia. Na stronie www.poltransplant.pl można znaleźć informacje na temat transplantologii.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o