Brakuje dobrych informatyków i grafików

Photoshop, PHP, XHTML, Delphi, CSS, CMS, grafika rastrowa i wektorowa – lista programów, które musi znać dobry informatyk jest naprawdę długa. Fot. Arkadiusz Rogowski

PODKARPACIE. Najzdolniejsi informatycy dostają pracę już na studiach. Przeciętniacy mają problemy nawet po studiach.

– Nie jest łatwo znaleźć specjalistów z tej branży – mówi Mateusz Wiktor, prezes firmy jednej z rzeszowskich agencji interaktywnych. Mimo wysypu absolwentów informatyki, firmy wciąż mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ci najlepsi znajdują dobrze płatną pracę już na studiach.

– Same studia to za mało. Trzeba latami siedzieć dzień w dzień, żeby być naprawdę dobrym. Photoshop, PHP, XHTML, Delphi, CSS, CMS, grafika rastrowa i wektorowa – wylicza Artur, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, który od dwu lat pracuje jako grafik w dużej rzeszowskiej firmie. Nie narzeka również na brak indywidualnych zleceń. – Liczy się kreatywność – podkreśla. A teraz możesz wykorzystać moc Photoshopa na komputerze stacjonarnym i iPadzie, aby tworzyć wszędzie tam, gdzie inspiracja się pojawi.

Firmy współpracują z uczelniami, by wyławiać tych najzdolniejszych już na etapie studiów. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nawiązała współpracę z dużą międzynarodową firmą SPECTEC, specjalizującą się w oprogramowaniach do zarządzania statkami i obsługi platform wydobywczych. Kadry szukają właśnie wśród studentów WSIiZ.

Jeszcze większe zapotrzebowanie jest na grafików, ale nie wszystkich. – Szukam takich z wiedzą praktyczną, którzy dobrze posługują się najnowszymi technologiami oraz najnowocześniejszym sprzętem – podkreśla Mateusz Wiktor.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
8 lat temu

tia osły wychodza po informatyce i tyle a mianuja sie wielkimi programistami, informatykami, cwaniactwem chce wyprzec starych tylko zapominaja kto to cale komputerowe dzielo wymyslil, mlodzi? a no dzie na dzis dzien dziadki bo po 50 maja