Brakuje informatyków z doświadczeniem

Kształcenie się w zawodzie informatyka może mieć przyszłość, bo firmy w regionie wciąż szukają ludzi na te stanowiska. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Informatycy mają szansę na znalezienie pracy.

Dwustu nowych informatyków planują zatrudnić w 2013 roku firmy na Podkarpaciu, jednocześnie zarządzający firmami deklarują, że na rynku brakuje informatyków z doświadczeniem. Zarządzający firmami twierdzą też, iż pracownicy mają wygórowane oczekiwania finansowe. W naszym regionie otwierają swoje siedziby i oddziały nowe firmy informatyczne, dlatego uzasadnione staje się pytanie o to, jak sobie poradzą.

Badania przeprowadzone wśród zlokalizowanych na terenie Podkarpacia firm informatycznych oraz działających poza branżą IT dowodzą, iż ten sektor gospodarki nie zwalnia, a wręcz przeciwnie, dynamicznie się rozwija. Badanym podmiotom zadano pytania dotyczące tego, czy w roku 2012 poszukiwali pracowników oraz czy w obecnym roku planują zatrudnić nowych. Pytano także o to, czy zatrudniane osoby spełniają wymagania pracodawców, a także, czy liczba studentów kończących studia na podkarpackich uczelniach zaspokaja popyt ze strony podkarpackich firm.

41 proc. badanych firm twierdzi, iż poszukiwało w roku 2012 pracowników na stanowiska informatyczne. Powyższy wskaźnik dotyczy wszystkich badanych podmiotów. Patrząc z perspektywy firm z branży IT, aż 59 proc. badanych podmiotów stwierdziło, że poszukiwało pracowników. Niestety, nie każdy z podmiotów zakończył sukcesem proces rekrutacji osób i nie wszystkie stanowiska zostały obsadzone. Tylko 12 proc. badanych firm znalazło wszystkich poszukiwanych przez siebie informatyków. Co czwarty badany przedsiębiorca stwierdził, że nie znalazł pracowników, których szukał, zaś 60 proc. badanych znalazło tylko niektórych poszukiwanych przez siebie specjalistów. Również co czwarty badany twierdzi, że, owszem, można znaleźć informatyków, ale kandydaci do pracy mają wygórowane wymagania finansowe. Prawie połowa badanych firm IT twierdzi, że znajduje pracowników, ale głównie są to osoby, które jednak nie spełniają oczekiwań firm rekrutujących.

Połowa badanych firm na Podkarpaciu chce w obecnym roku zatrudnić informatyków. Deklarują tak zarówno firmy z branży IT, jak i te, które zatrudniają informatyków, ale nie działają w branży IT. Badane firmy deklarują zatrudnienie nowych 200 pracowników w roku 2013.

***
Badania przeprowadzono na próbie 122 firm zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego. W badaniach nie uczestniczyła największa podkarpacka spółka informatyczna Asseco Polska. 68 firm spośród badanych to firmy informatyczne, zaś 54 to podmioty funkcjonujące poza branżą IT, ale zatrudniające informatyków.

rum

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
informatyk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
informatyk
Gość
informatyk

w tytule brakuje słów „którzy chcieli by robić za głodowe pensje na umowie śmieciowej”