Brakuje pieniędzy na “czternastki” dla nauczycieli

– Nałożono na nas obowiązek wypłaty specjalnego dodatku dla nauczycieli, ale rząd nie przekazał na ten cel wystarczających pieniędzy – poinformował Robert Choma, prezydent Przemyśla. – Z tego powodu braki musimy pokrywać z innych działów naszego budżetu. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Samorządy zobowiązane są do wypłat specjalnych dodatków dla nauczycieli, ale nie mają na to środków finansowych.

Gminom brakuje pieniędzy na wypłatę specjalnego dodatku dla nauczycieli, tzw. czternastki. Samorządy dostają zbyt małe subwencje oświatowe na ten cel i zmuszone są rezygnować z finansowania np. remontów dróg żeby zapewnić takie dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników szkół.

Od 2009 roku samorządy tylko na ten cel przeznaczyły ponad miliard złotych. W większości podkarpackich gmin znalezienie w budżecie dodatkowych pieniędzy na specjalne dodatki dla nauczycieli to duży problem. Samorządy mają zastrzeżenia związane z nałożeniem im tego obowiązku. Jednak apele do rządu i wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotąd nie przyniosło rezultatu.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Mariusz Andres

29
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
kekeleczeobiektywnamamnickADminISTRatorn. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kekelecze
Gość
kekelecze

Witam! Trochę po niewczasie, ale muszę to powiedzieć. Wszystko to racja o feralnych czternastkach właśnie mi wypłacili 760 zł (jestem nauczycielem dyplomowanym prawie 30 lat pracy, szkolnictwo specjalne). Czy wy ludzie nie widzicie, że nas Polaków szczują na siebie? Dzisiaj tematem są czternastki nauczycieli a jutro będą dodatki dla pielęgniarek, górników czy policji. Szkoda, że nie było jeszcze artykułu o premiach dla tych z góry. Czy my nie potrafimy sie zjednoczyć? Będziemy teraz „wałkować” jak do dobrze mają nauczyciele a rząd w tym czasie łupnie nas jakąś „cudowną” reformą.

obiektywna
Gość
obiektywna

Nie wierzę, że, Pan Prezydent Choma mógł tak się wypowiedzieć, że to są „specjalne dodatki dla nauczycieli”, w ramce podana „średnia wysokość specjalnego dodatku” i tu kwoty(?????), a później stwierdzenie, że te „dodatki” spowodują sytuację, że w czwartym kwartale zabraknie pieniędzy i trzeba będzie dokonać przesunięć „…Być może nie będziemy remontować dróg”. Na Boga, to chyba nie była autoryzowana wypowiedź Pana Prezydenta. Jak się komuś co miesiąc nie wypłaca należnych pieniędzy tylko się nimi „obraca”, to na koniec roku trzeba policzyć NIEDOPŁATĘ i wyrównać, a nie określać tego DODATKIEM SPECJALNYM, „14” i podawać fikcyjnych kwot, nie należy obarczać za to… Czytaj więcej »

mamnick
Gość
mamnick

TEŻ CHCE!!!!!!!!

n.
Gość
n.

Witam, widzę że znowu rozgorzała dyskusja na temat nauczycieli, bardzo chętnie się podzielę moimi spostrzeżeniami: 1. po pierwsze, owe czternastki o których piszą nowiny to wcale nie jest 14 pensja tylko coś na wzór wyrównania za poprzedni rok pracy, LUDZIE to są grosze!, 2. nauczyciel mający cały etat 18 godzin jest zobowiązany w szkole przepracować godzin 40 tygodniowo, jak każdy inny pracownik, 18 godzin to jest tylko DYDAKTYCZNYCH, poza tym proszę pamiętać, że nauczanie to nie tylko chodzenie na i prowadzenie zajęć, ale również sprawdzanie umiejętności uczniów (sprawdziany, kartkówki, zadania klasowe). Jeśli nauczyciel uczy np. w czterech różnych klasach, gdzie… Czytaj więcej »

asdf
Gość
asdf

Najważniejszye ,ze pieniędzy ngdy nie zabraknie dla chomików.

olo
Gość
olo

JAk można pracując 12 miesięcy brać kasę za 14 miesięcy!!! Trzeba być nauczycielem! i dodatkowo roczny płatny urlop i płatne wakacje… żyć nie umierać! Reszta rodaków zrzuca się tycgh nierobów w podatkach!

n.
Gość
n.

zostań i Ty tym nierobem….miesiąc w szkole i od razu z góry podziękujesz, zapewniam CIę

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Jaki Ty głupi jesteś, olo…

olo
Gość
olo

JAk można pracując 12 miesięcy

blokers
Gość
blokers

czy to nie rozpasanie dawać nagrody kiedy coraz więcej dzieci musi brać korepetycje,kiedy w szkolach szaleje „fala”,a w szkolach narkotykimozna kupić bez problemu

anonim
Gość
anonim

Proszę sobie przeczytać przeczytać w internecie co to jest „czternastka” w Polsce. Nie żadna dodatkowa płaca, tylko wyrównanie do płacy za poprzedni rok, jeśli samorządy nie wypłaciły tego co się nauczycielom należy. Kto nie oszukiwał to i płacić nie musi. Rząd nie ma pieniędzy na szkoły, przedszkola, nauczycieli, ale na siebie to ma fortunę z naszych podatków. W internecie czytałam, że na same nagrody dla rządu na koniec roku poszło 570 milionów złotych.W Warszawie jak widać pieniędzy nie brakuje. Brakuje tylko na dzieci i chorych. Tam się dobrze bawią, sejm świeci pustkami choć posłowie biorą więcej niż 10 tysięcy miesięcznie,… Czytaj więcej »

Piotrek
Gość
Piotrek

Książki co roku inne. Już nawet z poprzednich klas nie mogą być. Bo jakiś ku….waty autor zmieni jedno zdanie i trzeba dziecku nową książkę kupować. SKANDAL. A później i tak się okazuje, że książka leży w domu i jest mało używana. Krew człowieka zalewa co Ci durni nauczyciele wyrabiają.

n.
Gość
n.

Panie Piotrku, akurat kwestia zmiany książek i programów nauczania to nie wina nauczycieli w szkołach tylko ministrów na ul. Wiejskiej…proszę pamiętać, że zmiana programu lub też książki to kłopot również dla nauczyciela, który znowu musi się do niego dostosowywać……

Piotrek
Gość
Piotrek

Co wywiadówka to tylko kasę zdzierają. Nawet ostatnio za legitymacje szkolną trzeba było zapłacić. GÓWNO IM SIĘ NALEŻY, a nie 14. Niech sobie z łba to wybiją. Jak im nie pasuje praca za obecne pensje, to niech spieprzają. Na ich miejsce z miłą chęci kto inny przyjdzie.

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Piotrek, cymbale jeden. To nie nauczyciele wymyslają różnego rodzaju opłaty, tylko sa takie przepisy. Nauczyciele informuję tylko rodziców dzieci, że takie coś jest.

iza
Gość
iza

Po to piszą – żeby Was antagonizować

socjolog
Gość
socjolog

zabrać im dwa miesiące wakacji i wtedy mogą dostać trzynastki . :D

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Realnie wakacje nauczyciela to 6 – 7 tygodni co daje maksymalnie 35 dni.
Ja wolę te swoje 26 dni do wybrania w całym roku, niż nawet 35 dni do wybrania tylko w wakacje.

Ambroży
Gość
Ambroży

I bardzo dobrze – czas zakończyć płacić za absurdy w sytuacji gdy inne grupy zawodowe tyrają nadgodziny aby wyżyć za skromna pensyjkę. Zresztą akurat ta grupa w większości opowiedziała się publicznie za liberałami w Tuskowym wydaniu i nie mogą nikogo obarczać winą za swój beznadziejny wybór!.

robol bez domu
Gość
robol bez domu

Co za chamstwo. To juz nawet chca 14-stki !
A my wszyscy zarabiamy maksymalnie tylko 12 poborow w roku.

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Nie tylko nauczyciele biorą „13”-tki. O „14” dla nauczycieli słyszę pierwszy raz.
Ciekawe, czy ten pan na zdjęciu poprzestał tylko na dwunastu pensjach za 2012 rok…

klo
Gość
klo

czternastki, za te 4 godziny dziennie co nauczzyciele pracują???????/ za to się im nic nie należy………..

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Nie możesz tego odnosić do wszystkich nauczycieli. Bo swój osąd bierzesz z obserwacji – może faktycznie widujesz nauczyciela, który po czterech godzinach pracy opuszcza szkołę. Ale on wcale nie wraca do domu tylko jedzie do innej szkoły, gdzie ma pozostałe godziny do wypracowania, tak aby mieć wymaganą w miesiącu liczbę godzin, a co za tym idzie wziąć pełna wypłatę. Jeżeli chodziłeś do szkoły to powinieneś widzieć materiały (konspekty, pomoce), które nauczyciel przynosi na lekcje – nie ma prawa tego przygotowywać w czasie zajęć, są one przygotowane w domu, w tzw. czas wolnym. To też czas poświęciny na pracę. Tak więc… Czytaj więcej »

lion
Gość
lion

„Ale on wcale nie wraca do domu tylko jedzie do innej szkoły, gdzie ma pozostałe godziny do wypracowania, tak aby mieć wymaganą w miesiącu liczbę godzin, a co za tym idzie wziąć pełna wypłatę.” Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd pełny etat nauczycielski to 18 godzin tygodniowo plus dwie dyrektorskie 20/5=4 czyli po tych czterech godzinach nie idzie do drugiej pracy bo już ma pełny etat. Co do konspektów zrzynanie z internetu materiałów nie nazwał być ciężką i długotrwałą pracą za dwa tysiące. A przygotowywanie się do lekcji „że co?” to co was uczyli na tych studiach pedagogicznych bo normalny… Czytaj więcej »

n.
Gość
n.

„Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd pełny etat nauczycielski to 18 godzin tygodniowo plus dwie dyrektorskie 20/5=4 czyli po tych czterech godzinach nie idzie do drugiej pracy bo już ma pełny etat.”

Dam Ci mój dyplom i idź szukać w Rzeszowie szkoły, gdzie dadzą Ci 18 godzin czyli cały etat!

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Masz rację lion, do zamiatania ulicy nie potrzeba ci przygotowań.

olegdo izy
Gość
olegdo izy

a kasa za 13 , 12 i 24 kiedy bedzie??

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Dla Ciebie raczej nigdy, bo zamiast ppracować siedzisz w internecie.

ADminISTRator
Gość
ADminISTRator

Walnij się w łeb i sprawdzaj temat na który się wypowiadasz lub w ogóle nie zabieraj głosu – to przecież nie są żadne 14tki – te pieniądze gminy powinny wypłacać co miesiąc – nie płacą więc muszą wyrównać…a Pan cHoma rozumiem że dodatku samorządowego nie bierze razem ze swoimi urzędnikami?? To jest 14tka!!!!