Brakuje pieniędzy na “czternastki” dla nauczycieli

– Nałożono na nas obowiązek wypłaty specjalnego dodatku dla nauczycieli, ale rząd nie przekazał na ten cel wystarczających pieniędzy – poinformował Robert Choma, prezydent Przemyśla. – Z tego powodu braki musimy pokrywać z innych działów naszego budżetu. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Samorządy zobowiązane są do wypłat specjalnych dodatków dla nauczycieli, ale nie mają na to środków finansowych.

Gminom brakuje pieniędzy na wypłatę specjalnego dodatku dla nauczycieli, tzw. czternastki. Samorządy dostają zbyt małe subwencje oświatowe na ten cel i zmuszone są rezygnować z finansowania np. remontów dróg żeby zapewnić takie dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników szkół.

Od 2009 roku samorządy tylko na ten cel przeznaczyły ponad miliard złotych. W większości podkarpackich gmin znalezienie w budżecie dodatkowych pieniędzy na specjalne dodatki dla nauczycieli to duży problem. Samorządy mają zastrzeżenia związane z nałożeniem im tego obowiązku. Jednak apele do rządu i wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotąd nie przyniosło rezultatu.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Mariusz Andres

do “Brakuje pieniędzy na “czternastki” dla nauczycieli”

 1. kekelecze

  Witam! Trochę po niewczasie, ale muszę to powiedzieć. Wszystko to racja o feralnych czternastkach właśnie mi wypłacili 760 zł (jestem nauczycielem dyplomowanym prawie 30 lat pracy, szkolnictwo specjalne). Czy wy ludzie nie widzicie, że nas Polaków szczują na siebie? Dzisiaj tematem są czternastki nauczycieli a jutro będą dodatki dla pielęgniarek, górników czy policji. Szkoda, że nie było jeszcze artykułu o premiach dla tych z góry. Czy my nie potrafimy sie zjednoczyć? Będziemy teraz „wałkować” jak do dobrze mają nauczyciele a rząd w tym czasie łupnie nas jakąś „cudowną” reformą.

 2. obiektywna

  Nie wierzę, że, Pan Prezydent Choma mógł tak się wypowiedzieć, że to są „specjalne dodatki dla nauczycieli”, w ramce podana „średnia wysokość specjalnego dodatku” i tu kwoty(?????), a później stwierdzenie, że te „dodatki” spowodują sytuację, że w czwartym kwartale zabraknie pieniędzy i trzeba będzie dokonać przesunięć „…Być może nie będziemy remontować dróg”. Na Boga, to chyba nie była autoryzowana wypowiedź Pana Prezydenta. Jak się komuś co miesiąc nie wypłaca należnych pieniędzy tylko się nimi „obraca”, to na koniec roku trzeba policzyć NIEDOPŁATĘ i wyrównać, a nie określać tego DODATKIEM SPECJALNYM, „14” i podawać fikcyjnych kwot, nie należy obarczać za to winą nauczycieli i wywoływać dyskusji, w której głos zabierają nic nie wiedzący, uwielbiający przy byle okazji pluć na nauczycieli. Przy takich okazjach, niekompetentnych lub celowo zafałszowanych informacjach chętnie wypowiadają się Ci, którzy mają żal do nauczycieli i całego społeczeństwa, bo niewiele osiągnęli, są bezrobotni z własnej lub nie własnej winy i tam dają upust swojej frustracji. A jakie opinie słyszy dziecko w domu o nauczycielach? I dziwić się później zachowaniom w szkole, skoro podważa się autorytet nauczyciela nawet przez tych, którzy powinni go strzec? Myślę, że zamiast mieć nieuzasadnione pretensje do stanu nauczycielskiego, który zagraża remontom dróg, należałoby napisać SPROSTOWANIE (autoryzowane!!!) i zadbać w ten sposób o własny autorytet.

 3. mamnick

  TEŻ CHCE!!!!!!!!

 4. n.

  Witam, widzę że znowu rozgorzała dyskusja na temat nauczycieli, bardzo chętnie się podzielę moimi spostrzeżeniami:
  1. po pierwsze, owe czternastki o których piszą nowiny to wcale nie jest 14 pensja tylko coś na wzór wyrównania za poprzedni rok pracy, LUDZIE to są grosze!,
  2. nauczyciel mający cały etat 18 godzin jest zobowiązany w szkole przepracować godzin 40 tygodniowo, jak każdy inny pracownik, 18 godzin to jest tylko DYDAKTYCZNYCH, poza tym proszę pamiętać, że nauczanie to nie tylko chodzenie na i prowadzenie zajęć, ale również sprawdzanie umiejętności uczniów (sprawdziany, kartkówki, zadania klasowe). Jeśli nauczyciel uczy np. w czterech różnych klasach, gdzie jest po 40 uczniów to non stop musi poprawiać po 160 prac (np. 5-6 razy w miesiącu). Najbardziej współczuje polonistom, którzy poświęcają minimum pół godz. na sprawdzenie 1 pracy (wypracowania dwie strony A4), a gdy ich mają 40, proszę sobie przeliczyć to jest 20 godzin ślęczenia nad tymi pracami, razy 4 klasy….., nie wspominam już o czasie spędzonym na radach, dyskotekach, wywiadówkach, 3-dniowych wycieczkach, olimpiadach itp.
  3. Nauczyciele szczęściarze, którzy mają cały etat, pracuje w tym zawodzie 4 lata i do tej pory maksymalnie miałam 9 godzin, zarabiam miesięcznie 800zł, nie ma szans na cały etat bo nie ma godzin, znaleźć prace w innej szkole (rzeszowskiej) graniczy z cudem,
  4. Bardzo chętnie zamieniłabym się z kimś tu z forum, którzy jadą po nauczycielach – 5 lat studiów na UJ (nie w Jarosławiu, Sanoku lub Stalowej Woli tylko na najlepszej uczelni w Polsce! na której są odpowiednie wymagania), 2 podyplomówki, w tej chwili doktorat i jaki efekt… 800zł brutto miesięcznie!!!! praktycznie mogłam po maturze nic nie robić i dziś w tesco zarabiać 800zł za układanie towaru na półkach, wiem, że to praca fizyczna, ale może zdrowie psychiczne lepsze bo wychodzisz z pracy po 8 godzinach i masz spokój, a nie stertę sprawdzianów do poprawienia, przygotowanie do lekcji, uzupełnianie dziennika itp. np. dziś…jest godz. 00:22 a siedzę nad sprawdzianami…..
  3. proszę nie psioczyć, że nauczyciel ma wolne wakacje, owszem ma, ale na nich również jest zobowiązany stawić się w szkole w każdej chwili maksymalnie na 7 dni, gdy tylko zostanie wezwany do tego przez dyrektora, zazwyczaj wakacje są do 15 sierpnia bo później zaczynają się egzaminy poprawkowe, narady itp. , poza tym nauczyciel w czasie roku szkolnego nie może wziąć urlopu! wolne ma tylko w ferie i wakacje,
  4. wychowywanie dzisiejszej rozwydrzonej młodzieży jest naprawdę bardzo trudne i mozolne , czasami nawet gorsi od tych uczniów są ich rodzice. Piszecie o korepetycjach…..w szkole, w której uczę są ZA DARMO dodatkowe zajęcia wyrównawcze coś na obraz korepetycji za darmo, frekwencja na nich jest w granicach 40%, bo oczywiście jeśli coś jest za darmo to nie jest szanowane, a jeśli się za coś płaci to od razu jest inny do tego stosunek ucznia, a przede wszystkim rodzica…

  Jeszcze mogłabym wiele tu opisywać, ludzie którzy wypowiadają sie na temat nauczycieli na tym forum nie mają bladego pojęcia o tym zawodzie i realiach jakie panują w szkole…. Mi ten zawód kojarzy się z ludźmi, którzy całe życie ciężko pracowali umysłowo i niczego w życiu się nie dorobili….. Poza tym jeśli macie znajomych nauczycieli, zapytajcie ich współmałżonków co sądzą o tym zawodzie, jego płacy oraz czasie poświęconym dla rodziny….
  Powtarzam!!!! ludzie nie macie bladego pojęcia o nauczycielach……więc nie wypisujcie bzdur na forum….i czepcie się innego zawodu np. zawód polityka na ul. Wiejskiej.

 5. asdf

  Najważniejszye ,ze pieniędzy ngdy nie zabraknie dla chomików.

 6. olo

  JAk można pracując 12 miesięcy brać kasę za 14 miesięcy!!! Trzeba być nauczycielem! i dodatkowo roczny płatny urlop i płatne wakacje… żyć nie umierać! Reszta rodaków zrzuca się tycgh nierobów w podatkach!

 7. olo

  JAk można pracując 12 miesięcy

 8. blokers

  czy to nie rozpasanie dawać nagrody kiedy coraz więcej dzieci musi brać korepetycje,kiedy w szkolach szaleje „fala”,a w szkolach narkotykimozna kupić bez problemu

 9. anonim

  Proszę sobie przeczytać przeczytać w internecie co to jest „czternastka” w Polsce. Nie żadna dodatkowa płaca, tylko wyrównanie do płacy za poprzedni rok, jeśli samorządy nie wypłaciły tego co się nauczycielom należy. Kto nie oszukiwał to i płacić nie musi. Rząd nie ma pieniędzy na szkoły, przedszkola, nauczycieli, ale na siebie to ma fortunę z naszych podatków. W internecie czytałam, że na same nagrody dla rządu na koniec roku poszło 570 milionów złotych.W Warszawie jak widać pieniędzy nie brakuje. Brakuje tylko na dzieci i chorych. Tam się dobrze bawią, sejm świeci pustkami choć posłowie biorą więcej niż 10 tysięcy miesięcznie, nie licząc dodatków. Przypomną sobie o biednych miesiąc przed wyborami i będą obiecać to co dędziecie chcieli słyszeć.

 10. Piotrek

  Książki co roku inne. Już nawet z poprzednich klas nie mogą być. Bo jakiś ku….waty autor zmieni jedno zdanie i trzeba dziecku nową książkę kupować. SKANDAL. A później i tak się okazuje, że książka leży w domu i jest mało używana. Krew człowieka zalewa co Ci durni nauczyciele wyrabiają.

  • n.

   Panie Piotrku, akurat kwestia zmiany książek i programów nauczania to nie wina nauczycieli w szkołach tylko ministrów na ul. Wiejskiej…proszę pamiętać, że zmiana programu lub też książki to kłopot również dla nauczyciela, który znowu musi się do niego dostosowywać……

 11. Piotrek

  Co wywiadówka to tylko kasę zdzierają. Nawet ostatnio za legitymacje szkolną trzeba było zapłacić. GÓWNO IM SIĘ NALEŻY, a nie 14. Niech sobie z łba to wybiją. Jak im nie pasuje praca za obecne pensje, to niech spieprzają. Na ich miejsce z miłą chęci kto inny przyjdzie.

  • Markiz de Sade

   Piotrek, cymbale jeden. To nie nauczyciele wymyslają różnego rodzaju opłaty, tylko sa takie przepisy. Nauczyciele informuję tylko rodziców dzieci, że takie coś jest.

 12. iza

  Po to piszą – żeby Was antagonizować

 13. socjolog

  zabrać im dwa miesiące wakacji i wtedy mogą dostać trzynastki . :D

  • Markiz de Sade

   Realnie wakacje nauczyciela to 6 – 7 tygodni co daje maksymalnie 35 dni.
   Ja wolę te swoje 26 dni do wybrania w całym roku, niż nawet 35 dni do wybrania tylko w wakacje.

 14. Ambroży

  I bardzo dobrze – czas zakończyć płacić za absurdy w sytuacji gdy inne grupy zawodowe tyrają nadgodziny aby wyżyć za skromna pensyjkę. Zresztą akurat ta grupa w większości opowiedziała się publicznie za liberałami w Tuskowym wydaniu i nie mogą nikogo obarczać winą za swój beznadziejny wybór!.

 15. robol bez domu

  Co za chamstwo. To juz nawet chca 14-stki !
  A my wszyscy zarabiamy maksymalnie tylko 12 poborow w roku.

  • Markiz de Sade

   Nie tylko nauczyciele biorą „13”-tki. O „14” dla nauczycieli słyszę pierwszy raz.
   Ciekawe, czy ten pan na zdjęciu poprzestał tylko na dwunastu pensjach za 2012 rok…

 16. klo

  czternastki, za te 4 godziny dziennie co nauczzyciele pracują???????/ za to się im nic nie należy………..

  • Markiz de Sade

   Nie możesz tego odnosić do wszystkich nauczycieli. Bo swój osąd bierzesz z obserwacji – może faktycznie widujesz nauczyciela, który po czterech godzinach pracy opuszcza szkołę. Ale on wcale nie wraca do domu tylko jedzie do innej szkoły, gdzie ma pozostałe godziny do wypracowania, tak aby mieć wymaganą w miesiącu liczbę godzin, a co za tym idzie wziąć pełna wypłatę.
   Jeżeli chodziłeś do szkoły to powinieneś widzieć materiały (konspekty, pomoce), które nauczyciel przynosi na lekcje – nie ma prawa tego przygotowywać w czasie zajęć, są one przygotowane w domu, w tzw. czas wolnym. To też czas poświęciny na pracę.
   Tak więc twierdzenie, że czas pracy nauczyciela to tylko 4 godziny dziennie jest bardzo krzywdzące.

   • lion

    „Ale on wcale nie wraca do domu tylko jedzie do innej szkoły, gdzie ma pozostałe godziny do wypracowania, tak aby mieć wymaganą w miesiącu liczbę godzin, a co za tym idzie wziąć pełna wypłatę.”

    Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd pełny etat nauczycielski to 18 godzin tygodniowo plus dwie dyrektorskie 20/5=4 czyli po tych czterech godzinach nie idzie do drugiej pracy bo już ma pełny etat.
    Co do konspektów zrzynanie z internetu materiałów nie nazwał być ciężką i długotrwałą pracą za dwa tysiące.
    A przygotowywanie się do lekcji „że co?” to co was uczyli na tych studiach pedagogicznych bo normalny człowiek jak idzie do pracy to się wcześniej nie musi przygotowywać bo ma wszystko już w głowie, a wy się przygotowywać musicie!

    • n.

     „Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd pełny etat nauczycielski to 18 godzin tygodniowo plus dwie dyrektorskie 20/5=4 czyli po tych czterech godzinach nie idzie do drugiej pracy bo już ma pełny etat.”

     Dam Ci mój dyplom i idź szukać w Rzeszowie szkoły, gdzie dadzą Ci 18 godzin czyli cały etat!

    • Markiz de Sade

     Masz rację lion, do zamiatania ulicy nie potrzeba ci przygotowań.

 17. olegdo izy

  a kasa za 13 , 12 i 24 kiedy bedzie??

  • Markiz de Sade

   Dla Ciebie raczej nigdy, bo zamiast ppracować siedzisz w internecie.

  • ADminISTRator

   Walnij się w łeb i sprawdzaj temat na który się wypowiadasz lub w ogóle nie zabieraj głosu – to przecież nie są żadne 14tki – te pieniądze gminy powinny wypłacać co miesiąc – nie płacą więc muszą wyrównać…a Pan cHoma rozumiem że dodatku samorządowego nie bierze razem ze swoimi urzędnikami?? To jest 14tka!!!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.