Brał łapówki w zamian za zlecenia. Wzbogacił się o prawie 800 tys. zł!

Dzięki łapówkom, zatrzymany 56-letni Andrzej M. mógł wzbogacić się o prawie 800 tys. zł. Fot. KWP Rzeszów

RZESZÓW. Andrzeja M. i jego kompanów zatrzymała policja.

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali trzy osoby podejrzane o korupcję gospodarczą. Mózg procederu, 56-letni Andrzej M. to pracownik przedsiębiorstwa prowadzącego poszukiwania złóż gazu i ropy naftowej. Mężczyzna  przyjmował łapówki w zamian za udzielanie intratnych zleceń. Przyjął co najmniej 780 tysięcy złotych!

Sąd Rejonowy w Rzeszowie na wniosek policji i prokuratury, aresztował Andrzeja M. na 3 miesiące. Tymczasowe aresztowanie na 2 miesiące orzekł wobec prezesa firmy, która wygrywała zlecenia w zamian za oferowane mu pieniądze, a członek jej zarządu musi wpłacić poręczenie majątkowe.
Wszystko to za sprawą wieloletnich nieprawidłowości, do których miało dochodzić przy zlecaniu intratnych usług przez przedsiębiorstwo zajmujące się poszukiwaniem złóż gazu i ropy naftowej w całym kraju, również na Podkarpaciu.

Ustawiali zlecenia
Chodziło o to, że zlecenia dotyczące obsługi odwiertów prowadzonych przez przedsiębiorstwo miały być ustawiane. Plan był taki: przedsiębiorstwo zlecało podwykonawcom usuwanie tzw. płuczki i części urobku powstałych podczas odwiertów a Andrzej M. ustawiał zlecenia pod firmy, które zgodziły się wręczyć mu 10 procent kwoty, na jaką opiewała wartość prac. Andrzej M. dostarczał przedstawicielom faworyzowanej firmy szczegółowe informacje dotyczące kontrofert. Są to tzw. czynności preferencyjne, zabronione przez prawo.

Andrzej M. od 2003 roku miał dzięki temu przyjąć łapówki opiewające na łączną kwotę ponad 780 tysięcy złotych.
Mężczyzna usłyszał zarzuty przyjmowania korzyści w zamian za działania wyrządzające znaczną szkodę majątkową przedsiębiorstwu. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Członkom zarządu firmy, którzy za łapówki zdobywali zlecenia, grozi do 5 lat za kratkami Ale to początek śledztwa, które nadzoruje Wydział V ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. Sprawa jest rozwojowa.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments