Bransolety dla przestępców

TARNOBRZEG. Przed tarnobrzeskim sądem będą wkrótce rozpatrywane trzy pierwsze wnioski o dozór elektroniczny, czyli karę polegającą na założeniu bransolet ograniczających wolność

W całym kraju sądy coraz rzadziej decydują się na areszty w okresie przygotowawczym. Jeszcze w 2009 r., w Polsce tymczasowo aresztowanych było około 20 tysięcy oskarżonych, karę więzienia odbywa obecnie 80 tysięcy skazanych. Koszty ich utrzymania rujnują budżet państwa i konieczne jest wprowadzenie zmian, które spowodują oszczędności.

Wytyczne ministerialne są takie, by aresztować coraz rzadziej, a metalowe kraty zamienić na elektroniczne bransolety.

Na terenie jurysdykcji Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, elektroniczne bransolety mogą być zakładane przestępcom od 1 stycznia 2011 roku. Do tarnobrzeskiego sądu, wpłynęły w tym czasie 3 wnioski o dozór elektroniczny.

– W tej chwili, w systemie może przebywać jednocześnie 4 tysiące osób. Od przyszłego roku będzie to 7,5 tysiąca osób. System jest przewidziany dla osób odbywających kary pozbawienia wolności do roku czasu i nie mogą to być multirecydywiści – wyjaśnia sędzia Grzegorz Zarzycki, prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. – Jest to system, który sprawdza się w przedziale między karą ograniczenia wolności, a bezwzględną karą pozbawienia wolności i ma pomóc opanować problem przepełnienia polskich aresztów.

Koszt utrzymania jednego aresztanta w systemie to obecnie 40-50 zł. Gdy system zacznie funkcjonować w pełni będzie to około 500 zł. Ale jest to i tak o wiele mniej niż utrzymanie więźnia w areszcie, gdzie obecnie kosztuje on państwo 2,3 tys. zł.

Na wprowadzenie systemu Polska wyda do 2014 roku 227 mln zł. Wykorzystanie systemu w 16 procentach ma już jednak przynieść opłacalne oszczędności.

– Myślę, że w ciągu miesiąca, rozpatrzone zostaną te 3 wnioski, które wpłynęły do naszego sądu i wówczas będę w stanie powiedzieć jeszcze więcej na temat tego systemu – przyznał sędzia. Pierwszy taki wniosek na Podkarpaciu został rozpatrzony w minionym miesiącu w Rzeszowie.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments