Brną w gumiakach przez śnieg i błoto

- Zygmunt Hładio ma już dość. – Codziennie przedzieram się z domu do samochodu przez błota w gumiakach – opowiada.- Jak w średniowieczu – dodaje. Fot. Monika Kamińska

LESZCZYNY  (gm. Fredropol). – Drogę mamy, jak w średniowieczu – skarżą się ludzie.

Do trzech domostw w Leszczynach (gm. Fredropol) nie sposób się dostać. – Teraz to jeszcze nie jest tak źle – mówią nam mieszkańcy. – Ale jak przyjdzie większy deszcz, albo śnieg, to umarł w butach – dodają. – Ten 300-metrowy odcinek drogi to po prostu średniowiecze! – zauważają zrezygnowani ludzie. – Od lat błagamy, żeby coś zrobiono z tą drogą i nic. Poprzedni wójt wysłuchał i obiecał pomóc i na tym się skończyło – opowiadają mieszkańcy Leszczyn. – Obecny też wysłuchał i też obiecał – wzdychają. – A jest dalej, jak było!

Leszczyny to bardzo ładne miejsce, ale jak mówią tutejsi mieszkańcy “koniec świata”. – Pięknie tu u nas , ale wszędzie daleko – uśmiech się Zygmunt Hładio. – To jednak  nie jest problem – podkreśla. – Problemem jest ta koszmarna droga prowadząca do naszych domów – wyjaśnia Z. Hładio. – Niczym się tu nie podjedzie, jak jest mokro, albo śnieg – dodaje. – Ratownicy z karetki też muszą na piechotę ganiać i chorego na noszach nieść z domu do karetki, bo inaczej nie da rady – opowiada.

Zygmunt Hładio w samochodzie wozi gumiaki. – W normalnych butach nie dojdę z domu do auta – wyjaśnia mieszkaniec Leszczyn. – Utonąłbym w błocie, jak bym się potem pokazał ludziom w pracy? – pyta. Kiedy wraca do domu, w aucie zmienia buty na gumiaki i w nich brnie przez błoto, potem zostawia je przed drzwiami i tak w kółko. – Człowiekowi aż wstyd czasem, że takie ubłocone buciska ma w samochodzie – mówi zażenowany mieszkaniec Leszczyn. – Ale co mam zrobić? – pyta. Najgorzej jest, gdy popada deszcz, albo gdy są śniegi. – Normalnie trzeba się przedzierać, dosłownie – opowiada mężczyzna.

Sprawa drogi w Leszczynach nie pojawiła się teraz. Jest stara i znana, ale nadal nierozwiązana. Mieszkańcy interweniowali u poprzedniego wójta gminy Fredropol. Wyraził zrozumienie, powiedział, że się postara i na tym się skończyło.

Wszystko rozbija się o pieniądze
Nic się nie zmieniło także tej kadencji, gdy wójtem Fredropola został wybrany Mariusz Śnieżek. – Sprawa jest znana – przyznaje. – Największy problem to koszty – zdradza M. Śnieżek. – W październiku spotkałem się z ministrem Karpińskim i rozmawialiśmy o promesie na usuwanie skutków klęsk żywiołowych – opowiada wójt Fredropola. –  Ta droga jest ujęta w planach , ale koszt tego zadania przekracza 3 mln złotych  i nie może ono być realizowane  z tego programu – wyjaśnia. – Myślałem o tym, by drogę tę zmodernizować w ramach tzw. schetynówek – dodaje Śnieżek. – Będziemy w tej sprawie składać wniosek, ale tu dotacje są jedynie 50-procentowe i na 1,5 miliona złotych gmina musiałaby zaciągnąć kredyt.  Mam świadomość, że ludziom żyje się tam trudno i będę dokładał wszelkich starań, żeby pozyskać pieniądze z zewnątrz na doprowadzenie tej drogi do normalnego stanu – zapewnia wójt Fredropola.

Mieszkańcy domów położonych przy drodze przypominającej średniowieczny trakt, w dodatku mało uczęszczany, rozumieją, że inwestycja jest kosztowna, ale mają już dość. – Czeka nas kolejna zima – mówią smutno. – Potem przedwiośnie i roztopy. Żyć się odechciewa, jak się pomyśli, jak tu będzie za chwilę – mówią.

Monika Kamińska

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
GumiakROMANMarkiz de Sade Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gumiak
Gość
Gumiak

Ja mam ksywke gumiak i chodze z dominikiem

ROMAN
Gość
ROMAN

no nie szanowni Państwo- jeśli tak jest to należy dobudować pozostałe atrybuty aby było tak jak w średniowieczu – czyli ;
przytułek dla obłąkanych i trędowatych -na rozstaju stos na palenie czarownic -szubienice dla złoczyńców –
no i jeszcze powinno być wprowadzone „Prawo miecza ” jak za Łokietka – a jeszcze czy są raubritterzy ?
czyli rozbójnicy- jak [Katarzyna Skrzyńska]- to wtedy ten rejon byłby faktycznie średniowieczny nie ?

Gumiak
Gość
Gumiak

jesteś lama

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

W Niechobrzu jest to samo – my, mieszkańcy Granic też nie mamy drogi przez upór i złośliwość jednej pary starszych ludzi.
Wstyd na cały region, żeby w XXI wieku być z jednej strony pokazowymi parafianami, a z drugiej tak uprzykrzać życie innym.

Gumiak
Gość
Gumiak

nie kłam