Bruksela wstrzymała wypłatę 300 mln euro

- Podkarpacie w ramach unijnego programu Innowacyjna Gospodarka ma dostać ponad 1,5 miliarda złotych i za te pieniądze będzie można zrealizować prawie 500 projektów - poinformował Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ, PODKARPACIE. Minister rozwoju regionalnego twierdzi, że pieniądze nie są zagrożone.

Komisja Europejska wstrzymała dla Polski wypłatę 312 mln euro z programu regionalnego Innowacyjna Gospodarka. Znalazła bowiem uchybienia przy wnioskach o pieniądze. Jak twierdzi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego winni są temu przedsiębiorcy. Tak jednak w rzeczywistości nie jest. To minister zawinił.

Nie udało nam się ustalić, czy Podkarpacie straci jakąś część pieniędzy z ponad 1,5 mld zł, które nasz region może dostać z tego programu.  312 mln euro to tylko część puli z programu Innowacyjna Gospodarka, która dla całego kraju wynosi 8,65 mld euro. Wyjaśnienia w sprawie wstrzymania wypłaty 312 mln euro można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Błędy przedsiębiorców?

–  Komisja Europejska przesunęła w czasie wypłatę około 300 mln euro refundacji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka ze względu na wątpliwości, jakie pojawiły się w kilku niewielkich częściach tego programu –  informuje na stronie ministerstwa Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. – Wątpliwość dotyczy kwoty ok. 30 mln euro przeznaczonych na dotacje dla przedsiębiorców. Chodzi o nieprawidłowości, jakie pojawiły się m.in. przy rozliczaniu zaliczek na poczet realizacji 18 projektów inwestycyjnych. Co ważne, lwia część tej kwoty przypada na jedną dużą inwestycję. Błędy zostały popełnione przez samych przedsiębiorców. Winy nie ponoszą instytucje publiczne.

Nawet jeżeli Polska straci 312 mln euro, to i tak nasz kraj będzie miał do wydania ponad 8,3 mld euro. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podkreśla, że przesunięcie w czasie płatności w przypadku pojawienia się wątpliwości – nawet gdy dotyczą one jedynie niewielkiego fragmentu programu – jest standardową, normalną procedurą stosowaną przez Komisję Europejską.

Nie wiadomo, czy Podkarpacie straciło

– Nie mamy wiedzy, czy Podkarpacie straci jakąś część z ogólnej puli pieniężnej z programu regionalnego Innowacyjna Gospodarka – poinformował nas Wiesław Bek, rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego. – Według staniu na 31 grudnia ub. roku w ramach tego programu ma być zrealizowanych blisko 500 projektów na łączną kwotę 1 mld 155 mln 159 tys. zł. Są to m.in. pieniądze dla przedsiębiorców. Największy projekt dotyczy budowy fabryki szyb firmy Pilkington w miejscowości Chmielów w gminie Nowa Dęba.

***

Oby udało się i Polska nie straciła gwarantowanych przecież 312 mln euro (ponad 1,2 mld zł). Najpierw pojawiły się informacje, że to Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jest winne, bo nie potrafiło skorygować nieprawidłowości we wnioskach przygotowanych przez beneficjentów. Ministerstwo jednak  zaprzecza i twierdzi, że to przedsiębiorcy są winni, bo źle przygotowali wnioski. Tylko, że tak naprawdę to właśnie ministerstwo zawaliło. W końcu to ono jest odpowiedzialne za poprawienie tego co źle zostało przygotowane przez wnioskodawców starających się o pieniądze z programu Innowacyjna Gospodarka. Niech więc resort rozwoju, w którym podobno są fachowcy, będzie tak rozwojowy, żebyśmy te pieniądze w końcu dostali.  

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Staś
Staś
9 lat temu

Panie redaktorze w pierwszym akapicie pisze Pan program regionalny później program operacyjny – niech się Pan zdecyduje – tak na marginesie podpowiadam Innowacyjna Gospodarka to program operacyjny!

Józef
Józef
9 lat temu

POLACY – nic się nie stało!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ????????????????

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

nie to babcia klozetowa zpałacu kulturu w wa-wie nie sprawdziła kwitów i dlatego brukselka skreśliła kasę- oby kolejne kwity były dobre bo się okaże że szarik jakiegoś papieru nie podstęplował i znowu obetną kilka zer.

Krzysztof
Krzysztof
9 lat temu

Ale NIIIIUUUUUUUCCCCCHHHHHAAAA!!!!!

Podkar12
Podkar12
9 lat temu

Karabita – UPA