Brytyjski książę (nie) mile widziany w Quebeku

Książę William i księżna Catherine są obecnie w oficjalnej podróży po Kanadzie. W sobotę małżonkowie przyjechali do francuskojęzycznego Quebeku, gdzie swoją niechęć wobec brytyjskiej monarchii głośno wyrażają tamtejsi nacjonaliści.

Nie odnotowano żadnych aktów przemocy, jednak grupy wspierające lokalny nacjonalizm zdołały przypomnieć o swoim istnieniu i zwrócić uwagę, że panowanie Brytyjczyków w Kanadzie od 1759 roku po dziś dzień jest tematem drażliwym. W sobotę ulicami Montrealu przeszli protestujący nacjonaliści. Na transparentach widniały takie napisy, jak „Pasożyty do domu” czy „Wolna Szkocja. Wolny Quebek” w języku francuskim.
Jednak nie wszyscy Kanadyjczycy są wrogo nastawieni do brytyjskiej rodziny królewskiej. Przeciwnicy monarchii wykrzykiwali swoje opinie na temat Brytyjczyków przez megafony, a mimo to byli zagłuszani przez tłumy wiwatujących na cześć księcia Williama i księżnej Catherine.

William i Kate odwiedzili w Montrealu oddział noworodków w jednym ze szpitali w Ottawie, następnie udali się do szkoły kucharskiej, gdzie wzięli lekcję gotowania.

PAP, tz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments