Budimex i Eurovia dokończą robotę po Radko

– Do wykonania pozostała część nasypów, warstwy konstrukcyjne nawierzchni, dokończenie prac przy Obwodzie Utrzymania Autostrady, węzłach i obiektach inżynierskich oraz prace wykończeniowe – mówi Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału GDDKiA. Fot. Artur Getler

RZESZÓW. Po pół roku doczekaliśmy się i wiemy kto dokończy odcinek A4 i S19.

Rozstrzygnięto przetarg na dokończenie budowy odcinka A4 od węzła Rzeszów Zachód do węzła Rzeszów Centralny (Mrowla – Rudna Mała). Trwające przeszło 6 miesięcy postępowanie przetargowe wygrała firma Budimex, która złożyła najniższą ofertę.

Oferta Budimeksu opiewa na kwotę prawie 189 mln zł. Kolejnym etapem będzie kontrola całego postępowania przetargowego przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Dopiero po decyzji Urzędu Zamówień będzie możliwe podpisanie umowy. Potem firma będzie miała miesiąc na wejście na plac budowy. Nowy wykonawca będzie miał 14 miesięcy na dokończenie budowy tego odcinka A4.

W sumie końca budowy możemy się więc spodziewać w marcu – kwietniu 2014 roku, czyli w pełni gotową drogą pojedziemy nie wcześniej niż w maju 2014 roku, a więc dwa lata po pierwotnie zakładanym terminie.

GDDKiA na dokończenie budowy tego 4-kilometrowego odcinka A4 przeznaczyła ponad 221 mln zł. Oferta Budmieksu jest więc o prawie 40 mln zł niższa niż kosztorys inwestorski.

W czwartek GDDKiA wybrała też firmę, która dokończy drugi odcinek po Radko, tj. S19 węzeł Rzeszów Zachód – Świlcza. Przetarg wygrała firmy Eurovia Polska,proponując kwotę 142,9 mln zł.  Eurovia będzie miała 10 miesięcy na dokończenie tego odcinka. Droga będzie wiec gotowa pod koniec tego roku.

Przypomnijmy, że konieczność wyłonienia nowych wykonawców dla tych odcinków pojawiła się pod koniec maja 2012 roku. Wtedy GDDKiA zdecydowała o odstąpieniu od umowy z dotychczasowym wykonawcą tej inwestycji – polsko-indyjskim konsorcjum firm na czele z polska firmą Radko. W ciągu 23 miesięcy trwania kontraktu, który pierwotnie przewidywano na 18 miesięcy, wykonawca zrealizował zaledwie 49 procent zakresu umowy.

Przetarg na dokończenie A4 rozstrzygnięto po 6 miesiącach. Natomiast rozpisany później przetarg na dokończenie po Radko czyli drogi ekspresowej S 19 trwał krócej, bo 4 miesiące.

Artur Getler

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
mieszkaniec RzeszowahmdarekTomekTomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mieszkaniec Rzeszowa
Gość
mieszkaniec Rzeszowa

Akurat Budimex do wiosny odda 2 duże odcinki po około 30 km Dębica-Rzeszów i Wierzbna- Radymno więc jak na wiosnę zwolnią im się moce przerobowe to te 4 km to będzie kaszka z mleczkiem dokończyć ten odcinek.
Eurovia też powinna w miarę sobie poradzić :)

hm
Gość
hm

Tomek Odcinek budimexu Rze-Debic jest praktycznie gotowy od kilku miesiecy. Poprostu jest to odcinek prowadzacy w pole, bezużyteczny, bedzie stał 2 lata nie używany. Polska ….

Tomek
Gość
Tomek

A moze pani rzecznik Joanna by pomogła troszke przewalac ziemie tym firmom ? na dobre by jej zrobiło bo troszeczke cos nam przytyła !!?! Napewno Cieplutki fotelik jest troszke zaciasny ???

darek
Gość
darek

Eurovia nie ma najlepszych opinii na forach internetowych.Firma nie ma doświadczenia w budowie dróg nie mówiąc o autostradach nie ma doświadczonej kadry technicznej brakuje jej sprzętu i dlatego szuka podwykonawców.Dlaczego nadal mamy eksperymentować i oszczędzać kilka tysięcy a nie zlecić tych firmom które dotrzymują czasu budowy i jakości, jak Skanska, czy Mostostal Warszawa która budowała największą estakadę na odcinku Rzeszów Centralny-Rzeszów Wschodni.

Tomek
Gość
Tomek

Dodam jeszcze, że wybrano sprawdzone firmy. Eurowia budowała obwodnicę Jarosławia i oddała ją 8 miesięcy po terminie (w grudniu ubiegłego roku zamiast w kwietniu). Budimex buduje autostradę A4 od Mrowli do Dębicy. Miał ją skończyć 8 czerwca 2012 r. i na razie wciąż ją robi…
Firmy są więc sprawdzone i na pewno nie dotrzymują terminów, a w dodatku wiedzą, jak unikać płacenia kar umownych za niewywiązanie się z kontraktu.
Proponuję zobaczyć jakie domy mają i jakimi furami jeżdżą dyrektorzy rzeszowskiej GDDKiA. Wtedy wszystkjo stanie się jasne.

ROMAN
Gość
ROMAN

rozumiem że od 07-01-2013 – zacznię się ruch przy budowie [ A 4 i S-19 ] – czy będą się kręcić i dumać ?

Tomek
Gość
Tomek

Nie Panie Romanie. Na razie dokumentacja przetargowa zostanie wysłana do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Ma on na sprawdzenie dokumentacji 6 tygodni. Potem wykonawcy, którzy wygrali przetargi, zostaną wezwani do wpłacenia zabezpieczeń prawidłowego wykonania kontraktu – kolejne dwa tygodnie. Pod koniec lutego lub na początku marca zostaną więc podpisane umowy i około Świąt Wielkanocnych rozpoczną się prace. Teoretycznie, czyli zgodnie z kontraktem, Eurovia powinna dokończyć kawałek S19 w styczniu przyszłego roku. Jednak wychodzi na to, że układanie wierzchnich warstw bitumicznych wypadłoby na przyszłą zimę, więc się nie da. Termin realizacji zostanie więc przedłużony do maja – czerwca 2014. Z kolei Budimex… Czytaj więcej »