Budowa dróg zagrożona?

2. Po budowie ekspresówki S19 w Świlczy pozostały tylko niedokończone elementy wiaduktu. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Posłowie opozycji z naszego regionu zarzucają ministrowi transportu nieudolność.

– Premier w środę powinien odwołać Sławomira Nowaka, ministra transportu – stwierdził Kazimierz Ziobro, poseł Solidarnej Polski. – Z jego winy na Podkarpaciu nie zostanie wybudowana droga ekspresowa S19 i zostały wykreślone z realizacji dwie obwodnice: w Przeworsku i Łańcucie.

Podczas poniedziałkowej konferencji Mieczysław Golba i Kazimierz Ziobro bardzo krytycznie wypowiadali się o ministrze Nowaku. – Nasza partia zainicjowała działania nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec nieudolnego, z perspektywy poczynań, ministra Sławomira Nowaka – stwierdził Kazimierz Ziobro. – Zebraliśmy 70 podpisów posłów partii opozycyjnych nad wnioskiem, aby go odwołać. Szef resortu powinien wrócić na wybieg, żeby prezentować slipy, stringi czy spodenki, bo w tym jest dobry. Ale nie powinien już zajmować się drogami.

Mimo że opozycja jest przeciwna, żeby ministerstwem nadal kierował Sławomir Nowak, to daje szanse na dokończenie dotąd nie załatwionych spraw. Po pierwsze, należy natychmiast uregulować zaległe wynagrodzenia podwykonawcom robót na polskich autostradach. Minęło sporo czasu i nie można dłużej tolerować sytuacji, w której pracownik nie dostaje należnego wynagrodzenia za swoją pracę od państwa jako pracodawcy.

Po drugie, minister Nowak do końca lutego ma wdrożyć wymagane przez Unię Europejską procedury antykorupcyjne dotyczące budowy dróg, tym bardziej że tego powodu Komisja Europejska zablokowała wypłatę unijnych funduszy w kwocie 3,5 mld zł. Sprawa dotyczy podejrzeń o zmowy cenowe przy kontraktach dotyczących projektów w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Chodzi o trzy projekty zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, m.in. o budowę autostrady A4 na odcinku Radymno-Korczowa.

Mariusz Andres

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ROMANczeskarwowskiolekAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

dla niewtajemniczonych- to nie tak ; decyzje czy budować S-19 czy nie – z kąd do kąd to zapadną nie u nas – decyzje wszystkie podejmuiją w Brukselce – czy się to komuś podoba czy nie , bicie piany u nas nic nie da – czy jeden krzykacz będzie ” jęczał” – a drugi ” płakał” – trzeci przekonywał o tym czy o tamtym – będzie droga jak TAM – lobby zadecyduje ; budować- a kto wie kiedy ?

czes
Gość
czes

Ten rząd to tragiczna strata czasu

karwowski
Gość
karwowski

ciekawe co zrobił taki Kazimierz Ziobro czy taki Golba aby S-19 powstała ?
A juz ich idolka i liderka z poprzednich wcieleń /czyli PiS/
Józefa Hrynkiewicz która przewodzi reszcie rzeszowskich członków PiS – to już na pewno tak dba o S- 19 jak Ożóg dba o Palikota

Ambroży
Gość
Ambroży

Rząd w całości nadaje się tylko do wymiany!!

olek
Gość
olek

A co si dzieje z pracami nad przebiegiem drogi s-19 od Rzeszowa do Barwinka czy uzgodniono przebieg tej trasy i czy wykupiono działki pod droge S-19. Bez tych działań termin na budowe drogi s-19 może byc ogłoszony chyba za 10 lat.

Kaziu
Gość
Kaziu

Nowa opozycyjna moda. Posłowie podpisali się NAD wnioskiem, a nie pod nim, jak to dotychczas było w zwyczaju. A w ogóle to za wykreślenie z programu S19 na Podkarpaciu i obwodnic odpowiedzialny jest Cezary Grabarczyk, a nie Sławomir Nowak. To za czasów ministra Grabarczyka opracowano obowiązujący program budowy dróg.