Budowa gigantycznego Centrum Edukacji Zawodowej na finiszu

Bogdan Adamski, dyrektor ZSP Nr 3 w Krośnie: - Z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii będą korzystać nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także innych krośnieńskich szkół zawodowych, w tym również studenci tutejszej uczelni. Fot. Autor

KROSNO. Będą kształcić fachowców dla branży lotniczej.

Prace przy budowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii idą pełną parą. Jak poinformował nas wczoraj Bogdan Adamski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Krośnie, jeszcze w tym miesiącu zakończą się prace budowlane. – Centrum ruszy od września – cieszy się szef szkoły. – Takie Centrum ma sens biorąc pod uwagę fakt, że krośnieńska PWSZ chce kształcić na kierunkach lotniczych, a poza tym w grę wchodzi projekt rozbudowy i modernizacji lotniska – twierdzi Bronisław Baran, wiceprezydent miasta.

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej powstaje przy ZSP Nr 3. – Dzięki temu, że takie Centrum powstanie możliwe będzie kształcenie w Krośnie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. A poza tym pozwoli ono rozwijać kształcenie zawodowe i w ogóle wpłynie na poprawę jakości krośnieńskiej edukacji –  dopowiada wiceprezydent.

Nowoczesne pracownie i laboratoria na miarę XXI wieku

Budowa Centrum ruszyła w sierpniu ub. r. Inwestorem jest miasto. Projekt zakłada, że powstanie w sumie 17 nowoczesnych laboratoriów i 3 pracownie lotnicze. Sale zostaną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny. Centrum składać się będzie z 3 pawilonów połączonych w jedną całość. Łączna powierzchnia wyniesie około 2,5 tys. mkw. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma KROSPOL. Przetarg na dostawę maszyn i urządzeń mających stanowić wyposażenie Centrum wygrała firma Abplanalp Sp. z o.o. z Warszawy, specjalizująca się w produkcji maszyn dla przemysłu lotniczego o wysokich parametrach technicznych. Na maszyny wydatkowano około 7 milionów złotych. –  Wyposażanie wnętrz jest planowane na lipiec – informuje Bogdan Adamski.

Szykuje się trzydniowa impreza

Projekt jest w 85 procentach dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast pozostałe 15 procent stanowią środki miasta. – Początkowo z szacunków wynikało, że przedsięwzięcie pochłonie 12 mln 600 tys. zł. Tymczasem w związku z tym, że trzeba było wykonać dodatkowe prace głównie po to, aby Centrum było bardziej funkcjonalne, wzrosły koszty inwestycji – mówi dyrektor. – Aktualnie przygotowujemy się do trzydniowej imprezy, która potrwa od 15 do 17 listopada. Imprezę chcemy zorganizować w związku z jubileuszem 120-lecia funkcjonowania naszej szkoły oraz po to, by mocniej zaakcentować działalność nowego Centrum. W programie uroczystości jest między innymi festiwal nauki i techniki  – dodaje dyr. Adamski.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments