Budują wały, które obronią i uatrakcyjnią Mielec

Tak obecnie wygląda mielecki brzeg Wisłoki. Fot. Archiwum

MIELEC. Przy Wisłoce realizowana jest inwestycja. Najważniejsza w historii miasta?

Pełną parą idą prac przy budowie prawostronnego wału przeciwpowodziowego na Wisłoce. Z punktu widzenia mielczan, to niezwykle ważna inwestycja, która oznacza bezpieczeństwo niemalże całego miasta. Oprócz ochrony przed wodnym żywiołem, wały mają pełnić rolę rekreacyjną, bo powstaną tam trasy komunikacyjne i widokowe.
Inwestorem jest Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który na całe przedsięwzięcie, prowadzone na terenie powiatu mieleckiego, wyda ok. 90 mln zł. Mielecki etap to koszt 27,7 mln zł. Przewiduje on powstanie wałów wraz z terenami rekreacyjnymi.

Mielczanie wrócą do wypoczynku nad Wisłoką?

- To nie jest nowy pomysł na funkcjonowanie takiego miejsca w pobliżu Wisłoki. Pamiętamy, że kilkadziesiąt lat temu nad rzeką była plaża, bardzo często odwiedzana przez mielczan, a pobliskie tereny były popularnym miejscem wypoczynku – wyjaśnia prezydent Mielca Janusz Chodorowski. – Niestety, postępujące zanieczyszczenie rzeki spowodowało degradację tych terenów, a co za tym idzie brak zainteresowania nimi ze strony mielczan.

- Jednak powstające w ostatnich latach oczyszczalnie ścieków w nadwisłoczańskich miastach, sprawiły, że stan czystości wody w rzece zdecydowanie się poprawił. Dzięki temu otwiera się możliwość wykorzystania tych terenów do rekreacji – dodaje prezydent. Dlatego właśnie miasto zdecydowało się przeznaczyć ponad 1,7 mln zł na infrastrukturę rekreacyjną.

Skończą w lipcu 2013 roku, a może wcześniej

Do projektu inwestycji wprowadzono m.in. ponad kilometrowy ciąg spacerowy i ścieżkę rowerową, które będą biegły na koronie wału i tuż przy nim. Będą ławki, pasujące stylistycznie oświetlenie i zadaszone wiaty ogniskowe. Z kolei, ciąg rekreacyjny powstanie między nowym parkingiem przy ul. Rzecznej i kładką na Wisłoce, a Pałacykiem Oborskich.

Zakończenie budowy wałów na terenie Mielca przewidziane było przez inwestora na lipiec 2013, jednak postęp prac jest mocno zaawansowany i istnieje szansa na skrócenie tego terminu. – Obecnie prowadzone są prace pomiędzy mostem a kładką. Jeśli ktoś tam bywa, to widzi, że jest w tej chwili w trakcie wylewania duży mur oporowy w okolicach dawnej rzeźni. W przygotowaniu są ciągi komunikacyjne – relacjonuje stan robót prezydent.

***

Sam jestem ciekawy, czy ziszczą się zamierzenia miejskich decydentów i nad obwałowaną i uzbrojoną w infrastrukturę rekreacyjną Wisłoką będą wypoczywać tłumy mielczan. Oby tak było. Bo, jak do tej pory, mielecki odcinek rzeki kojarzy mi się tylko z zapuszczonym brzegiem i nieszczęściem ludzi, którym woda zrujnowała życie.   

Paweł Galek

do “Budują wały, które obronią i uatrakcyjnią Mielec”

  1. Łoskar

    Wybudowac wały, a potem wpuścić tam wilki i bobry …
    będzie weselej …

    chyba :(

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.