Budżet miasta przyjęty jednogłośnie

RZESZÓW. Punkt programu wyborczego rzeszowskich dziennikarzy został wpisany do uchwały budżetowej!

Zaskakujące rozstrzygnięcie zapadło na wczorajszej sesji Rady Miasta. Budżet Rzeszowa został przyjęty jednogłośnie przez radnych trzech klubów. Stało się tak, gdy prezydent Tadeusz Ferenc zgodził się przyjąć wszystkie poprawki zgłoszone przez klub PiS. Wśród nich znalazł się postulat z programu wyborczego rzeszowskich dziennikarzy – darmowe podręczniki dla uczniów.

Obrady zaczęły się od sprawdzianu koalicji zawiązanej przez proprezydencki Rozwój Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej. Wypadł on kiepsko. Radni głosami PiS i PO zdjęli z porządku obrad projekty prezydenta: zarówno ten dotyczący włączenia Matysówki (wnioskował o to zresztą radny Platformy Jacek Kiczek) jak i projekt sprzedaży działek przy ul. Lubelskiej (negujący ich zamianę z firmą Mayland).

Później przystąpili do debaty nad wieloletnią prognozą finansową (WPF) miasta na lata 2011 – 2025. Opozycja wytknęła prezydentowi nieuwzględnienie w niej ważnych inwestycji np. północnego ciągu komunikacyjnego od ul. Rzecha do ul. Lubelskiej wraz z mostem na Wisłoku. Nie znaleźli jednak zrozumienia Tadeusza Ferenca. W rezultacie PiS głosował przeciw przyjęciu WPF.

Sześć poprawek klubu PiS

Prezydent przedstawiając projekt budżetu zachwalał wielkość środków przeznaczonych na inwestycje. – Prawie co trzecia złotówka idzie na ten cel – mówił Ferenc.

Jerzy Cypryś z PiS zwrócił uwagę na dużą dysproporcję pomiędzy wnioskami rad osiedli, a zapisami w budżecie. – Wiele nie zostało ujętych – wskazywał Cypryś i przedstawił propozycje 6 nowych ogólnomiejskich zadań budżetowych. To opracowanie studium wspomnianego północnego ciągu od ul. Rzecha do ul. Lubelskiej (200 tys. zł), projekt budowy ICENT, czyli interaktywnego centrum edukacji naukowo-technicznej (200 tys. zł), projekt parkingu wielopoziomowego w Śródmieściu (150 tys. zł), dotacja na zakup podręczników dla uczniów podstawówek (500 tys. zł), promocja miasta na Pikniku Naukowym (50 tys. zł) oraz dotacja do obchodów 30. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich (20 tys. zł).

Jako źródło finansowania Cypryś wskazał wykreślenie budowy nowego dwukierunkowego mostu Narutowicza, na który ratusz chciał wydać przeszło 8 mln zł.

Pół miliona na bezpłatne podręczniki

Także Jolanta Kaźmierczak z PO wyliczyła kilka niezbędnych zdaniem jej klubu inwestycji, ale zastrzegła, że będzie je można wprowadzić do budżetu później w miarę dostępnych środków. Tymczasem Tadeusz Ferenc złożył zaskakującą deklarację pod adresem Cyprysia. – Wszystkie te poprawki przyjmuję, czy zagłosuje pan za budżetem?

Reakcja ze strony PiS wobec propozycji prezydenta była pozytywna. – Dziwi mnie tylko łatwość z jaką Platforma zrezygnowała z tych postulatów – szczypał za to radnych PO Robert Kultys z PiS.

W rezultacie budżet został jednomyślnie przyjęty głosami 24 obecnych radnych z wszystkich trzech klubów. To pierwsza taka sytuacja w ostatnich latach. Dopisane zadania mają być sfinansowane z nadwyżki budżetowej.

Warto zwrócić uwagę, że wśród przyjętych poprawek znalazł się postulat z programu wyborczego komitetu rzeszowskich dziennikarzy „Rzeszów lepszy o 100 procent!”. Chodzi o punkt „Darmowe podręczniki dla każdego ucznia!”. Zapisana półmilionowa dotacja celowa na zakup podręczników dla uczniów szkół podstawowych to pierwszy krok w jego realizacji.

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments