Budżet miasta znów przekroczy miliard zł

Przebudowa ronda Dmowskiego nie znalazła się w budżecie Rzeszowa na przyszły rok. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Znaczna część ponad miliardowego budżetu miasta zostanie wydana na inwestycje drogowe.

1 127,1 mln zł – dokładnie tyle ma wynosić przyszłoroczny budżet Rzeszowa. Dla porównania, w tym roku kwota była niższa i wynosiła 1 078 mln zł. Na co w 2013 roku prezydent Tadeusz Ferenc chce wydać te pieniądze? Oto wydatki, które zostały zapisane w projekcie budżetu przedstawionym na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Najwięcej władze miasta wydadzą na realizację zadań drogowych, które są wykonywane w tamach tzw. dużego programu transportowego. 30 mln zł zostało zapisane na przebudowę al. Rejtana. 20 mln zł miasto przeznaczyło na budowę węzła łączącego al. Wyzwolenia z ul. Warszawską. W 2014 r. na tę inwestycję trzeba będzie wydać jeszcze dobrych kilkadziesiąt milionów. Aleja ma zostać rozdzielona pasem zieleni (powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu). Aby to uczynić, trzeba jednak przebudować wiadukt.

Nowe mosty
Kolejną ważną z punktu widzenia mieszkańców inwestycją jest budowa nowego mostu będącego przedłużeniem ul. Naruszewicza. Planowany koszt to 10 mln zł. – Obecny most jest za wąski i ruch odbywa się na nim wahadłowo. Nowy będzie szerszy i ruch będzie odbywał się znacznie sprawniej – argumentowali urzędnicy.

200 tys. zł zostanie przeznaczone na połączenie ulic Rzecha i Lubelskiej wraz z budową nowego mostu. Ulica ma być dwujezdniowa i liczyć w sumie 1,8 km długości. Most ma być najdłuższym w mieście (400 m długości). Wspomniane pieniądze są kroplą w morzu potrzeb i zostaną przeznaczone na razie na opracowanie projektów.

Fontanna multimedialna i kolejne autobusy
W projekcie budżetu nie zabrakło pieniędzy na zespół fontann z multimedialną na czele, który powstaje w rejonie al. Lubomirskich. Cała inwestycja ma pochłonąć ponad 6 mln zł. Na 2013 r. zostało zapisanych 3,4 mln zł.

Na zakup nowych autobusów dla MPK miasto wyda około 62 mln zł. W sumie do Rzeszowa ma przyjechać 80 nowych pojazdów. Dostawy odbywają się partiami. Wszystko w ramach unijnego programu transportowego, z którego miasto pozyskało 400 mln zł.

Na budowę nowego targowiska zapisano jedynie 60 tys. zł, bo jak tłumaczyli urzędnicy, pieniądze potrzebne są na opracowanie koncepcji.

Radni zdziwieni
Niektórym radnym nie podobało się jednak to, że wiele drobnych inwestycji nie zostało wziętych pod uwagę w projekcie budżetu. – Gdzie podziały się pieniądze na budowę parku na os. Krakowska Południe? – pytała Krystyna Wróblewska, radna PiS. – Dlaczego nie wzięto pod uwagę przebudowy ronda Dmowskiego i budowy wiaduktu będącego przedłużeniem ul. Wyspiańskiego? – dorzucił Jacek Kiczek (PO).

Prezydent tłumaczył, że pieniądze zostały zapisane na te inwestycje, na które wiadomo, że miasto otrzyma dofinansowanie. Zdaniem urzędników pod uwagę brana jest hierarchia zadań. – Trzeba podjąć męską decyzję  i rezygnować z drobnych lokalnych inwestycji, na rzecz dużych, na które możemy pozyskać środki finansowe – uspokajał radnych  przewodniczący RM Andrzej Dec.

Ewelina Nawrot

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Asikrealistarzeszowiakpniok rzeszowskioleg Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
oleg
Gość
oleg

Rzeszowiak jest urzędasem na etacie i 8 godzin przeglada internet i robi opinie swemu pracodawcy. Osoba ds. mediów. hehe 1800 na ręke gnojek bieże z naszych opłat.

Asik
Gość
Asik

Więcej mostów!
Pod nimi znajdą schronienie bezrobotni i bezdomni.

pniok rzeszowski
Gość
pniok rzeszowski

A jaki jest dochod miasta ? Ile sie wyda to juz wiemy a ile trzeba oddac juz pozyczonych i ile sie wezmie kredytu i na jak dlugi okres splat ?
Zyc ponad stan jest latwo, tylko kto to zaplaci ?

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

O czym człowieku farmazolisz co trzeba oddać ,a masz jakie info że było pozyczone i w jakiej kwocie, Rzeszów jest najmniej zadłużonym miastem w Polsce. A przypomnij sobie budrzet poprzednika obecnego prezyenta ile wynosił 300mln zł, ja się pytam jak to możliwe że w ciągu 12 lat urzędowania Pana Ferensa wzrósł niemalze 4-ro krotnie, ?? odpowiedź mamy dobrego gospodarza, osobę właściwą na właściwym miejscu ale najwyraźniej nie każdemu to da się uperswadowić.

realista
Gość
realista

Te rzeszowiak , ale z Ciebie wazeliniarz Tadka! Co masz za to obiecane, że takie farmazony pleciesz? Ty nie „uperswadowywuj”innym, bo inni Ci prawdę lepiej wyperswadują. No i co wyjdzie żeś d… nie rzeszowiak.

oleg
Gość
oleg

A z czyjich pieniędzy budżet się zwiększył ? Czyzby z naszych a miasto tym się chwali że koszty życia w Rzeszowie są coraz wyższe a pracy brak.