Budżet Obywatelski w nowej odsłonie

W skład doraźnej Komisji ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 wchodzą radni: Jolanta Kaźmierczak (PO), Sławomir Gołąb (RR) - na zdj., oraz Robert Kultys (PiS), Waldemar Kotula (PiS) i Wiesław Buż (RR), który jest przewodniczącym. Fot. Wit Hadło
W skład doraźnej Komisji ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 wchodzą radni: Jolanta Kaźmierczak (PO), Sławomir Gołąb (RR) – na zdj., oraz Robert Kultys (PiS), Waldemar Kotula (PiS) i Wiesław Buż (RR), który jest przewodniczącym. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Radni chcą zwiększyć kwotę RBO do 7 mln zł.

Na środę (25.02.) doraźna Komisja ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 zaplanowała swoje posiedzenie. W ubiegłym tygodniu w ratuszu odbyło się pierwsze spotkanie członków komisji z zainteresowanymi mieszkańcami Rzeszowa. Jakie zmiany chcą wprowadzić radni?

Wiesław Buż, przewodniczący doraźnej komisji, przedstawił projekt regulaminu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Członkowie komisji zaproponowali wydzielenie trzech kategorii zadań. Radni chcą zaangażować mieszkańców Rzeszowa w aktywny udział w budżecie obywatelskim i zachęcić osiedla do swoistej rywalizacji o pieniądze z RBO. Jednocześnie, aby wszystkich pieniędzy nie mogły zgarnąć największe osiedla, każde miałoby możliwość „wygrania” jednej inwestycji.

– Planujemy, że przeznaczymy na to 2 miliony, więc w sumie 14 osiedli mogłoby wygrać swoje jedno zadanie lub więcej w zależności od zebranych głosów – mówi Jolanta Kaźmierczak.

Nie wszystkim radom osiedla spodobały się propozycje komisji. Dzisiaj radni będą dyskutować o ewentualnych zmianach w regulaminie.

Zastanowimy się nad wnioskami, które padały w czasie spotkania, ale generalnie będziemy się trzymać takiej zasady, że rezerwujemy kwotę na osiedla na zadania tzw. osiedlowe i to by było 2 mln zł po 150 tysięcy zł – mówi Jolanta Kaźmierczak. – Będziemy rozważać, czy nie zwiększyć tej kwoty kosztem zadań ogólnomiejskich. Tu jest taka sytuacja, że ścierają się dwa poglądy, czy dać więcej na osiedla czy zainspirować mieszkańców, żeby wymyślili jakieś piękne pomysły ogólnomiejskie, które służyłyby kilku osiedlom. Będziemy dyskutować – dodaje.

Radna, która jest jednocześnie przewodniczącą Rady Osiedla Kotuli, zaznacza, że mieszkańcy np. dwóch osiedli mogliby razem wpaść na pomysł takiej ogólnomiejskiej inwestycji, która posłużyłaby przynajmniej tym dwóm osiedlom.

– Z kolei nie jestem za tym, żeby na każde osiedle pieniądze na tę II kategorię rozdać, a były takie głosy, żeby wszystkim po równo dać lub w zależności od mieszkańców – mówi Kaźmierczak. – To nie jest rozdawnictwo. Tutaj wymagane jest zainteresowanie mieszkańców, rad osiedli i konkurencja – dodaje.

Radni nie chcą, żeby doszło do takiej sytuacji, że realizowany będzie wniosek zgłoszony przez radę osiedla, który finalnie zbierze zaledwie 10-15 głosów. Właśnie tak niską popularnością cieszyły się niektóre zadania zgłaszane przez rady osiedli.

Regulamin RBO na 2016 rok radni będą uchwalać 24 marca br. na sesji rady miasta. Do 10 kwietnia radni mają powołać Komisję ds. RBO. Kolejne spotkanie radnych z mieszkańcami w sprawie RBO zaplanowano na 4 marca br.

Proponowane kategorie i podział pieniędzy:
Kategoria I – zadania dotyczące budowy, modernizacji lub remontu infrastruktury miejskiej. Chodzi o inwestycje, które będą oddziaływać przynajmniej na dwa osiedla. W tym przypadku koszt jednego zadania nie mógłby być wyższy niż 1,5 mln zł, a cała pula miałaby wynieść 5 mln zł.
Kategoria II – zadania dotyczące budowy, modernizacji lub remontu infrastruktury osiedlowej. Chodzi o inwestycje typowo osiedlowe, których wartość miałaby nie przekraczać 150 tys. zł, a cała pula wyniosłaby 2 mln zł.
Kategoria III – działania społeczne, kulturalne, sportowe i oświatowe. Pula na te zadania tzw. miękkie miałaby wynieść 500 tys. zł.

Blanka Szlachcińska

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
po wonzająchijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
po won
Gość
po won

Hehe ta Kazimierzak to powinna juz dawno wylecieć z tej komisji. To ona 1 zabrala połowe 1 budxetu na swoje osiedle wykorzystujac to, że ona ten gówniany regulamin pisała.Gdzie zwykli miedxkancy w komisji ja sie pytam?

zając
Gość
zając

zamiast na park papieski to już lepiej rozdać ofiarom prof Chazana

hijena
Gość
hijena

tabletki wczesno poronne i dzień po powinny się znajdować w kazdej damskiej torebce a z kupnem nie powinno byc większego problemu jak z kupnem prezerwatywy czy flaszki piwa

hijena
Gość
hijena

kura, nie ma się co rozdrabniać i wyjeb..ć cały budżet obywatelski na rozbudowę parku papieskiego