Budżet powiatu mieleckiego, czyli szału nie ma

Zbigniew Tymuła, radny powiatowy PiS: – To budżet trwania, on nie jest proinwestycyjny. Serce boli mnie, że największe cięcia dotyczą inwestycji drogowych. Fot. Autor

MIELEC. Sztandarowe inwestycje powiatu A.D. 2013 dotyczą mieleckiej strefy.

Dla jednych stagnacyjny i antyinwestycyjny, dla innych odpowiedzialny i realny. Mowa o budżecie powiatu mieleckiego na 2013 rok z 128,3 mln zł wydatków i 130,4 mln zł dochodów. Sztandarowe inwestycje starostwa w tym roku dotyczą mieleckiej strefy, a dokładniej rzecz ujmując, modernizacji ul. Wojska Polskiego oraz dokończenia budowy Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii i Wytwarzania.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu starosta Andrzej Chrabąszcz mówił, że konstrukcja budżetu nie była łatwa, biorąc pod uwagę potrzeby, a z drugiej strony – kończące się właśnie możliwości finansowego wparcia przez fundusze unijne. – Należy więc stwierdzić, że ten budżet jest skrojony na aktualne możliwości powiatu i sytuację zewnętrzną – mówił starosta. – Jest on bardzo odpowiedzialny i realizujący wydatki konieczne i niezbędne.

Pierwszy raz od niepamiętnych czasów powiat planuje zakończyć rok z nadwyżką budżetową, jest ona na poziomie ok. 2 mln zł. Ale to nie znaczy, że koniec roku samorząd zakończy na plusie. – Nasz dług ma wynosić blisko 20 mln zł, czyli niewiele ponad 15 proc. dochodów, przy ustawowym progu 60 proc. Daje to szeroki wachlarz możliwości działania i inwestowania, nie tylko dziś, ale również w następnych latach – przekonuje Chrabąszcz.

Największą pozycją wśród wydatków jest oświata – 66,7 mln zł, dalej: pomoc społ. – 19,3 mln zł, bezpieczeństwo publiczne – 7,1 mln zł, infrastruktura drogowa – 6,4 mln zł, ochrona zdrowia – 5,5 mln zł, pozostałe – 23,3 mln zł (rolnictwo, łowiectwo, usługi, geodezyjna i kartograficzna oraz administracja). Za tak skonstruowanym budżetem powiatu mieleckiego rękę podniosło 19 radnych, 6 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o