Budżet Rzeszowa przegłosowany – po raz pierwszy przekroczy miliard.

Głosami PiS i PO Rada Miasta wykreśliła z budżetu pieniądze na budowę nowego gmachu Urzędu Miasta. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Obwodnica północna zamiast biurowca Urzędu Miasta.

Dla opozycji to budżet stagnacji, dla klubów wspierających prezydenta spełnienie marzeń o miliardzie. Rada Miasta przyjęła w środę budżet Rzeszowa na 2012 r. Nie będzie w nim pieniędzy na fontannę multimedialną ani na nowy gmach magistratu. Radni zwiększyli za to środki na przygotowanie budowy obwodnicy północnej łączącej ul. Rzecha z ul. Lubelską.

Budowę biurowca dla Urzędu Miasta zaplanowano w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2012 – 2017 z kwotą 99,5 mln zł. W przyszłym roku miasto miało wydać na ten cel 200 tys. zł. Wniosek, by budowę centrum administracyjnego Rzeszowa przy al. Piłsudskiego wykreślić z wieloletniej prognozy finansowej zgłosiła w imieniu klubu PO jego przewodnicząca Jolanta Kaźmierczak.

– Uważamy, że budynek administracyjny jest potrzebny, ale widząc skalę problemu sądzimy, iż obwodnica północna powinna być realizowana wcześniej – stwierdziła Kaźmierczak. – Mieszkaniec do urzędu przychodzi 2 – 3 razy w roku, a w korkach stoi codziennie.

Konieczność dokończenia obwodnicy północnej (nazywanej też śródmiejską) łączącej ul. Rzecha z ul. Lubelską wraz z mostem na Wisłoku jest warunkiem powodzenia tzw. programu transportowego. Tak orzekli krakowscy eksperci. Tymczasem urzędnicy zaplanowali, że największe finansowanie tej inwestycji, na którą przewidziano 105 mln zł nastąpi dopiero w latach 2016 – 2019…

Poprawkę PO poparło 13 radnych z PiS i PO. Przeciw było 11 z SLD i Rozwoju Rzeszowa. Większość radnych poparła też poprawkę PiS, by z budżetu na 2012 r. wykreślić również 200 tys. zł na gmach urzędu i przeznaczyć je na obwodnicę.

Za budżetem ostatecznie głosowały kluby Rozwoju Rzeszowa., SLD i PO. Przeciw był klub PiS.

W przyszłorocznym budżecie nie będzie planowanych pierwotnie 2 mln zł na multimedialną fontannę w rejonie al. Lubomirskich. Te pieniądze zgodnie z prezydencką autopoprawką do budżetu, skierowano na inwestycje drogowe.

Radni nie zajęli się sprawą włączenia do miasta Malawy. Na wniosek PO ten punkt został zdjęty z porządku obrad.

kk

 

Budżet Rzeszowa na 2012 r. w liczbach:

Wydatki: 1 mld 47 mln 741 tys. zł

Dochody: 943 mln 424 tys. zł

Deficyt: 104 mln 317 tys. zł

Zadłużenie: 472 mln 706 tys. zł

 

Najważniejsze inwestycje:

Dostawa autobusów dla komunikacji miejskiej – 39 mln zł

Rozbudowa al. Rejtana – 24 mln zł

Rozbudowa ul. Lubelskiej – 22,9 mln zł

Rozbudowa ul. Podkarpackiej – 19,2 mln zł

Budowa łącznika z autostradą – 18,4 mln zł

Rozbudowa sieci szerokopasmowej ResMAN – 14,8 mln zł

Platforma teleinformatyczna dla systemu ITS – 15,5 mln zł

Przebudowa stadionu miejskiego – 12 mln zł

Budowa okrągłej kładki – 11,1 mln zł

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stary czytelnik
stary czytelnik
9 lat temu

A ten cały nowy magistrat skoro już muszą, to niech zbudują przy tej północnej obwodnicy właśnie, tak w połowie, gdzieś na Staromieściu na przykład.
Skoro szykuje się nam tak idiotyczny program buspasowy, to niech się przynajmniej ktoś stuknie w makóweczkę i przyczyni do zmniejszenia ilości aut urzędników i petentów w pobliżu CiTy Center i rondla Dmowskiego.

resowiak2
resowiak2
9 lat temu

Świenta racyja mocium panie

resowiak
resowiak
9 lat temu

Ta kladka potrzebna jak w pizdie gwozdz !