Budżet województwa przyjęty

Najwięcej pieniędzy w budżecie na 2014 roku zarząd województwa kierowany przez marszałka Władysława Ortyla zaplanował na transport (536 mln zł). Fot. Wit Hadło
Najwięcej pieniędzy w budżecie na 2014 roku zarząd województwa kierowany przez marszałka Władysława Ortyla zaplanował na transport (536 mln zł). Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Duże inwestycje, mały deficyt.

– Zapomniał wół jak cielęciem był – takimi słowami członek zarządu województwa Bogdan Romaniuk (Prawica RP) skomentował na poniedziałkowej sesji sejmiku krytykę radnego Sławomira Miklicza (PO), który zarzucił obecnej koalicji ignorowanie uwag opozycji w sprawie budżetu województwa. Podobnie jak przed rokiem, gdy to Miklicz był w zarządzie, a Romaniuk w opozycji, został on przyjęty bez ani jednej poprawki zgłoszonej przez sejmikową mniejszość.

Po stronie wydatków zarząd województwa zaplanował na przyszły rok 1,444 mld zł, zaś przychody mają wynieść 1,407 mld zł. Deficyt wyniesie 36,7 mln zł i będzie o 23 mln zł mniejszy niż w 2013 roku. Najwięcej pieniędzy zarząd kierowany przez marszałka Władysława Ortyla przeznaczy na Transport (536 mln zł), a największymi inwestycjami będą: budowa sieci szerokopasmowego Internetu (118 mln zł), obwodnica Mielca (69 mln zł), Centrum Kongresowo-Wystawiennicze w Jasionce (62 mln zł, jego budowa ruszyła w poniedziałek) oraz trasy rowerowe (25 mln zł).

Za takim budżetem zagłosowało 18 radnych (PiS, Prawica RP), 11 się wstrzymało (PO, PSL i obecny po ponad półrocznej przerwie radny Karapyta), zaś 3 z SLD było przeciw. – Nie możemy takiego budżetu poprzeć, bo obniża on wydatki choćby na służbę zdrowia – krytykował przewodniczący klubu PO Miklicz, by chwilę później przyznać, że jest to „budżet kontynuacji, który realizuje kierunki wyznaczone przez poprzedni zarząd”.

– Ten budżet jest budżetem dobrym, bo realizuje wszystkie bieżące potrzeby i przygotowuje województwo do nowej perspektywy finansowej – odpowiedział marszałek Ortyl. – Jest w nim 2 razy więcej środków na inwestycje jednoroczne i o 3 mln zł więcej na służbę zdrowia niż poprzednio. Pewnym novum jest 11 mln zł na wkład własny do projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie zaciągamy kredytu, ale zostawiamy sobie taką możliwość – tłumaczył.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak P. kajak ; ja bym proponował przed Urzędem dyby postawić i jednego z drugim tam zapiąć na chwilę i każdy by mógł swoje ” żale ” wyładować osobiście a potem to nawet było by dobre batożenie jak w średniowieczu – nie ?

wPiSdu
wPiSdu
7 lat temu

Trasy rowerowe? a może by tak wodociągi po gminacvh porobić? Ludzie chodników po wioskach nie mają…a tu w trasy rowerowe inwestują aby PANY sobie mogli pohasać poza miesto. SKANDAL !!

kajak
kajak
7 lat temu

Ten cały miklicz z burym i innymi ciulami jak karapyta to antypolacy i antygospodarze. Syf w kraju a oni jeszcze krzyczą. To nie tak że przy urnie się pokaże gdzie jest miejsce nie tylko gospodarczych bandytów ale też powinno się kogoś powiesić a resztę zamknąć w łagrze. Psl to już tylko nazwa ale są tacy co im ufają niestety.