Bunt pracowników Temidy

- Akcją protestacyjną chcemy zwrócić uwagę na trudna sytuację finansową pracowników – mówi Iwona Nałęcz – Idzikowska, przewodnicząca Rady Zakładowej Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W poniedziałek rozpoczyna się akcja protestacyjna pracowników sądów.

– Chcemy zwrócić uwagę na trudną sytuację finansową pracowników, którzy od 7 lat nie dostali obiecanych podwyżek płac – mówi Iwona Nałęcz – Idzikowska, przewodnicząca Rady Zakładowej Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

Akcja protestacyjna wystartuje 22 października, a zakończy się w piątek 26 października protestem głównym w Warszawie i manifestacją na ulicach. Do akcji włączyły się rzeszowskie sądy: Rejonowy i Okręgowy oraz sądy w Strzyżowie, Ropczycach i Kolbuszowej (z powodu planowanej ich likwidacji) oraz sądy w Krośnie i Sanoku.  Powodem podjęcia takich działań jest nie tylko trudna sytuacja finansowa pracowników sądów, którzy mając nawet 10-letnie doświadczenie zawodowe zarabiają od 1400-1600 zł, lecz również likwidacja małych sądów. – Chodzi o zabezpieczenie miejsc pracy dla tych ludzi, nie wiadomo bowiem jak długo będą istniały te sądy jako jednostki zamiejscowe – dodaje Nałęcz – Idzikowska.

W jaki sposób będzie przebiegać akcja protestacyjna w Rzeszowie? W przyszły piątek część pracowników weźmie udział w proteście w Warszawie, część nie przyjdzie do pracy odbierając urlop wypoczynkowy lub na żądanie, niektórzy oddadzą krew, za co będzie im również przysługiwał dzień wolny od pracy. – Nasze działania nie są wymierzone przeciwko prezesom sądów, dlatego nie mamy więc zamiaru paraliżować pracy sądownictwa, chcemy tylko by zwrócono uwagę na nasze problemy – dodaje przewodnicząca.

Katarzyna Szczyrek

do “Bunt pracowników Temidy”

 1. andrzej

  Protest dotyczy pracowników sądownictwa (sekretarzy, protokolantów itp) – nie sędziów. My zarabiamy po 1500 zł a sędziowie po min 7500 zł – gdzie tu porównanie ????. Wielokrotnie ludzie wstydzą się przyznać gdzie pracują właśnie z powodu zarobków które są nieadekwatne do stawianych wymagań.
  Pani przewodnicząca związku to nie pracownik sądu. Czy aby przekonać społeczeństwo trzeba sięgnąć do zdjęć rozpaczy i nędzy ?? pokazać że pracownicy są traktowani jak tania siłą robocza ??. Dlaczego zachowanie kierownictwa objawiające się leserstwem rzutuje na całą kadrę ?? @ tygodnie prac budowlanych nie zmęczyły mnie tak jak 2 dni pracy w sądzie. Życzę aby każdy zaznał takiej pracy.

 2. taka jedna

  hmmm uznania dla płacącego podatki, oczywiście żart!!!co poniektórzy powinni płacić podatki za bezsensowne pisanie o sprawach na których się nie znają, a tak wyszło,że coś wiem o zarobkach pracowników wymiaru sprawiedliwości, jest to chyba dziwne, a na pewno przykre,że ludzie bez pojęcia o tym, jak to bywa z zarobkami w tej sferze coś próbują udowodnić, po paru latach pracy w wymiarze sprawiedliwości ledwo starcza od wypłaty do wypłaty, a co poniektórym wydaje się,że są to kokosy,ludzie doceńcie to,że my też mamy wyższe wykształcenie i pracujemy solidnie ….na koniec powiem tak: też płacę podatki i co? jakoś mnie to tak nie boli , jak co poniektórych

 3. MM

  Witam, długo zastanawiałam się co napisać do takich jak PŁACĄCY PODATKI żeby zrozumieli że nasze płace to żadne kokosy ale stwierdzam, że nie warto się zniżać do tego poziomu. Wszyscy którzy pracują w sekretariacie wiedzą jak wygląda nasza praca, wszystko ma być w terminie, wielogodzinne protokolowanie na salach rozpraw, zdarza się, że bez jakiejkolwiek przerwy a nieraz i po godzinach pracy, zostawanie po godzinach zwłaszcza w okresie statystycznym i nie tylko itd. I to wszystko za 1100-1500 zł!!!! Ale przecież trafiło się nam jak SLEPEJ KURZE…… Na koniec dodam przykro że w naszym rządzie mogą być tacy ludzie jak PŁACĄCY PODATKI bo przez nich nigdy nie będziemy godnie zarabiać, a PLACĄCEMU PODATKI życzę również żeby nie dostał podwyżki przez 5 lat, albo i dłużej.

 4. Basia

  Tak właśnie. Popieram w 100%. Jeśli ktoś uważa, że mamy takie kokosy to jest w błędzie. U nas również takie same płace, a czasu za pracę po godzinach nie ma kiedy odebrać, bo wszystko na termin musi być gotowe. A przy tym 3-4 razy w tygodniu po całym dniu na sali rozpraw , bywa, że od 9.00 do 15.00 nawet bez jednej przerwy. Jak wokanda się przedłuża, to też nie wyjdziesz, bo kończysz o 15.30, tylko siedzisz po godzinkach bez gratyfikacji.
  Najlepiej widzieć tylko nauczycieli, pielęgniarki , bo tylko oni pracują i tylko im sie należy!!!!!!!!!!!

 5. jola

  ja zarabiam 2152 zł. brutto – netto nawet 1600 zł. nie wychodzi, jak zostanę po godzinach to mi nikt złotówki nie zapłaci, mogę odebarć czas ale nie mam kiedy… Najpierw co niektórzy popracujcie w sądzie na urzędniczym stanowisku a dopier później się wypowiadajcie…

 6. płacący podatki

  Pracownicy sądów to zapewne w 95% urzędnicy którzy nie przejmują się nadgodzinami, pracującymi sobotami, zmianami, wiadomo że zarabiają co najmniej średnią krajową plus 13-stka nagrody noworoczne i inne dodatki socjalne, pensja zawsze o czasie nie przejmują się ,że ktoś ich zwolni bo niby czemu czy nadmiarem pracy, powinni dziękować bo taka praca trafiła się im jak ślepej kurze ziarno, niech spojrzą przez okno na ulice ile osób im zazdrości takiej pracy, nawet z lepszym wykształceniem i dużo większymi chęciami do pracy. Zarobki i tak im wzrastają za staż , jest to gwarantowane przez Państwo. Niech lepiej te pieniądze będą zaoszczędzone i lepiej wydane bo mamy podobno wielką dziurę w budżecie. Po co ta rozrzutność. Na pewno sprawy w sądach sprawniej nie będą załatwiane. A za niewypełnianie swoich obowiązków w pracy w każdej innej firmie się wylatuje, a nie dyskutuje jak mi jest źle. Trzeba mieć szacunek do pracy, bo chyba tego brakuje. Ja jako płacący podatki a tym samym dając prace i zarobek pracownikom sądów nie zgadzam się na podwyżkę.

 7. pniok rzeszowski

  Potem sie ludzie dziwia ze sedziowie sa przekupni.
  Po to gospodarz psy dobrze karmi aby mu gospodarstwa pilnowaly, bo glodny pies kazdy kes od byle kogo wezmie i zezre.

  • K.Bimbała

   pnioku -nie masz krzty racji !. Weź zaglądnij do znanych akt CBA w sprawie ujawnionej stawki w SN , a tam na pewno nie pracują za 1500 brutto?. Pazerność na kasę w Polsce przekroczyła wszystkie normy , właśnie z powodu przyzwolenia na łapówkarstwo .

 8. www

  Pani przewodnicząca jakoś nieprzekonywująca jest z tym swoim full wypaśnym fotelem, bransoletkami na rękach, w drogiej kreacji, zrobionymi paznokciami i fryzurką. Oczywiście stołków trzeba bronić – ale wystarczy przyglądnąć się zdjęciu żeby zauważyć żę w pięciu kuwetach na biurku leżą dwie kartki papieru razem ;)))))
  P.S.
  Jacy pracownicy sądu mając 10-letnie doświadczenie mają 1600PLN? Portier?

  • jola

   ja 2152 zł. brutto policz netto i nawet 1600 nie wyjdzie…

  • Rozterka

   ” Jacy pracownicy sądu mając 10-letnie doświadczenie mają 1600PLN? Portier?”

   np. doświadczony urzednik , z wyższym wykształceniem, dodatkowymi kurasami ma wśrednim sądzie podstawę 2300
   +230 wysługa= 2530 – po potrąceniach ZUS,NFZ,PZU, podatek dochodowy – zostaje na ręke ok. 1760 zł
   w małych sadach płac emogą byc jeszcze mniejsze, pracowni kz krótszym stazem zarabia jeszcze mniej
   z większym nieco więcej bo rosnie wysługa

   a o pracy w sądzie się nie wypowiadaj bo widac ,że nie masz o niej zielonego pojęcia

  • Agnieszka

   mogę Ci pokazać fiszkę, chcesz? Ps. mam 16 letnie doświadczenie, wyższe wykształcenie (za które zapłaciłam osobiście), dodatkowe kursy i szkolenia. A Ty nie nawet cywilnej odwagi by się kulturalnie przedstawić panie/pani „www”

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.