Burmistrz będzie patrzył na hrabinę

Rewitalizację - nawet historycznie poprawną - przeszedł już pomnik stojący w centrum Niska. Teraz prace prowadzone są w jego najbliższym otoczeniu. Fot. Jerzy Mielniczuk

NISKO. Za unijne pieniądze miasto odzyska blask, jaki miało w latach, gdy gospodarzyli w nim Ressguierowie.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku obok niżańskiego magistratu stanie pomnik Marii Resseguier. Przez kilkadziesiąt lat Austriaczka z hrabiowskiego rodu Kinskych władała dobrami niżańskimi, przyczyniając się do rozwoju małego miasteczka na kresach c.k. monarchii. To dzięki zabiegom Ressguierów, do Niska trafiła kolej żelazna i starostwo powiatowe.

Aż dziw bierze, że Ressguierowie wiek czekali na jakiekolwiek upamiętnienie w mieście, które dźwignęli cywilizacyjnie. Gdyby nie ich wpływy na wiedeńskim dworze, Nisko byłoby jeszcze długi czas sennym miasteczkiem. A tak w byłym pałacu Marii i Oliviera jest dziś szpital. Przez centrum miasta biegnie droga, której przed przybyciem Resseguierów nie było, jest kolej i kościół, a były jeszcze cegielnie, tartak, młyn i browar.

Hrabina ma być naturalna i w stroju z epoki
W pamięci mieszkańców Niska zapisała się szczególnie hrabina Maria, którą dziś nazywano by wolontariuszką. Była osobą prawą i niezwykle zaangażowaną w rozwój miasta, i to jej posąg stanie na tzw. małych plantach w centrum Niska. Wyrzeźbi go Zbigniew Strzyżyński, którego ławeczka z Prusem stoi już w Nałęczowie. Burmistrz dał artyście wolną rękę w wyborze formy, z zastrzeżeniem, że hrabina ma być naturalnej wielkości i w stroju ze swojej epoki, czyli przełomu XIX i XX w. Ressguierowie mieli 14 dzieci, a z Niska wyjechali tylko dlatego, że żadne z potomnych nie było zainteresowane prowadzeniem dóbr na obrzeżach c.k. Austro-Węgier.

Pomnik hrabiny Marii z Kinskych będzie tylko małym elementem dużej rewitalizacji pogalicyjskiego miasta. Odnowione zostaną małe i duże planty oraz zabytkowy park. Nową elewację otrzymał już magistrat, a to samo czeka budynek gimnazjum. Efekty prac, które będą kosztować 6,5 mln. zł zobaczymy w połowie przyszłego roku. Większość pieniędzy na rewitalizację dała Unia.

jam

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.