Burmistrz nie wprowadził godziny policyjnej

Władze Strzyżowa od lat walczą z nadużywaniem alkoholu przez mieszkańców gminy. Rys. Ryszard Kudzian

STRZYŻÓW. Ograniczenia w sprzedaży alkoholu w gminie.

Czy na terenie strzyżowskiej gminy obowiązuje godzina policyjna w kwestii sprzedaży alkoholu, jak napisał jeden z portali. Nie. Nie mniej problem ograniczeń bulwersuje miejscowych handlowców.

Sprawa wybuchła, gdy jeden z biznesmenów chciał na początku maja otworzyć sklep nocny z alkoholem. – Tak, słyszałam o konflikcie między tym biznesmenem a burmistrzem – mówi nam anonimowo kierowniczka jednego ze strzyżowskich sklepów. – Burmistrz miał się mocno zdenerwować na plany tego biznesmena związane z uruchomieniem sklepu nocnego z alkoholem – wyjaśnia handlowiec. I dodaje: – Sprawa jest o tyle dziwna, że w mieście działa stacja benzynowa, na której można kupić w nocy alkohol. Wszyscy płacimy podatki, żyjemy w wolnym kraju. Dlaczego więc nie wolno sprzedawać alkoholu w nocy?.

Godzina policyjna
Sprawę próbuje podgrzać lokalny portal strzyżowiak.pl. Portal informuje, że “W Gminie Strzyżów dnia 13.05.2013r zaczęła obowiązywać godzina policyjna nakazująca zamykanie placówek handlu detalicznego prowadzących sprzedaż wyrobów alkoholowych”. Przy okazji artykułu zatytułowanego “Zakaz sprzedaży alkoholu w Gminie Strzyżów” strzyżowiak.pl zamieszcza skan urzędowego pisma z czytelnym jedynie nagłówkiem “Burmistrz Strzyżowa”.

Uchwała Rady Miejskiej z 1995 roku
Problem wyjaśnia burmistrz Strzyżowa, Marek Śliwiński. – Nie wprowadzałem żadnego zakazu, bo nie jest to w mojej kompetencji. Przypomniałem jedynie wszystkim, że uchwała Rady Miejskiej z 1995 roku określa godziny zamykania placówek handlowych sprzedających alkohol na terenie gminy. W okresie letnim, czyli od 15 maja do 15 września, o godz. 23, a w zimowym o godz. 22 – mówi burmistrz.

Marek Śliwiński nie ukrywa, że problem pojawił się na początku maja z chwilą uruchomienia nowego sklepu sprzedającego tylko alkohol. – Sklep został usytuowany w pobliżu domu kultury, w którym przebywa dużo młodzieży i w którym działa popularna wśród młodych restauracja. Młodzi ludzie często wychodzą z niej na zewnątrz i zakłócają porządek. Działalność nocnego sklepu monopolowego może tylko pogorszyć sytuację w tej części miasta – wyjaśnia burmistrz. Podkreśla: – Nie patrzę na tę sytuację indywidualnie, ale globalnie.

***
Przeciwdziałanie alkoholizmowi należy do obowiązków gmin. W Strzyżowie takim instrumentem jest uchwała zakazująca sprzedaży alkoholu w nocy. Dopóki obowiązuje, powinna być przestrzegana przez wszystkie podmioty. Osobną sprawą jest pytanie, czy faktycznie ogranicza negatywne skutki alkoholizmu w gminie.

Piotr Samolewicz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o