Burza po liście burmistrza

Tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony za zgodą biskupa diecezjalnego. Fot. Archiwum

USTRZYKI DOLNE. Stowarzyszenie Europa Tradycja wzywa Bartosza Romowicza do refleksji, a PSL do przeprosin biskupa.

W ubiegłym tygodniu burmistrz Ustrzyk Dolnych, Bartosz Romowicz, zwrócił się do metropolity przemyskiego z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru lekcji religii oraz połączenia zajęć w klasach, gdzie jest mniej niż 13 uczniów. Włodarz tłumaczył decyzję rosnącymi wydatkami samorządu. Nie wszystkich jednak przekonał. „Pan Burmistrz nawet nie próbuje powoływać się na to, iż likwidacji lekcji religii mieliby się domagać mieszkańcy Ustrzyk Dolnych, czy reprezentujący ich radni” – twierdzi Ryszard Skotnicki, prezes Stowarzyszenia Europa Tradycja.

– W związku z drastycznymi wzrostami wydatków w 2020 r. na oświatę musimy poszukiwać rozwiązań, które obniżają koszty funkcjonowania oświaty gminnej. Podwyżki dla nauczycieli oraz wzrost płacy minimalnej spowodował, że gmina Ustrzyki Dolne w 2020 r. do oświaty musi dołożyć kolejne 4 miliony zł – tłumaczył Bartosz Romowicz. Roczny koszt wynagrodzeń dla katechetów w gminie to prawie 540 tys. zł.

Zgodnie z polskim prawem wymiar zajęć z religii może być obniżony za zgodą biskupa diecezjalnego, dlatego zwrócił się do metropolity przemyskiego abp Adama Szala o wyrażenie zgody na zmniejszenie wymiaru zajęć z religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób. Prośba nie dotyczy roczników przygotowujących się do pierwszej komunii świętej oraz bierzmowania.

Abp Adam Szal jeszcze nie odpowiedział. Prośbę skomentowało za to Stowarzyszenie Europa Tradycja. „trudno było się spodziewać, iż niektóre szczególnie niepokojące trendy światopoglądowe wystąpią również na Podkarpaciu co z zaskoczeniem musimy niestety odnotować. O formule lekcji religii można dyskutować, lecz dla zdecydowanej większości Polaków jest oczywiste, iż ich obecność w szkołach powinna być gwarancją zachowania moralnego i cywilizacyjnego fundamentu naszej społeczności” – pisze Ryszard Skotnicki w liście otwartym do burmistrza Romowicz. „Pan Burmistrz nawet nie próbuje powoływać się na to, iż likwidacji lekcji religii mieliby się domagać mieszkańcy Ustrzyk Dolnych, czy reprezentujący ich radni. Tym większe pojawia się podejrzenie, iż Pan Burmistrz realizuje przedsięwzięcie ideologiczne, dla którego argumenty finansowe stają się mało wiarygodnym pretekstem” – twierdzi.

Prezes Stowarzyszenia Europa Tradycja wezwał burmistrza do wycofania się z pomysłu. Napisał również do Władysława Kosiniaka Kamysza, prezesa PSL, do którego należy Romowicz Apeluje w nim: „Jeśli zdarzyło się tak, iż my lepiej od pana Romowicza rozumiemy program PSL, zasada pomocniczości nie oznacza dla Was w praktyce brania hierarchów jako zakładników sporu samorządu z rządem, a oszczędności w samorządach to nie jest przerzucanie kosztów na mieszkańców, prosimy, by Pan Prezes wyjaśnił to członkowi waszego ugrupowania. Jeśli by tak było, ośmielimy się również zasugerować, by Pan Prezes zwrócił się do arcybiskupa ze stosownymi przeprosinami”.

Co ciekawe, większość komentarzy, które pojawiły się na profilu społecznościowym burmistrza Romowicza wyraża poparcie dla jego decyzji. „Bardzo dobrze muzę inni wezmą przykład z młodego człowieka który się nie boi i mówi jak jest !!”; „Panie Burmistrzu gratuluje odwagi nie jeden tak myśli tylko brak mu odwagi a pan tą odwagę posiada” – piszą internauci.

Wioletta Kruk

25
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
18 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
Tow. Piotrowiczpniok Rzeszowskiemerytkościelny kundelekhycel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

Nie pasuje biskupowi wynagrodzenie za 1 godzine tygodniowo za nauke religii, to zawsze MA PRAWO nauczac religii w Salkach Katechetycznych przy parafiach BEZPLATNIE.
O co chodzi ?
Tak nas uczono religi w PRL-u i jakos wszyscy byli zadowoleni.

emeryt
Gość
emeryt

Czego tak lewak z PO się boi?

Że na religii ksiądz nauczy dzieci że kraść i oszukiwać ludzi to coś złego?

radek
Gość
radek

Arcypasterz diecezji wystosował list do wiernych,który odczytano w ustrzyckich kościołach. Daje w nim odpór zamiarom,które mają prowadzić do ograniczania lekcji religii w szkołach. Rodzice,którzy dopuszczą do ograniczania nauki religii dopuszczają się grzechu zaniechania,pisze metropolita i wzywa do zaniechania takich praktyk. Lud Podkarpacia ze zrozumieniem przyjmuje zatroskanie arcypasterza przyszłością młodzieży.

Tow. Piotrowicz
Gość
Tow. Piotrowicz

Obawia się, że będzie je „ciumkał” !

maniek
Gość
maniek

Zlikwidować religię w szkołach, w miejsce godzin o mitach i baśniach wstawić informatykę i matematykę.

radek
Gość
radek

Nikt nie może zmuszać dziecka do udziału w zajęciach,które mogą powodować zachwianie wyniesionego z domu światopoglądu. Lekcje religii,jak już wcześniej wspomniałem,można zastąpić uczestnictwem w mszy świętej,bowiem wielu młodych Polaków nie wie,jak się podczas tej mszy zachować,w wyniku czego dochodzi do obrażania Pana Boga i Matki Boskiej, za co potem trzeba przepraszać.

szambo które wybiło
Gość
szambo które wybiło

Burza to jest ale w nocniku arcybiszkopta i ciasnych rozumkach wszelkiego autoramentu kołtunerii rodzimego chowu.

Bieszczaduch
Gość
Bieszczaduch

Taczki albo fura gnoju i wywieźć burmistrza jak Jagnę w Chłopach. I wysypać za Ustrzykami.

RAJFUR
Gość
RAJFUR

To oczywiście w ramach „krześcijajskiego miłosierdzia” i mitycznej tolerancji polski kołtunie !

radek
Gość
radek

Takie nieodpowiedzialne decyzje samorządowego urzędnika prowadzą do tego,że pozbawiony lekcji religii uczeń zaczyna podważać prawdy wiary ojców. I powołuje się przy tej okazji na nauczycieli innych przedmiotów,w tym biologii czy chemii. Katecheta naucza,że wiara nie potrzebuje dowodów,więc uczeń musi mu wierzyć na słowo i nie dążyć do podważania podstawowych prawd,jakie są obowiązujące.Stowarzyszenie protestuje przeciwko ograniczaniu lekcji religii,gdyż jest zaniepokojone próbą blokowania zbawienia młodzieży szkolnej.

hycel
Gość
hycel

https://www.google.com/maps/@52.169663,20.829472,1812m/data=!3m1!1e3
Czy ty aby czasem nie jesteś zbiegiem z tej placówki zdrowia (MSCZ) ?
Takie dewiacje umysłowe jakie nam tu prezentujesz można obecnie leczyć.

radek
Gość
radek

Masz zapewne jakieś osobiste doświadczenia,może szerzej o tym napiszesz. Okaże się wówczas,co Ci naprawdę pomogło,żarliwa modlitwa czy też fachowość lekarzy.

hijena
Gość
hijena

Panie Burmistrzu Pana przełożonym jest starosta i on może wydawac polecenia ,a z biskupem mozna spotykac sie na brydzu.Nie uginac się pod naciskami miejscowych dewotek i tercjarek.ŻYcze powodzenia w rozwiazaniu tego błahego problemu jakim jest obcięcie godzin religii w państwowej szkole

pacan
Gość
pacan

Starosta nie jest przełożonym burmistrza. Starostę wybiera Rada Powiatu, a burmistrzem zostaje się w wyniku wygrania wyborów bezpośrednich na to stanowisko. Co do reszty zgoda !
„Zgodnie z polskim prawem wymiar zajęć z religii może być obniżony za zgodą biskupa diecezjalnego, … ” CHORY KRAJ !!! IRAN EUROPY !!!

hijena
Gość
hijena

mondralo*,a co powiesz na temat zadymy wokól obcięcia lekcji religii

pacan2
Gość
pacan2

„Trza być w butach na weselu” tj.wiedzieć o czym się pisze w kwestii podziału kompetencji władz samorządowych ! Od samego błędu gorsze jest tylko uporczywe w nim tkwienie ! Mnie w moralnym szambie (pedofile i ich protektorzy, TW UB/SB PRL) p.n. KRK (organizacja przestępcza) już nie ma !!! Czytaj uważnie i ze zrozumieniem co Ci odpisałem (Co do reszty zgoda !).

radek
Gość
radek

Burmistrz bardzo się naraził swoim wyborcom a także katechetom,którzy wkładają wiele wysiłku w to,aby powierzonych uczniów wprowadzić na drogę do zbawienia. Są co prawda w kraju szkoły /Ostrołęka/,w których część godzin przeznaczonych na religię,odbywa się w kościołach,jako obowiązkowy udział w mszy świętej.Podczas tych mszy uczniowie są uczeni właściwego zachowania się i modlenia. Taki pomysł może rozważyć kuria i zalecić jako obowiązkowy w Ustrzykach.

kościelny kundelek
Gość
kościelny kundelek

Ciekawe z której ty „choinki się urwałeś” ? Kompletne umysłowe średniowiecze !

radek
Gość
radek

Zupełnie nie zauważasz,że wiara ojców naszych jest starsza od średniowiecza i ciągle trwa,co szczególnie widać na Podkarpaciu. Tutejsi mieszkańcy zagłosowali na posła z desantu,czyli nie pochodzącego z naszego regionu tylko dlatego,że obiecał wyborcom,iż będzie bronił wiary.
Wracając do istoty sprawy,uczeń pozbawiony dostępu do religii zaczyna coraz natrętniej wyrażać wątpliwości,wynikające z braku religijnej wiedzy.Poddaje w wątpliwość obiecane zmartwychwstanie,ujawnia brak wiary w odrodzenie ciała a także wyraża niedowierzanie w możliwość zapłodnienia bez udziału mężczyzny. Szkody powstałe w umyśle młodego człowieka z powodu braku religii w szkole są potem trudne do odwrócenia a w wielu przypadkach niemożliwe.

kościelny kundelek
Gość
kościelny kundelek

Pisz te religijne pierdoły i farmazony na Berdyczów !
Szpital Tworkowski, pełna obecna nazwa: Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza. Szpital psychiatryczny utworzony w 1891r. Znajduje się w Pruszkowie, w dzielnicy Tworki.
Partyzantów 2/4
00-001 Pruszków
Godziny otwarcia: Czynne całą dobę !!!
Tel.: 227 391 400

radek
Gość
radek

Skoro tak gorąco szpital reklamujesz,zapewne Ci pomógł,ja jeszcze nie muszę w podobnych szukać pomocy. Jako mieszkaniec bogobojnego Podkarpacia nie zapomnij podziękować modlitwą za cud,jakiego doświadczasz. Modlitwę warto wesprzeć solidną kwotą darowizny dla głosu samego Boga w Twoim domu,czyli wpłatą na dzieła ojca dyrektora.

kościelny kundelek
Gość
kościelny kundelek

Umysłowe biedactwo ! Tylko na tyle cię stać religijny dewiancie ?

radek
Gość
radek

Naprawdę nic nie potrafisz sklecić na temat poruszany w wątku tylko wyzywać? Ogarnij się w pieniactwie,pokaż że od chorego zwierzęcia różni Cię nie tylko wygląd. I próbuj czytane teksty rozumieć.

kościelny kundelek
Gość
kościelny kundelek

Najpierw rżniesz głupa, a teraz udajesz „pokrzywdzonego”.
Wolałbym z głupim zgubić wszystko co mam niż z tobą znaleźć cokolwiek !

radek
Gość
radek

Doceniam przecież głębię Twoich myśli,sposób ich prezentowania i śmiałość wywodów.Skromnie jednak zauważam,że wątek nie mnie dotyczy ale zamiarów burmistrza Ustrzyk. Nie może Cię zatem dziwić mój apel,abyś swoje przemyślenia skierował na ważne sprawy dla miasta na południu Podkarpacia.Pan burmistrz kieruje się wyłącznie kryteriami finansowymi i nie dostrzega zagrożeń dla młodzieży pobawionej lekcji religii. Uchyla w ten sposób drzwi szkół dla ideologii gender,która się czai w pobliżu. Uczeń niedoszkolony religijnie zacznie powątpiewać w swoją płeć albo doszukiwać się płci innej niż znamy.