Burza wokół gry przygotowanej przez studentów

- Stworzyliśmy projekt, jakiego jeszcze nie było - mówi Michał Jeżak, pomysłodawca gry.

– Stworzyliśmy projekt, jakiego jeszcze nie było – mówi Michał Jeżak, pomysłodawca gry.

RZESZÓW. „Bitwa o Polskę” – gra, która miała uczyć patriotyzmu, propaguje rasizm – twierdzą niektóre media. – To nieprawda! W grze Polska walczy z terrorystami – mówią twórcy gry.

Grupka studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie opracowała grę planszową o edukacyjno-patriotycznym charakterze. Jednak po tym, jak niektóre media zarzuciły autorom gry propagowanie rasizmu, władze uczelni odcięły się od twórców „Bitwy o Polskę”.

- W grze przedstawiana jest fikcyjna wizja przyszłości. Mamy 2039 rok, cała Europa została opanowana przez fanatyków, a Polska jako jeden z ostatnich krajów stara się bronić swoich granic przed radykałami – wyjaśnia Michał Jeżak, kierownik i główny twórca projektu. – Naszą inspiracją do gry była obecna, niestabilna sytuacja i seria zamachów w Europie, której sprzeciwiamy się jako młodzi ludzie – dodaje.

„Bitwa o Polskę” to gra planszowa, która uczy strategicznego myślenia, przewidywania ruchów przeciwnika. Podobnie jak na prawdziwej wojnie, tak i tutaj nie każde starcie można wygrać. W rozgrywce, która toczy się na mapie Polski, uczestniczy dwóch graczy: obrońca i najeźdźca. Każdy z nich wybiera z sześciu zaznaczonych miast (Szczecin, Wrocław, Kraków, Rzeszów, Białystok i Gdańsk) po trzy miasta startowe. – Od tej chwili muszą za wszelką cenę bronić swoich miast, bo są to jedyne miejsca na mapie, w których można rekrutować nowe jednostki. Celem gry jest zdobycie głównego miasta wroga i pokonanie go. Dróg do zwycięstwa jest wiele i nie ma jednej taktyki, która zapewnia wygraną – opisuje Jeżak.

W czym jest problem?
Zdania na temat gry są jednak mocno podzielone. Przygotowana przez studentów gra opatrzona jest jednak w budzącą duże emocje grafiką, chociaż „Bitwa o Polskę”, reklamowana jako gra patriotyczna, wywołała spore kontrowersje. Jej autorom zarzucany jest brak poprawności politycznej, a także nowoływanie do rasizmu. Przedstawia zakrwawionych terrorystów wyposażonych w miecze i karabiny, co nie uszło uwadze odbiorców

Pomysłodawca projektu stanowczo zaprzecza tym spekulacjom. – Nasza gra przedstawia Polskę, która jest atakowana przez terrorystów. Nie ma w niej słowa na temat jakiejś konkretnej nacji czy religii. Było wiele projektów, książek czy filmów przedstawiających walkę z terroryzmem i nikt nie robił wokół takiego poruszenia jak w naszym przypadku – dziwi się Michał Jeżak.

Medialny szum wpłynął na zainteresowanie grą. – Już pierwszego dnia mieliśmy ponad tysiąc lajków na Facebooku, śledzimy komentarze pod artykułami zamieszczonymi w Internecie. Cieszy nas ogrom pozytywnego odzewu ze strony internautów, warto podkreślić, że ludziom ten pomył się podoba, ale jeżeli jest w tym coś złego, to przepraszamy – napomyka Jeżak. Autor zaznacza, że gra wzbudziła już dyskusje na temat historii Polski, co było jego założeniem.

Premiera gry powinna nastąpić pod koniec roku, gdyż zespół wciąż dopracowuje planszówkę do perfekcji. Studenci chcą sfinansować produkcję za pomocą zbiórki w serwisie „Polak Potrafi”, ruszy ona jeszcze w tym roku.

Władzom uczelni gra jednak się nie spodobała. W poniedziałek WSIiZ opublikował oficjalne stanowisko w tej sprawie: „Informujemy, że Autorzy gry bezprawnie i bez zgody Władz Uczelni użyli logotypu WSIiZ oraz podali nieprawdziwą informację, iż grę wspiera Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Z uwagi na powyższe, sprawa ta została w trybie natychmiastowym skierowana do Rzecznika Dyscyplinarnego ds. Studentów WSIiZ.”

Małgorzata Miś

do “Burza wokół gry przygotowanej przez studentów”

 1. jan

  Lewactwo niech się odchrzani od Polski

 2. fan

  Gdzie tą grę można kupić? W sklepie idźpodprąd jeszcze nie ma choć wczoraj na wizji ekipa potwierdziła, że zwróciła się do autorów z chęcią dystrybucji tej gry.

 3. Student

  90% komentarzy w internecie jest pozytywnych wobec tej gry! A co do mediów to które media przeciw? wybiórcza i lokalny portalik z Rzeszowa, który to portalik będzie miał w tym temacie proces, zgodnie z deklaracją twórców gry. Burza w szklance wody. Co do wsiiz to super ze maja zdolnych studentów, w różnych dziedzinach i to właśnie przyciąga do tej uczelnie, że jest pełna gama poglądów, a nie ideologiczne nastawianie na lewa czy prawą stronę!

  • Roland

   Taaa pełna gama poglądów a pamiętam jak przed wyborami u nich była petru z projektem nowoczesnej… kogos z prawicy nie pamiętam!

 4. er

  Odnośnie żydów jak to było przed wiekami?Krew na nas i na nasze dzieci…Był Hitler i będzie następny…Kara na was ciąży.

 5. ktosktowie

  Zapomnialem dodac Polska dla Polakow a jak sie wam Zydy nie podoba w Pl WON, Wynocha

 6. ktosktowie

  Juz cos sie talmudycznym chazarskim polakozercom zydom i ANTYPOLAKOM nie podoba?? A wy powtarzacie za nimi. Jak sie cos komus nie podoba zapraszam do siebie wytlumacze za pomoca:::::::politycznej poprawnosci::::::jak sie nalezy zachowac gdy sie jest nie u siebie. Wiem komu sie co nie podoba gdy chodzi o patriotyzm polski. Przyjdzie taki czas ze pogoni sie cala ta zydoska antypolska bande.

 7. hijena

  to jak ma wyglądac terrorysta?Rozdawac na lewo i prawo uśmiechy,a dzieciom cukierki.?To będzie poprawność polityczna?Po raz kolejny mlodzi polscy patrioci i prawdziwi Polacy zasygnalizowali,że u bram Najświętszej Rzeczpospolitej stoi wróg.O czym bełkoczą ci poprawni Polacy zaczadzeni polityką imigracyjną Merkel i jej wiernych przy nodze kundli z PO

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.