Buspasy zbliżają się wielkimi krokami!

Pierwsze buspasy zostały namalowane w 2011 roku na al. Sikorskiego. Kierowcy do tej pory skarżą się na to, jak bardzo utrudniają im poruszanie się. Fot. Wit Hadło
Pierwsze buspasy zostały namalowane w 2011 roku na al. Sikorskiego. Kierowcy do tej pory skarżą się na to, jak bardzo utrudniają im poruszanie się. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Urzędnicy postanowili przyśpieszyć z 2014 na 2013 rok wprowadzenie buspasów na terenie miasta.

Buspasy jeszcze w tym roku mają pojawić się na rzeszowskich ulicach. Urzędnicy miejscy unikają podawania szczegółów na temat ulic, na których zostaną namalowane. Z naszych informacji wynika, że mogą się pojawić się m.in. na al. Cieplińskiego, al. Piłsudskiego i ul. Marszałkowskiej. Skąd to przyśpieszenie?

Buspasy, poza system sterowania ruchem, elektroniczną informacją pasażerską na przystankach i w autobusach MPK oraz elektronicznym biletem są jednym z elementów Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego, do wprowadzenia którego od dłuższego czasu przymierzają się władze miasta. Umowa z hiszpańską firmą ACISA, która za 87 mln zł zajmie się jego wdrożeniem, ma zostać podpisana w piątek (14.06).

Dla pasażerów MPK wprowadzenie RIST będzie oznaczało większy komfort jazdy. Radości nie przysporzy on jednak kierowcom, którzy będą musieli zmagać się z utrudnieniami wynikającymi z wprowadzenia buspasów.

(Nie) po kolei
Urzędnicy w poniedziałek (10.06), za zgodą większości radnych, podjęli uchwałę, która umożliwia przesunięcie części pieniędzy w budżecie miasta na RIST z roku 2014 na 2013 i odwrotnie. Blisko 146,5 tys. zł, które są przeznaczone na wyznaczanie buspasów znajdzie się w budżecie na bieżący roku, co oznacza, że te zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku.

Kolejną zmianą jest przesunięcie o rok pieniędzy na wdrożenie systemu ITS dla komunikacji miejskiej. Dopiero na 2014 rok wpisano kwotę prawie 11,4 mln zł. – Zmiana jest niezbędna w celu dostosowania do rozstrzygniętego postępowania przetargowego na realizację Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego – tłumaczyli urzędnicy.

Postępowanie władz miejskich negatywnie oceniają radni opozycji, którzy twierdzą, że urzędnicy pomylili kolejność wprowadzania systemu. – Najpierw powinno się przebudować skrzyżowania, wprowadzić cały elektroniczny system, a dopiero na samym końcu wyznaczyć buspasy – mówią. – Tylko taka kolejność jest logiczna.

Kolejne opóźnienia
Radni zastanawiają się, czy zmiany w budżecie nie wpłyną negatywnie na pozyskanie unijnych pieniędzy. – Nasz niepokój wzbudziła kwestia przesunięcia pieniędzy. RIST ma już dwa lata opóźnienia, miał być wprowadzony w tym roku, a teraz nastąpiło kolejne przesunięcie – mówi Jerzy Cypryś, radny PiS. – Władze twierdzą, że w żaden sposób nie narusza to projektu. My jednak obawiamy się tego, zważywszy na ostatnie doniesienia prasowe na temat wzmożonych kontroli UE.

Rzeszowski Inteligentny System Transportowy jest ostatnim elementem wartego przeszło 400 mln zł tzw. dużego programu transportowego. Budową RIST za 87 mln zł zajmie się hiszpańska firma ACISA. Prace potrwają do połowy 2014 roku.

***
Tak jak słusznie zauważył jeden z radnych, wprowadzenia buspasów, a dopiero później przebudowa skrzyżowań i wdrożenie całego elektronicznego systemu, można porównać do rozpoczęcia budowy domu od dachu. Takie rzeczy to tylko w stolicy „innowacji”.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
nex Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nex
Gość
nex

tak jest zróbcie po 2 bus pasy w każdym z kierunków na marszałkowskiej!!!!!!!!!!!