Był zdyscyplinowany i elegancki

Córki Przybosia: (od lewej) mieszkająca we Francji, Wanda Gaignebet; etnograf, redaktor, oraz Uta Przyboś, malarka i poetka, wspominają bardzo długie spacery z ojcem, wspólne nazywanie drzew i wakacyjne wyprawy. Fot. Paweł Bialic
Córki Przybosia: (od lewej) mieszkająca we Francji, Wanda Gaignebet; etnograf, redaktor, oraz Uta Przyboś, malarka i poetka, wspominają bardzo długie spacery z ojcem, wspólne nazywanie drzew i wakacyjne wyprawy. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW, PODKARPACIE. 45. rocznica śmierci Juliana Przybosia (1901 – 1970).

We wtorek, 6 października, minęło 45 lat od śmierci Juliana Przybosia, poety urodzonego i pochowanego w Gwoźnicy (gm. Niebylec). Z tej okazji zorganizowano konferencję naukową, na którą oprócz znanych literaturoznawców z całej Polski i z zagranicy, przyjechały także córki wybitnego twórcy, Wanda i Uta.

Obie córki podziwiają w ojcu dyscyplinę i elegancję. Do dziś pamiętają przede wszystkim wakacyjne wyprawy ze słynnym ojcem, wspólne spacery i odkrywanie przyrody. Na ogół był pogodny, choć czasem zdarzało mu się zirytować. – Wspomnienie to chwila, moment, które się pamięta. Te z czasem zacierają się. Na szczęście my mamy jeszcze słowa, które nam zostawił – podkreśla najmłodsza córka Przybosia, Uta, malarka i poetka, która jest częstym gościem niebyleckiej ziemi. – Kiedyś przyjeżdżałam tu do rodziny i na cmentarz, teraz wracam także dla wspaniałych ludzi, których poznałam i zaprzyjaźniłam się.

Zaskoczona serdecznym powitaniem, jakie jej zgotowano, była najstarsza córka Przybosia, na co dzień mieszkająca we Francji. – Nie byłam tutaj od pogrzebu ojca. To był 11 października 1970 r. Został mi w pamięci piękny słoneczny dzień – mówi Wanda Gaignebet, która urodziła się w Gwoźnicy i mieszkała tu do 2. – 3. roku życia. – Dziś jest też słonecznie, piękna pogoda na wyprawę na Patrię (ulubione wzgórze Przybosia) i grób ojca – dodaje.

Miejsce wiecznego spoczynku Juliana Przybosia w Gwoźnicy odwiedzili także uczestnicy konferencji. Ta zatytułowana „Przyboś dzisiaj” potrwa do czwartku. Dziś i jutro prof. m.in. z UJ, Uniwersytetu Wrocławskiego czy Université libre de Bruxelles prowadzą wykłady i dyskusje na Uniwersytecie Rzeszowskim (w bud. A0, ul. Pigonia 1). Obradom towarzyszy wystawa pamiątek po poecie (6 – 8 bm. w godz. 9 – 15.30) w gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie (ul. 3 Maja) oraz recital poezji w WDK w Rzeszowie (8 bm. o godz. 17.30). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

bes

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments