Były dyrektor na razie górą, ale zarząd się nie poddaje

- Wystąpimy o kasacje - zapowiada Wiesław Bek (z lewej). - Mariusz Olbromski (z prawej) od momentu swego odwołania zapowiadał, ze odda sprawę do sądu.

PRZEMYŚL, RZESZÓW. WSA uznał, że Mariusza Olbromskiego zwolniono z szefa MNZP bez zachowania ustawowych procedur.

W ubiegły wtorek (19 lipca) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie orzekł korzystnie dla wnoszącego sprawę Mariusza Olbromskiego, którego w lutym zarząd województwa podkarpackiego odwołał ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie sąd przychylił się do argumentów Olbromskiego, że zarząd podejmując i wykonując uchwałę odwołującą go nie trzymał się obowiązujących ustaw, np. nie zasięgnął opinii na temat tej decyzji we wszystkich stowarzyszeniach i związkach, do których Olbromski należy.

Przypomnijmy: Mariusz Jerzy Olbromski kierował Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu przez 10 lat. Po wyborach jesienią zeszłego roku nowy zarząd województwa uznał, że czas, by zmienić muzeum szefa, co też zrobił lutym tego roku, a jego obowiązki powierzył byłemu zastępcy Olbromskiego, ówczesnemu emerytowi, Wojciechowi Władyczynowi. Olbromski w chwili swego odwołania był na zwolnieniu lekarskim, pomimo to wezwany przez zarząd pojawił się w Rzeszowie, ale nie podpisał pisma o swoim odwołaniu i zapowiedział, że w sądzie będzie dochodził swoich praw. Tymczasem zarząd województwa ogłosił konkurs na dyrektora placówki, do którego przystąpił jedynie Wojciech Władyczyn. Zawiesił go jednak, gdy sprawa z powództwa Olbromskiego znalazła się na wokandzie.

WSA: – Olbromski ma rację
W zeszły wtorek (19 lipca) rzeszowski WSA wydal wyrok i jest on niekorzystny dla zarządu województwa, ale nieprawomocny. Rzecznik prasowy marszałka Mirosława Karapyty, Wiesław Bek tak skomentował orzeczenie. – WSA uznał, że nie dopełniono wszystkiego od strony prawnej podczas podejmowania uchwały o odwołaniu Mariusza Olbromskiego z funkcji dyrektora MNZP. Zdaniem WSA nie zasięgnięto opinii wszystkich związków i stowarzyszeń, do których były dyrektor należy. O szczegółach będziemy mogli mówić po otrzymaniu uzasadnienia wyroku, na które czekamy – powiedział W. Bek..

Zarząd województwa: Wniesiemy o kasację
Zarząd uzasadnienia nie ma, ale już wie, że zwróci się do NSA o kasację niekorzystnego dla siebie wyroku. – Uchwała i jej wykonanie było konsultowane z naszymi prawnikami – wyjaśnił Bek. – Tak czy owak, należy spodziewać się dalszego ciągu sprawy …

Monika Kamińska

do “Były dyrektor na razie górą, ale zarząd się nie poddaje”

  1. Afrodyta

    W dniu 4.04.2012 roku NSA uchylił oba wyroki WSA w Rzeszowie. Tym samym definitywnie i prawomocnie zakończył sprawę. A więc kasacja Zarządu Województwa przyniosła pozytywny dla nich tok wydarzeń.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.