Były marszałek wkrótce stanie przed sądem

Na byłym marszałku Mirosławie K. (ex-PSL) ciąży aż 13 prokuratorskich zarzutów, głównie korupcyjnych. Fot. Wit Hadło

Mirosław K. nie przyznaje się do żadnego z 16 czynów, o które został oskarżony. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Fot. Wit Hadło

PRZEMYŚL. Akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi K. zawiera 16 zarzutów, w tym m.in. korupcji, płatnej protekcji, zgwałcenia i oszustwa.

Po 4 latach od zatrzymania Mirosława K., byłego marszałka województwa podkarpackiego, i 2 latach od postawienia go w stan oskarżenia, jego sprawa znajdzie wreszcie swój finał w sądzie. Na przyszły tydzień zaplanowane zostało posiedzenie organizacyjne, podczas którego poznamy termin rozpoczęcia procesu.

- Można powiedzieć, że sprawa Mirosława K. już się zaczyna – potwierdza sędzia Małgorzata Reizer, rzecznik Sądu Okręgowego w Przemyślu. – Na wtorek, 19 września, w Sądzie Rejonowym w Przemyślu zaplanowane zostało posiedzenie organizacyjne, podczas którego ustalony zostanie przewidywany przebieg procesu oraz przede wszystkim terminy rozpraw – dodaje.

Mirosław K. doczekał się procesu
Proces byłego marszałka rozpocznie się po 4 latach od jego zatrzymania, do którego doszło 22 kwietnia 2013 r. Funkcjonariusze CBA zatrzymali Mirosława K. w jego miejscu zamieszkania koło Lubaczowa, a następnie przetransportowali do Lublina. Tam kolejnego dnia Prokuratura Apelacyjna przedstawiła mu zarzuty korupcyjne. Dotyczyły one powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych i państwowych oraz podejmowania się pośrednictwa przy załatwianiu spraw za korzyści majątkowo-osobiste. Mirosław K. wyszedł na wolność po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł. Otrzymał zakaz opuszczania kraju i dozór policji. W maju 2013 r. sejmik odwołał go ze stanowiska marszałka województwa podkarpackiego.

W kwietniu 2015 r. Prokuratura Apelacyjna w Lublinie poinformowała o sporządzeniu aktu oskarżenia przeciwko byłemu marszałkowi Podkarpacia. Jak informował nas wówczas prokurator Andrzej Jeżyński, naczelnik Wydziału V do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PA w Lublinie, wśród 16 zarzutów, 13 dotyczy korupcji, przyjmowania korzyści majątkowych, łapownictwa bądź płatnej protekcji, a po jednym dotyczy zgwałcenia, przekroczenia uprawnień i oszustwa.

Od tego czasu rozpoczęło się przepychanie sprawy Mirosława K. pomiędzy sądami na Podkarpaciu, a dokładnie w Rzeszowie, Przemyślem i Jarosławiem. Ostatecznie jednak stanęło na tym, że były marszałek będzie sądzony w przemyskiej rejonówce. Tam też chwilę trwało nim wyznaczono termin posiedzenia organizacyjnego – z racji tego, że referent, który miał zajmować się sprawą przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, potrzeba było zmiany referenta. Ten z kolei musiał mieć czas na zapoznanie się z obszernymi aktami sprawy.

W procesie na ławie oskarżonych prócz Mirosława K. zasiądą jeszcze 4 inne osoby, które miały być bezpośrednio lub pośrednio powiązane z wręczaniem lub obiecywaniem korzyści majątkowych byłemu marszałkowi Podkarpacia.

Katarzyna Szczyrek

do “Były marszałek wkrótce stanie przed sądem”

 1. leszek

  Członkowie ,,układu rzeszowskiego,, lub jak kto woli ,,podkarpackiej ośmiornicy,, mieli chyba dobra miejsce do rozmów biznesowych bo byli zatrudnieni w WSPIA.Już w 2012 blogerka napisała artytykuł pt,,Nietykalni,, o wykładowcach i prokuratorach którzy maja postawione zarzuty i siedzą w areszcie więziennym niektórzy a szpitalu więziennym chyba teraz w Wrocławiu.Matka jednej osadzonej nawet nie może wyrejestrować na poczcie telewizora za który córka płaci a przecież nie oglada.Bo aby wyrejestrować trzeba być osobiście a kto koleżankę wypuści z aresztu.

 2. gery

  Warto też pogrzebać w powiązaniach prywatnych szkół wyższych z poprzednią władzą!

 3. baranski_prawnik

  Najlepszy jest sad w Dąbrowie tarnowskiej-tam kryli policjantów ze Szczucina w/s smierci Iwony Cygan

 4. baranski_prawnik

  Mirek nie daj się !!!! Poczciwy facet z Ciebie.
  Jestem za uniewinnieniem Pana Mirosława. Akurat trafiło na Niego lub podstawili mu „świnię”

  • mruk

   a kto podstawił tą „świnię” ??????????????

   • Marek

    Barański taki z ciebie prawnik jak z co drugi młodzienic jest ginekologiem amatorem.informacje wskazują że nasz swoja rolę w tubie propagandowej działaczy partyjnych rodem z PRL w tygodniku sponsorowanym przez spółki z o.o w których gmina Rzeszów ma 100% udziału..

 5. obywatel Polski

  Mamy pytanie….kto w tym państwie zarządził abolicję dla dłużników ZUS-u ??? Dziwny ten kraj, skoro wielu ludzi, którzy nie mieli na ZUS po prostu zlikwidowali działalność gospodarczą A INNI ZADŁUŻALI SIĘ W ZUS – A W NAGRODĘ ZUS IM DAROWAŁ OGROMNE ZADŁUŻENIA !!! kto to wymyślił ? dlaczego jedni muszą płacić, a innym zrobiono „prezenty” ? dlaczego teraz emerytury są takie głodowe ? czy nie należy teraz zażądać zwrotu pieniędzy od tamtych wszystkich dłużników ? i podnieść emerytury ? (za pomocą SKARGI PAULIAŃSKIEJ) ?

 6. paweł

  ,,Układ rzeszowski,, zorganizowna grupa przestepcza,,powoli sie rozsypuje,inwestorzy zaczynają sie miedzy sobą rozliczac, wielu dotychczas oszukanych inwestorów przez w/w grupe nie dawało wiary, że inwestorzy-oszuści którzy mieli parasol ochronny mogą nie tylko trafi do pudła ale ze ich majątek nawet jak przepisali na dzieci może zostac przejety na rzecz Skarbu Państwa..Już teraz nie da sie bez wiedzy zdeponowac aktywów w zamknietych funduszach inwetycyjnych Kraków czy funduszach heachingowych Berlin.Majątek przejety z naruszeniem prawa i zalegalizowany przez lokalne urzedy i radnych miejskich może byc teraz odzyskany nie tylko przez tzw. skarge pauliańska.ale są inne sposoby bardzie dotkliwe dla oszustów.Bywało tak przez lata ,że nawet lokalne urzedy skarbowe nie reagowały na informacje o fałszowaniu rachunkow, planów budowy obiektów czy wystawianiu rachunków przez firmy,społki zo.o. które takich usług nie wykonywały.

 7. ewa

  Miro,Rycho i Janko oraz duchowny który miał w depozycie sztabki podobno z korupcji maja sprawy już albo ukończone i mja wyroki albo są już w kolejce do ośrodka wypopczynkowego.Ale inni z tego ,,układu rzeszowskiego,, włodarze,politycy,ministrowie SP albo inni jak notariusze ich dzieci oraz radcy prawni z podkarpackiej ośmiornica nawet nie mają pojecia jakie są twarde zebrane materiały dowodowe.Niech niektórzy ,, prezesi,,niech nie liczą że darowiznami bez zgody mieszkańców przekupią podkarpackie sądy.Niektórzy mogą starci majątek,aktywa nawet te wytransferowane za granice.

 8. j

  To nie jedyne osiągnięcia marszałka. Pod jego egidą działała w Korczowej grupa lubaczowska złożona z celników, która pomogła wyłudzić setki milionów złotych.

 9. Zibi

  Rychu myśli ze ktoś jeszcze mu pomoże.

 10. Zibi

  Rychu myśli ze coś jeszcze mu pomoże.

 11. marek

  Ciekawe ile wydupczył tych nowych i starych urzędniczek i czy osioł obecny marszałek już zwolnił te baby

 12. Michał

  W ten , rzeszowski układ,, (z parasolem ochronnym nie tylko ze strony byłej prokuratury aplecyjnej) zalogowani byli i nadal są nie tylko inwestorzy, politycy z PSL czy PO,SLD ale i byli politycy z AWS oraz włodarze miast oraz duchowni którym się misja chyba pomyliła.A zakres działania obejmował miasta Lublin,Rzeszów,Jasło,Dębica,Leżajsk,Nowy Sącz,Kraków aż do Zakopanego.Niektórzy radcy prawni,adwokaci,byli sędziowie,notariusze też współpracowali w tej grupie zorganizowanej im się też chyba coś poprzestawiało.To właśnie dla nich ma powstać przy Sadzie Najwyższym tak krytykowana Izba Dyscyplinarna bo ich własne środowisko nigdy nie rozliczy a już dawno powinno ich pozbawić prawa wykonywania zawodu.

 13. Arion

  Co sie nakradlo i narabowalo po transformacji to jak kamien w wode.
  O gowno mu zrobicie.
  Jeszcze nieraz z przezesem bedzie na miesiecznicy plul na Pis i Tuska.
  Albowiem Czcij PREZESA, jak ci nakazał PiS, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło.

 14. mela

  „Mirosław K. doczekał się procesu” – zawsze o tym marzył !

 15. Ela

  Również 19 września sędzia Sadu Okręgowego w Rzeszowie zdecyduje czy dwa wnioski o odroczenie wykonywania wyroku w sprawie oszustów skazanych prawomocnym wyrokiem podtrzymanym przez Sad Apelacyjny w Rzeszowie 18 maja 2017 roku będą uwzględnione.Wnioski dotyczą odroczenia wykonywania wyroku sprawy karnej dla beneficjenta i organizatora tych oszustw byłego milicjanta Ryszard P.oraz jego zięcia Marcin B.Skazani zapłacili za przegrany proces karny w Sądach,również naliczone kar finansowe dla sadów zostały wyrównane tylko nadal 4 oskarżeni nie wpłacili na konto spółki RZG SA ( amieli to dokonać niezwłocznie) należnej kwoty ponad 14 mln zł dla spółki RZG SA z udziałem Skarbu Państwa a jest to kwota naliczona przez biegłego jeszcze w 2010 roku i to za działalność przestępczą karą w latach 2004-2007.Jest to dopiero fragment rozliczenia działalności tej rodzinnej grupy spod Jasła,która w mieście innowacji miała bardzo dogodny grunt do swojej ,,bandyckiej,, działalności jak określili w sądzie niektórzy przedstawiciele firm m.in Agfa.

  • ROMAN

   Czyli tak minęło ( 2017-2010= 7 lat) no to kto teraz odsedki policzy od kwoty 14 milionów i kiedy w końcu zapłacą no bo za podprowadzony batonik to kara jest natychmiastowa a tu juź 7 lat i pikuś oby to nie trwało stulecia

 16. Tomek

  Ile to już się ciągnie? Takie rzeczy tylko u nas.

  • beton

   No właśnie…w każdym cywilizowanym kraju, gdzie wymiar sprawiedliwości pracuje normalnie, taki klient już pewnie by wychodził z pudła, a u nas nawet jeszcze proces się nie zaczął…..normalnie kpina. Żeby zdążyli, bo w takim tempie jak teraz to Miruś wejdzie w „podeszły wiek” i umorzą sprawę z powodów humanitarnych….

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.