Były prezydent Gruzji ponad wszystkich?

Monika KamińskaW niedzielę Podkarpacie odwiedził eksprezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Trudno zasadniczo powiedzieć, co było celem jego wizyty, bo na dobrą sprawę tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że taż wizyta była dość uciążliwa dla podróżnych wybierających się na Ukrainę tym samym pociągiem, co była gruzińska głowa państwa, a także dla tych, którzy do naszych sąsiadów chcieli dostać się przez przejście graniczne w Medyce. Powód? Na Ukrainie pan M. Saakaszwili miał być persona non grata. No zdarza się i może i przykro, ale co nas to obchodzi?

Choć o M. Saakaszwilim było czasem głośnawo za czasów jego prezydentury w Gruzji, a potem działalności na Ukrainie, to nie czarujmy się, większej liczbie Polaków nazwisko dawnego prezydenta Gruzji kojarzy się nie tak z nim, jak z Grigorijem z „Czterech pancernych i psa”. Bo takież owa postać nosiła. Można się złościć albo nie, ale generalnie polityka gruzińska nie jest konikiem wielu Polaków, a z uwagi na znikome jej znaczenie dla Polski nie jest też przedmiotem zainteresowania naszych rodaków.

No, ale skoro chce nas odwiedzić były prezydent Gruzji, to czemu nie? No niby przeciwwskazań nie było, ale warto było zainteresować się na przykład tym, że za tymże rozesłano gruziński list gończy, a na Ukrainie jest on persona non grata. Kto miałby się zainteresować? Ano zwyczajnie – nasze państwo. Goszczenie kogoś, za kim rozesłano list gończy jest, delikatnie mówiąc, dość ryzykowne jeśli chodzi o tzw. dyplomację. Ale niech by już było, może ot tak sobie człowiek przybył w gości…

Wkrótce jednak okazuje się, że z Polski eksprezydent Gruzji wybiera się na Ukrainę, której to obywatelstwo stracił, kiedy prezydent tejże, P. Poroszenko, otrzymał dokumenty o gruzińskich poczynaniach Saakaszwilego. No i Ukraińcy wpuścić Gruzina, który przez chwilę był ich rodakiem, nie chcieli. W związku z tym podróżni pociągu, którym jechać miał z Przemyśla na Ukrainę musieli się przesiadać do autokarów, co pewnie mocno ich „ucieszyło”, szczególnie tych z większymi bagażami. Potem, gdy eksprezydent Gruzji zdecydował się przekroczyć granicę przez przejście w Medyce, inni podróżni musieli się pogodzić z faktem, że sobie poczekają, bo ukraińska strona w związku z zamiarami pana Saakaszwilego wstrzymała odprawy w Szeginiach.

Naturalnie rodzi się proste pytanie: co nas to obchodzi, że pana Saakaszwilego na Ukrainie nie chcą i dlaczego mamy wstrzymywać w związku z tym nasze pociągi oraz znosić inne niedogodności? Ach, prawda to głowa państwa gruzińskiego. Owszem, ale chyba ktoś zapomniał o tym, że była! W dodatku mająca dość poważne przewinienia na koncie, więc na jakieś szczególne traktowanie chyba u nas ktoś ścigany listem gończym liczyć nie powinien …

Szczególnie nie powinien kosztem czasu i wygody innych podróżujących, a już bardzo szczególnie za nasze, czyli polskich podatników pieniądze. Bo obstawy policji, jak i przestoje na granicy wbrew temu, co się niektórym zdaje – kosztują i ten koszt ponosimy my wszyscy.

Redaktor Monika Kamińska

do “Były prezydent Gruzji ponad wszystkich?”

 1. Andrzej

  pani Redaktor chętnie wypiłbym z Panią kawkę

 2. prawda

  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj33uXu26zWAhUGDJoKHcEhCwQQFgg2MAM&url=http%3A%2F%2Fpolskaracja.com%2Fco-zrobic-gdy-frekwencja-na-manifestacji-nie-dopisuje-przebrac-dziennikarzy-wyborczej-za-manifestujacych%2F&usg=AFQjCNExySjSuJNCgY5K_TXMiO6F7cDd_A

  Kolesie Pani Redaktor, z zaprzyjaźnionej GW , przebrani na zielono udaja „ekologów „, a Pani tu dretwą mowę zasuwa w barwach unijnych . Można się wykazać aktywnością choćby w obronię żab na rzeszowskim Zalewie, a wtedy będzie Pani na topie, bo poprzedni felieton jakoś Pani” nie kupili” ! :-)

 3. Moher

  Widziałem niedawno wywiad z nim na BBC World w programie Hard Talk. Całkiem sensowny facet. Przyjmują go głowy państw, zapraszają koncerny medialne ale rzeszówek to za wysokie progi ?

 4. greg

  A kiedyś był chyba obywatelem USA. Przecież wiadomo, że Saakaszwili jest pionkiem amerykańsko-izraelskim. Poza tym jako „bohater” wojny z Rosją z 2008 r. i wielbiciel śp. L. Kaczyńskiego jest pupilem obecnych rządzących Polską więc włos mu z głowy nie spadnie. Zapraszany jest do TVP itd. Niektórzy wieszczą, że próba ponownego zainstalowana b. prezydenta Gruzji na Ukrainie (ma przecież tam zwolenników i własne ugrupowanie) to akcja USA polegająca na zastąpieniu skorumpowanego Poroszenki, antykorupcyjnym i usłużnym MS. Czas pokaże czy to takie bajania, czy coś w tym jest. Nie zdziwiłbym się natomiast gdyby do czasu tego „sukcesu wyborczego” jaki nastąpi kiedyś z jego udziałem (oraz udziałem służb USA) w Kijowie, władze naszego udręczonego kraju udzieliły mu bratniej pomocy w postaci obywatelstwa III (jeszcze) RP. Lądowanie w Tbilisi L. Kaczyńskiego z prezydentami krajów Europy Środ.-Wsch. zobowiązuje.

  • rozliczyć zdrajców Polski

   ” …. Poza tym jako „bohater” wojny z Rosją z 2008 r. i wielbiciel śp. L. Kaczyńskiego jest pupilem obecnych rządzących Polską ….”
   ten bandyta wziął śp Kaczyńskiego nad granicę i kazał do niego strzelać !
   mimo, żę Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie ostrzelania w 2008 r. w Gruzji konwoju z prezydentami Lechem Kaczyńskim i Saakaszwilim, bo „nie można wykryć sprawców” wiemy kto stał za tym zamachem

   • Kalasanty

    Naiwnych nie sieją.
    Zobacz na YT jak to było z tym „strzelaniem” w Gruzji.
    Załóż okulary, a zobaczysz to, czego przez lata nie dostrzegałeś ze względu na kataraktę polityczną….
    Ziemia jest plaska!

 5. prawda

  Dobrze Droga Pani, że Złoty Jasiek ,znany jako „Baron Podkarpacia „jeszcze się nie wybrał na Ukrainę , ten by nie miał problemu ,bo jego „zegarkowy ” koalicjant już tam jest i ma dwa obywatelstwa ,/choć podobno tak nie można,pewnie Pani coś o tym wie/ ,jedno by mógł „baronowi podrzucić”, wtedy nie było by na granicy takich problemów jak z Saakaszwilim ,/bo Baron papiery ma lepsze i „kosztów z tego powodu nie ponosimy ,bo Pani Redaktor nic o tym nie pisze / :-)
  Wszyscy by się ucieszyli z odwiedzin koalicyjnego Barona na Ukrainie :-)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.