Były prokurator okręgowy stanął przed sądem

Zbigniewowi N. grozi 12 lat pozbawienia wolności.
Zbigniewowi N. grozi 12 lat pozbawienia wolności.

RZESZÓW, TARNÓW. Ruszył kolejny proces w tzw. aferze podkarpackiej.

W poniedziałek, 11 czerwca, na ławie oskarżonych Sądu Rejonowego w Tarnowie zasiadł Zbigniew N., były szef Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie i były doradca ministrów sprawiedliwości oskarżony między innymi o korupcję i pomoc w przerwaniu ciąży dwóm kobietom.

Zbigniew N. pojawił się w sądzie w obstawie policjantów, którzy dowieźli go z aresztu tymczasowego, w którym przebywa od października 2016 r. Choć jego proces miał toczyć się w Rzeszowie, ostatecznie został przeniesiony do Tarnowa ze względu na to, że oskarżony i sędziowie, którzy mieliby go tu sądzić pochodzą z jednego środowiska prawniczego, znają się z racji wykonywanych zawodów. Rzeszowscy sędziowie wnosząc o przeniesienie jego sprawy poza Podkarpacie chcieli uniknąć ewentualnych spekulacji co do bezstronności osądu. Ostatecznie sprawa Zbigniewa N. trafiła do Sądu Rejonowego w Tarnowie, tego samego, w którym toczy się obecnie proces innej oskarżonej w aferze podkarpackiej znanej prokurator z Rzeszowa – Anny H., byłej szefowej rzeszowskiej apelacji.

Proces Zbigniewa N. toczy się za zamkniętymi drzwiami. Były prokurator okręgowy odpowiada w nim za 7 przestępstw. Śledczy zarzucają mu m.in. przyjęcie ok. 450 tys. zł łapówek (w gotówce ok. 350 tys. zł, a oprócz tego łapówkami miało być: paliwo, drogie alkohole, wczasy na Wyspach Kanaryjskich, bilety lotnicze i pobyty w hotelach), powoływanie się na wpływy w różnych instytucjach państwowych, między innymi w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Prokuraturze w Leżajsku, czy Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, nakłanianie do wręczenia łapówki byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie Annie H. Zbigniew N. miał również udzielić dwóm ciężarnym kobietom pomocy w przerwaniu ciąży, a jedną z nich w czasie śledztwa miał nakłaniać do składania w prokuraturze nieprawdziwych zeznań i zatajenia prawdy.

Katarzyna Szczyrek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Bodo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bodo
Gość
Bodo

A czy jego też jak Habało pozbawili tytułu prokuratora.?