Były wójt – łapownik trafi za kratki?

Edward G. był od 6 lat wójtem gminy Jawornik Polski, gdy zainteresowały się nim organa ścigania. Fot. Monika Kamińska

PRZEWORSK, PRZEMYŚL. Ekswójt Jawornika Polskiego skazany na 2 lata bez zawiasów.

Edward G. – były wójt gminy Jawornik Polski – został skazany na 2 lata odsiadki bez zawieszenia i 108 tys. złotych grzywny za czynne i bierne łapownictwo i płatną protekcję. Sąd uznał, że ekswłodarz gminy nie może też pełnić funkcji publicznych przez 10 lat. Wyrok jest prawomocny, a skazanemu przysługuje prawo do wniesienia o jego kasację.

Organa ścigania zainteresowały się Edwardem G. w 2008 roku, kiedy okazało się, że jego faktyczny stan majątkowy  znacznie rożni się od deklarowanego w oświadczeniu majątkowym. Wówczas to Edward G. wójtował w Jaworniku Polskim już drugą kadencję. Wcześniej pracował w przeworskim oddziale ZUS-u, gdzie szefował referatowi w Wydziale Rent i Emerytur. Jak wykazało śledztwo, już wówczas nie odmawiał “dowodów wdzięczności” w gotówce za “pomoc” w przyznaniu temu i owemu świadczenia ZUS-owskiego. Nie stronił od łapownictwa i płatnej protekcji także jako wójt gminy Jawornik Polski, a szło o spore sumy pieniędzy. W akcie oskarżenia, który w 2008 roku wpłynął do przeworskiego Sądu Rejonowego znalazło się aż 49 zarzutów związanych z czynnym i biernym łapownictwem oraz płatną protekcją skierowanych przeciw Edwardowi G.

Sąd uznał go winnym wszystkich i skazał na 5 lat bezwzględnej odsiadki oraz 160 tys. złotych grzywny oraz zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 10 lat. Od tego wyroku skazany się jednak odwołał, a Sąd Okręgowy w Przemyślu jego odwołanie przyjął i skierował sprawę do ponownego rozstrzenia przez przeworską “rejonówkę”. Ta w kolejnym wyroku uznała, że Edward G. powinien za kratkami spędzić 2 lata i zapłacić 108 tys. złotych grzywny. Co do okresu, w jakim nie powinien pełnić funkcji publicznej zmian nie było. Tym razem odwołał się i skazany i prokurator, jednak ostatecznie przemyski Sąd Okręgowy utrzymał w mocy decyzję niższej instancji.

Wyrok jest już prawomocny, a Edwardowi G. przysługuje prawo do wniesienia o jego kasację. Na razie nie wiadomo, czy z prawa tego ekswójt Jawornika Polskiego skorzysta.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
roman
roman
8 lat temu

takich wójtów jest więcej – tylko na razie nikt im niczego nie udowodnił :(