CBA donosi do prokuratury na resort Gowina GDAŃSK.

 

Jarosław Gowin dał zgodę na transakcję w Gdańsku bez przetargu. Fot. PAP

Znów afera na Wybrzeżu.

Jest podejrzenie popełnienia przestępstwa przy kupnie za 157 mln zł nowej siedziby gdańskiego Sądu Okręgowego. CBA złożyło zawiadomienie do Prokuratury Generalnej.
W zawiadomieniu Biuro napisało o „podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości oraz sądu apelacyjnego i sądu okręgowego w Gdańsku”.

– Andrzej Seremet nie zdecydował jeszcze, która prokuratura zajmie się sprawą. Analizujemy zawiadomienie Biura – mówi Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratora Generalnego.

Chodzi o kompleks budynków o powierzchni 20 tys. mkw. blisko centrum Gdańska, przy ul. 3 Maja 9a, który został nazwany „Centrum Sprawiedliwości”. Sąd najpierw wynajmował tam pomieszczenia, potem kupił budynki.

Mogło dojść do obejścia ustawy o zamówieniach publicznych. W 2007 r., na dwa lata przed rozpoczęciem gdańskiej inwestycji (wynajem pomieszczeń, a następnie kupna ich od dewelopera) samo Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że taka procedura powinna być objęta ustawą o zamówieniach publicznych.

Umowę z gdańskim developerem Bogdanem Górskim podpisano jednak bez przetargu. Kwota, za którą kupiono budynki (157 mln zł), nie została pomniejszona o około 8 mln zł. Tyle co najmniej wyniósł koszt wynajmu przez sąd budynków od października 2009 roku.

Zgodę na zawarcie transakcji wydał minister Gowin, mimo że wiedział o wątpliwościach ze strony CBA, które informowało o tym, że analizuje transakcję.

tvn24.pl/ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ZB Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ZB
Gość
ZB

Czy za obecnej Koalicji można mówić coś lub o czymś pozytywnie?
Jesli nie, to skąd tak wysokie słupki notowań?