Żarty się skończyły. Marszałek Mirosław K. usłyszał zarzuty korupcyjne

Marszałek Mirosław K. został zatrzymany przez CBA. Fot. Archiwum

RZESZÓW. CBA zatrzymało marszałka województwa podkarpackiego. Co dalej z samorządem województwa?

Mirosław K. – tylko tak od wtorku (23.04) możemy pisać o urzędującym marszałku województwa podkarpackiego z ramienia PSL. W poniedziałek późnym wieczorem K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA w swoim miejscu zamieszkania koło Lubaczowa, a następnie przewieziony do Lublina. Tam we wtorek Prokuratura Apelacyjna przedstawiła mu zarzuty korupcyjne.

Dotyczą one powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych i państwowych oraz podejmowania się pośrednictwa przy załatwianiu spraw za korzyści majątkowo-osobiste. Wszystkie pochodzą z lat 2011-2012, a więc okresu marszałkowania Mirosława K. Politykowi PSL-u grozi za nie nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie marszałka wyglądało inaczej niż w popularnym ostatnio filmie „Układ zamknięty”. – Nie było żadnych mocnych scen, ale raczej miło i sympatycznie. Marszałek został przewieziony do Lublina, a noc spędził w izbie zatrzymań – mówi rzecznik CBA, Jacek Dobrzyński. Wtorkowe przesłuchanie zakończyło się około godz. 14, ale śledczy nie zdradzili jego szczegółów.

Zatrzymanie marszałka zaskoczyło wszystkich. Sam K. miał wziąć we wtorek udział w posiedzeniu Zarządu Województwa, a także w kilku umówionych spotkaniach. Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, Wiesław Bek, przyznał, że o zatrzymaniu swojego przełożonego dowiedział się z mediów. – Nic nie wiemy oficjalnie, ale mogę potwierdzić, że marszałka nie ma – powiedział nam około godz. 11. Kilka godzin później nadal wiedział tyle co z mediów. Sprawy nie chciał komentować.

We wtorek CBA zatrzymało też kolejną osobę zamieszaną w sprawę możliwej korupcji w UM. Jest nią prawdopodobnie przedsiębiorca z powiatu przeworskiego z branży budowlanej.

Co tak poważne zarzuty dla marszałka oznaczają dla regionu? Formalnie Mirosław K. wciąż pełni urząd. Sytuacja jest już jednak na tyle poważna, że dymisji K. spodziewa się już nawet lider ludowców na Podkarpaciu, Jan Bury. – Po tych zarzutach wydaje się, że może to mieć związek z korupcją – powiedział na antenie TVN24.

Dla opozycji sprawa jest jeszcze jaśniejsza. – To kompromitacja naszego województwa w całej Polsce. Marszałek w sposób patologiczny sprawował władzę – mówili posłowie Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Szlachta i Kazimierz Moskal. – To wstyd dla Podkarpacia – wtórował im poseł Solidarnej Polski, Mieczysław Golba. Zarówno PiS, jak i SP domagają się dymisji marszałka i wyborów nowego Zarządu.

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zostanie zwołana sesja nadzwyczajna województwa podkarpackiego. Do odwołania marszałka i co za tym idzie całego obecnego Zarządu, potrzebne będzie 3/5 głosów, czyli de facto porozumienie koalicji PO-PSL-SLD z radnymi PiS i SP.

Arkadiusz Rogowski

do “Żarty się skończyły. Marszałek Mirosław K. usłyszał zarzuty korupcyjne”

 1. kazik

  no po 1 siedział nie będzie ,po 2gie łatwił przce nie tylko w urzędach w słuzbach mundurowych, ale nawet sprzątaczkom na przejsciu w korczowej i salowym w lubaczowie,kto go nie znał nie miał prawa podjąć pracy,

 2. Ambroży

  POlacy NIC się nie stało?? Kto ma władzę i kasę ten żyje jak mu się podoba!. Jest tylko jeden problem czy prokuratura lubelska jeszcze istnieje , podobnie jak CBA??.

 3. leon

  jak sądzicie że sądy sądzą sprawiedliwie to źle sądzicie sądy do sądu

 4. j23

  Drodzy Cyztelnicy, to dopiero początek. Pan MK póki co milczy, bo liczy że wbrew medialnym zapowiedziom jego „koledzy geszefciarze” pomogą uniknąć mu kary… ale to miękki chłop, który totalnie nie nadaje się do więziennej rzeczywistosci i po góra 1-szym miesiącu aresztu zacznie współpracować ze śledczymi… a wtedy na Podkarpackich salonach zagości blady strach… połączony z ucieczką co poniektórych tuzów przedsiębiorczości, polityki i administracji państwowej. To będzie wór pełen niespodzianek i nie pomoże przejście na wcześniejsze emeryturki… :)

  • Ambroży

   Ale taka łajza wpłaci 60 tys. kaucji i nie posiedzi nawet dwa tygodnie?. Tak wygląda polska rzeczywistość prawna dla tej grupy społ.?.

 5. Paweł

  Skoro Marszałkowi Województwa Podkarpackiego Mirosławowi Karapycie stawia się się zarzuty o charakterze korupcyjnym czyli przyjmowanie korzyści majątkowych to czemu do odpowiedzialności nie pociągnie się tych którzy te korzyści wręczali . Wedle polskiego prawa przestępstwem jest zarówno przyjmowanie korzyści jak i wręczanie .Dlatego też uważam że osobom tym powinno się również przedstawić zarzuty . Bo są oni przestępcami . Jeżeli tylko Marszałek zostanie pociągnięty do odpowiedzialności będzie kompromitacja polskiego wymiaru sprawiedliwości .

  • El-pi

   Przyjdzie por i na nich…. Nareszcie!

   • olek

    Marszałek ma swoich żołnierzy również w UM czy teraz bedzie czas na zarząd miasta przecież tu korupcja jest legalizowana również przez radnych miasta.Jedna radna w ciemno głosuje nawet nie wie za czym było to głosowanie bo ona prezesowi nigdy nie odmawia.A czy nie warto aby Prokuratura sprawdziła przetargi na grunty miejskie, bonifikaty w wysokości 99% czy dzierżawy wieczyste.A co y offsetami od lokalnego inwestora czy miasto jest takie laskawe.

 6. stary rzeszowiak

  Zaraz, Zaraz !
  Przeciez on te przekrety nie robil sam ze soba. A gdzie reszta zlodzieji i wspolnikow ?

 7. Żak

  Trochę chyba „chłopków” zaskoczyło. Patologia nie miała granic i to na każdym szczeblu. Albo zlecenie, albo faktycznie CBA zaczyna transparentnie pracować………

 8. podkarpacki obywatel

  gdzie nasz marszałek? Słynny sie zrobił 2 razy za kdencji, raz jak wyrzucił pasazera z samolotu zeby sam leciec i drugi jak mu czarna opaska oczy przewiazali viva podkarpacie

 9. Łukasz

  Prokurator zaczyna rozmowę z marszałkiem.
  - Kara? – pyta.

 10. Mariusz

  Tylko jeszcze w urzędach praca jest po znajomości czas z tym skończyć ,korupcja, kolesiostwo,i wysokie zarobki Panu marszalkowi nie starczyło do 1-ego kilkanaście tysięcy z wypłaty?

 11. to on

  Podkarpacie to PO, PSL i SLD !

 12. Łukasz

  Będzie pan marszałek długo tęsknił za przestrzenią otwartą.

 13. ROMAN

  no dzisiaj jestem „dumny” że wszystkie media mówią o Podkarpaciu – bo u nas była cisza-
  dolina lotnicza / siatka/ Pan Krystian Herba / i nic a tu raptem taka sensacja- ciekawe kto teraz wskoczy na pozłacany taboret ?

  • kortu

   Super Nowości opisywały grupę lubaczowską, ten bracie i matołek to koledy pana marszałka, ktorzy niejednokrotnie powoływali się na niego. Wszystko na granicy w Korczowej było tuszowane, bo znjomości z mirkiem miały czarodziejską moc.

  • eve

   No właśnie kto wskoczy na ten stołek???

 14. teo

  Koalicja PO i PSL banda złodziei i oszustów !!!!!!!

 15. rogol

  Gdyby to byl biedny emeryt to bajka-chcial dorobic.Ale zeby taki krezus to juz wstyd.

 16. aex

  PSL to organizacja jakby przestępcza

 17. alex

  Podobno w PSL złodzieje są uczciwi, nie trzeba było zamykać, bo burżuja teraz musi utrzymywać biedne społeczeństwo przez niego okradane

 18. JN

  Wreszcie się ktoś wziął za tą „stajnie Augiasza” jaką są wszystkie instytucje zaatakowane przez grzybicę zwaną PSL’em.

 19. grześ

  A co z Panem Jankiem ???

 20. podkarpacki obywatel

  no nareszcie jakas godna wizerunku „twarz” podkarpacia we wszystkich czolowych wiadomosciach i prasie

 21. andrzej

  A może coś bliżej o co chodzi jakoś dziwnie prokuratura milczy a przypomnę że kto nie jest osądzony jest niewinny .Nie dajmy się w końcu ogłupiać tym anonsom że prokuratura … co prokuratura ?

  • robol bez domu

   Po przegranych w Sadzie sprawach w ktorych za pomylki CBA, Policja I Prokuratura kilka razy sie przewiozla z kretesem nie podejrzewam aby bezpodstawnie aresztowano Karapyte. Decyzja musiala byc podjeta na bardzo wysokim szczeblu jako ze koalicjant z wplywami w sferach rzadowych nie wybaczyl by takiej pomylki.
   Moge wiec smialo napisac Juz dosc ! Juz dosc ! Karapyta i jego kumotry ktore nakradly teraz bekna.
   Bury i jego kumotry powinni miec przygotowane pizamy i szczotki do zebow !!

 22. Czesio

  Wrescie sie ktos wziol za te bande zlodzieji i oszustow.

 23. prawnik

  Moze Poseł Bury albo prezes Izby Rolniczej Bartman?

 24. Ambroży

  Wreszcie zaczyna się wietrzenie PSL(ZSL) zasłużone od dawna – skończą się dotacje na niby tworzenie miejsc pracy dla pseudo-biznesu wcześniej utytlanego w przekrętach finansowych .

 25. Natalia

  No to czekamy na komentarz, do niedawna najbardziej wpływowego polityka na Podkarpaciu – Posła Burego.

 26. P.K

  Czas najwyższy zabrać sie za PSL – bękartów SB.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.