Cechy złego lekarza

Lekarz powinien wzbudzać zaufanie pacjenta, uważnie go słuchać i wykazywać się zrozumieniem. Dla wielu medyków jest to jednak tylko teoria. Fot. Archiwum

Mający braki w wykształceniu, cieszący się niezbyt dobrą opinią, nieszanujący czasu i zdania swoich pacjentów, za to łasy na ich pieniądze – to najbardziej oczywiste wyróżniki marnej jakości medyka.

Jaki powinien być dobry lekarz? Na pewno świetnie wykształcony, do tego miły, cierpliwy i dostępny, wykazujący duże zrozumienie dla pacjenta i troskę o niego. Doskonale wiemy, że wielu medyków nijak się ma do tego opisu. Spora część “fachowców”, jakich spotykamy w naszych gabinetach, bardziej pasuje do wizerunku marnej klasy specjalisty, po prostu złego lekarza. Jaki on jest? Eksperci wyróżnili kilka cech, którymi odznacza się człowiek, u którego nie powinniśmy się leczyć.

Braki w wykształceniu
Trudno, żeby laik, a przecież takim jest większość z nas, był w stanie ocenić poziom wykształcenia lekarza. Z drugiej jednak strony każdy zna się trochę na medycynie. Jeśli zatem podczas wizyty okaże się, że ten, do którego poszliśmy po poradę i pomoc, wysnuwa dziwne teorie, wykazuje się niewiedzą, nie potrafi zdiagnozować naszej choroby lub wydaje błędne wyroki, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Gdy zaś ma problemy z interpretacją wyników badań, ich należytym odczytaniem, powinniśmy czym prędzej zrezygnować z usług takiego “fachowca”. Niestety, nikt nam nie daje stuprocentowej gwarancji, że ten medyk, który stanie na naszej drodze, odebrał staranne wykształcenie, a nie przez kilka lat bumelując, ślizgał się po kolejnych semestrach studiów medycznych.

Nie ma certyfikatów
Czekając na wizytę w poczekalni, czy też przebywając w gabinecie, warto zwrócić uwagę czy na ścianach wiszą jakieś dowody świadczące o fachowości lekarza, do którego się zwróciliśmy. Dodatkowe kursy i certyfikaty są atutem, który niekoniecznie świadczy o kompetencjach, jednakże ich brak powinien zastanowić. Unikajmy wizyt w małych, podejrzanie wyglądających gabinetach, które na dodatek świecą pustkami. Tam raczej nie znajdziemy fachowca, ale jego pseudoodpowiednika.

Ma słabe referencje
Nie ma to jak dobra opinia. Wystarczy porozmawiać z innymi pacjentami, a wiele możemy dowiedzieć się o człowieku, u którego zamierzamy się leczyć. W dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem rekomendacji na temat konkretnego eksperta w Internecie. Oczywiście część opinii tam zawartych może być złośliwa, bądź nawet nieprawdziwa. Jeśli jednak przeważają wpisy negatywne, odnoszące się do danego medyka, to chyba coś jest na rzeczy. Kwalifikacje lekarza można też sprawdzić w Centralnym Rejestrze Lekarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Zleca niepotrzebne badania
Naszą podejrzliwość co do kwalifikacji lekarza powinna też wywołać sytuacja, w której jesteśmy przez niego wysyłani na szereg badań, a nie możemy doczekać się wiążącej diagnozy. Może to oznaczać, że nasz doktor nie ufa samemu sobie. Specjalistyczne badania są wskazane, ale nie w przypadku, gdy męczy nas np. zwykły kaszel. Jeśli mamy wątpliwości co do potrzeby wykonania zaleconych badań, skonsultujmy się z innym specjalistą.

Nie szanuje czasu pacjenta
Kilkanaście minut spędzonych ze słuchawką przy uchu lub wystawanie od wczesnych godzin rannych w kolejce po to, by zarejestrować się na wizytę. Kto z nas tego nie doświadczył. Podczas gdy my potrafimy zrobić wszystko, by dostać się na wizytę i zawsze jesteśmy na czas, ogromna rzesza lekarzy ma to w głębokim poważaniu. Oni stają się panami naszego czasu, bo nie chce im się punktualnie przyjść do pracy, przeciągają wizyty innych pacjentów lub robią sobie przerwy w sytuacji, gdy pod ich gabinetem czeka kilkunastu chorych. Taki lekarz nie zasługuje na szacunek.

Nie słucha pacjenta
Nawet najlepiej wykształcony i przeszkolony lekarz ma obowiązek wysłuchać tego, co jego pacjent ma do powiedzenia i co go trapi. Nie może być tak, że medyk, nie przeprowadziwszy dokładnego wywiadu z pacjentem, zdiagnozuje, co dolega choremu. Niedopuszczalne są też sytuacje, w których lekarz ignoruje przekazane mu informacje, adaptując tylko te, które pasują mu do jego teorii na temat choroby.

Traktuje pacjenta obojętnie lub obcesowo
Lekarz to tylko człowiek, też ma prawo mieć kłopoty, czy choćby zły humor. To go jednak nie zwalnia z obowiązku, by na czas pracy zostawiał złe fluidy za drzwiami swojego gabinetu. Pacjent ma się czuć w jego obecności zrelaksowany, spokojny o to, że trafił do człowieka, który mu pomoże. Jeżeli doktor traktuje nas z góry i nie zadaje sobie trudu, aby wyjaśnić czy rozwiać nasze wątpliwości, szkoda marnować nasze zdrowie i czas na jego porady.

Łasy na pieniądze
To chyba najbardziej wyrazista cecha, która wyróżnia złego lekarza. Wielu medyków zapomina, że są przede wszystkim po to, aby najpierw pomóc ludziom, a nie zastanawiać się, za ile to zrobią. Sytuacji, gdy jest zgoła inaczej, mamy jednak bez liku. Pazerni na pieniądze medycy za nic mają nasze zdrowie, dla nich liczy się tylko kasa. Takich “specjalistów” również powinniśmy unikać szerokim łukiem. Oni niewiele nam pomogą, a w pogoni za pieniądzem mogą nawet zaszkodzić.

do “Cechy złego lekarza”

 1. obserwator

  Masakra.co za idioci wypowiadają sie na furum…

 2. jerzy

  TAKI PSZYŁAD LEKARZA ZE STRZYŻOWA, POWIEM Z NAZWISKA I NIECH MNIE POZWIE NAWET. MIAŁEM ZŁAMANĄ NOGE I PO OGLĄDNIĘCIU RTG. POWIEDZIAŁ ŻE JEST OK .I MAM TYLKO SKRĘCENIE STOPY. PRAWDA JEST CAŁKIEM INNA. NIEJAKI CHIRURG KTÓRY NIEWIELE SIĘ ZNA NA SWOJEJ ROBOCIE I NIEWIEM CO TAM ROBI TAK NA PRAWDE NADAJE SIĘ DO OBSŁUGI BETONIARKI NA BUDOWIE TYLKO MUSI TROCHE SCHUDNĄĆ.MORAŁ TAKI, JAK JESTEŚ W STRZYŻOWSKIM SZPITALU I OBSŁUGUJE CHIRURG NIEJAKI MIECZYSŁAW WALKIEWICZ TO LEPIEJ DAJCIE SOBIE SPOKÓJ.
  POWIEM TAK, TO JAKBY KIEROWCA NIE ODRÓŻNIAŁ ZNAKU STOPU OD ZAKAZU WJAZDU.
  NO KOMEND………………….

 3. Piotr

  Taki właśnie impertynent pracował w Piątek przed 19 tą (choć ciężko to tak nazwać) na Pogotowiu na Pomiatowskiego. Oby ciebie pseudo doktorze tak potraktowano ,jak ty traktujesz ludzi potrzebujących pomocy,której nie udzieliłeś. Jedyne na co się zdobył to ironia,głupie miny i komentarze nie godne tego zawodu- który upada przez takie mendy.

 4. KASIA

  no WŁAŚNIE TAKI JEST LEKARZ P..GINEKOLOG Z RZESZOWA ZWYKŁY H….

 5. przemyślak

  Lekarze to najbardziej zdeprawowana grupa zawodowa w Polsce.
  Przysięgę Hipokratesa zamienili sobie na przysięgę Hipokryta.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.